2008. március 9. | Kerényi Áron
Mit jelent az R’n’b? Nem tudom, hogy volt-e ilyen kutatás, de érdekes lenne megnézni, hogy az átlag 21. századi polgárok hány százaléka ismeri az R&b rövidítés eredetét. Vagy még érdekesebbet mondok: kérdezzük meg az előadókat. Erykah Badu ismét bebizonyította, hogy a kortárs r’n’b-nek van még köze a rythm & blues-hoz.
Erykah Badu az elmúlt 10 év egyik legfontosabb r’n’b (és még sok más, de erről később) énekese volt. A színész anyukával ellátott hölgy a világot jelentő deszkákon nőtt fel, így nem csoda, hogy később is talpraesetten mozgott az egész show-bizniszben. Több, mint 10 éve jelent meg első albuma, a Baduizm, ami hamar háromszoros platina lett. A következő években amellett, hogy megszülte az Outkast-es André 3000 gyerekét, alapvető tagja lett az ún. Soulquarians nevű csoportosulásnak, amely a késő 90-es és a korai 2000-es években tömörítette az amerikai underground hip-hop soul-tól és tört ütemektől megfertőzött előadóit. Az alternatív amerikai hiphop-színtér nagyjai ott voltak az alapítók közt, pl. a Roots, J Dilla, Q-Tip, és Common, akivel később Erykah is szorosabb kapcsolatba került egy időre. A soron következő albumai (Live ’97; Mama’s Gun ’00; Worldwide Underground ’03) mind jelentős kritikai sikert arattak, még akkor is, ha ez már nem volt összemérhető az első album népszerűségével. Ebben az időszakban volt is egy-két ún. writer’s block-ja az énekesnőnek, amiből most, 4 év utáni visszatérésével látszik kitörni.
A New Amerykah egy kétrészes korong, aminek második felének megjelenését nyár végére datálják. A most megjelent első rész azonban nagyon kecsegtető. Az énekesnőtől megszokott stílus, amit nu-soul-nak, vagy neo-soul-nak szoktak nevezni, tehát ez az r’n’b-től és gospeltől átitatott hangzásvilág most kiegészül egy hangsúlyos elektronikus szekcióval is. A számok jelentős részét a lágyan, apránként adagolt effektek, torzított vokál-sample-ök alkotják, aminek a hatását tovább erősíti a jazz-dobszerű álmatag, mélázó ritmus-szekció. Erre épülnek fel Erykah köztudottan erősen személyes, ugyanakkor sokszor elgondolkozató (elgondolkozásra kényszerítő) dalszövegei. Az összhatás az egész albumon át lenyűgöz, de persze nem úgy, mint amikor max. hangerőn minden más kizáródik az ember fejéből, hanem inkább mint amikor otthon egy este beteszi a lemezt, és hagyja magát az ember átvinni az Atlanti-óceán másik felére, ahol a nagyon erős mainstream pop megköveteli a hasonlóan erős underground, alternatív zenei élet exisztálását. Nem is akarok kiemelni számokat, mert ez úgy jó, ha beteszed és végighallgatod. Aztán megint.
A MyMusic értékelése: 9/10
1. Amerykahn Promise
2. Hip Hop / The Healer
3. Me
4. My People
5. Soldier
6. Cell, The
7. Twinkle
8. Master Teacher
9. That Hump
10. Telephone
11. Honey - (Bonus Track)
Kerényi Áron