2011. május 2.
Falkenbach: Tiurida | A Falkenbach mint a pogány, harcias, folk metal képviselője egy új albumot tett le az asztalunkra. Visszarepít minket egy olyan elmúlt, elfeledett világba, amely olyan volt amilyennek a mostaninak is lennie kellene.
A Falkenbach legénysége valójában egyetlen embert tesz ki, aki az eddigi lemezeken minden hangszert saját maga játszott fel a gitártól a dobig, bár a mostani vizsgált lemezén azért session zenészek segítségét igénybe vette. Maga a művész egy német fiatalember bizonyos Markus Tummers, de a zenekarban használt neve Vratyas Vakyas. A Düsseldorfban alkotó művész a Falkenbach zeneszerzője, énekese, motorja egy személyben. Maga a zenekar 1989-ben indult útjára. Az északi mitológia a fő témakör, amit körbejár a zenész. Az északi hideg hegyek, tájak ámulatba ejtő szépsége, az északi fény, az onnan áradó szépség, tisztaság, erő és vadság inspirálja a szerzőt. Nemcsoda, hogy megfogta e táj szépsége, hiszen kisgyermekként Izlandon élt, ahol találkozhatott is a zord időjárással! Az ebből a földrajzi térségből származó európai kulturális hagyatéknak nagyon fontos eleme a természet szeretete és a természethez való pozitív viszonyulás!
És természetesen az Istenek tisztelete! Odin, Thor, Tyr megéneklése, a legnagyobb tisztelettel való megközelítése minden magára valamit is adó ember sajátja! Ide tartozik a Falkenbach legénysége is, aki a Quorthon alkotta Bathory általi ösvényen haladva alkot. Ez az album a zenekar 5. nagylemeze, melyet 5 korábbi demó előzött meg. Maga a zene hamisítatlan északi metal (ha lehet erre a zenére ezt a kategóriát alkalmazni?) a hideg éjszakákat és egy olyan világot megéneklő, lefestő zene, melynek segítségével az ember szinte oda képzeli magát a pogány falvakba, a földekre, a csatákba, a mindennapokba, amely még mentes volt a modern kor minden mocskától, egyesül az ottani emberekkel és a természettel is!
Korábban már utaltunk a Bathory munkásságára, amennyiben mindenképpen kellene valakit találni a hasonlóságot illetően, de ez egy saját megközelítése annak a kornak. A zenében bőséggel vannak népzenei elemek (Sunnavend), vagy a lemez bonus tétele az Asaland, mely a1995-ös Læknishendr demón is rajta volt. A lemez egy kis madárhanggal, majd esővel kezdődik intro gyanánt, hogy utána a ...Where The Ravens Fly... cimű számmal vagy 1500 évet utazva ott találjuk magunkat egy másik világban és egy másik korban. Time Beetween Dog and Wolf-ban olyan kórus van, amely egyértelműen Bathory-ra utal és itt már egy kicsit ércesebb, károgósabb énekdallam ellensúlyozza a kórust. A következő Tanfana is esővel, vagy patakcsordogálással kezdődik, a minél természetközelibbséget kihangsúlyozandó. Igazi Folk Metal himnusz ez a népzenei betétekkel, furulyával, a jó kis húzós dobtempójával, instrumentálisan. Runes Shall You Know finom akusztikus gitáron felvezette dallammal indul szintén folkosan folytatódik, nagyszerű énekdallammal, a rúnák (északi írásjelek) titkait feszegeti. Az In Flames hullámzással bevezetett akusztikus gitárjátéka , karcos, már-már black metalos ének dallama jól kiegészítik egymást. Mindenképpen komoly, odafigyelésre érdemes munka.
MrT.
A MyMusic értékelése: 9/10
Falkenbach: Tiurida (Napalm Records, 2011)
1. Intro
2. ... Where His Ravens Fly..
3. Time Between Dog And Wolf
4. Tanfana
5. Runes Shall You Know
6. In Flames
7. Sunnavend
8. Asaland (Bonus Track)
Discography
Album
...En Their Medh Riki Fara... (1996)
...Magni Blandinn Ok Megintiri... (1998)
Ok Nefna Tysvar Ty (2003)
Heralding - The Fireblade (2005)
Tiurida (2011)
Demo
Havamal (1989)
Laeknishendr (1995)
Promo '95 (1995)
Skinn Af Sverði Söl Valtiva... (1996)
Asynja (1995)