2008. december 4. | Kerényi Áron
A hét lemeze: DJ /rupture – Uproot | Íme újra a Hét albuma c. rovatunk. Visszatérő számunkban ezért rendhagyó módon nem egy stúdió albumot, hanem egy mix-lemezt fogunk górcső alá venni. DJ /rupture Uproot című korongja az elmúlt hetekben elég szép köröket futott a nemzetközi kritikusok között, meglátjuk, a mi lejátszónkban is ilyen jól szuperál-e.
A /rupture művésznév mögött Jace Clayton New York-i producer és lemezlovas áll immár több mint 10 éve. A ’90-es években sajátos drum’n’bass szettjeivel tűnt fel az undergroundban, amelyekkel azonban igazi áttörést nem sikerült elérnie. Az első elismeréseket 2001-es Gold Teeth Thief mix-albuma hozta meg számára, amelyen sajátos módon keveredett a hiphop-tól a breakcore-on át a kortárs arab elektronikus zenéig sok minden. Az eddigi legnagyobb kritikai sikert a 2004-es Special Gunpowder c. albuma jelentette, amelyen még tovább vitte a Gold Teeth Thief-ről ismerős egyedi eklektikát.
Amellett, hogy egyre felkapottabb a blogja, a Mudd Up!, és heti rendszerességgel játszik a hasonnevű rádió-műsorában, idén októberben megjelent legújabb mix-lemeze, az Uproot. Az 56 perces, 23 szám hosszú albumot rögtön felkapta a kritika, az egész Pitchfork-holdudvar az egekig magasztalta, vagyis DJ /rupture kétségtelenül bekerült a „népszerű underground” előadók kategóriájába. De lássuk, mit is kapunk valójában.
Először is, amint az sejteni is lehet, ha egy album nincs egy óra hosszú, és 23 számot tartalmaz, akkor valószínűleg nem egy klasszikus mixtape-pel van dolgunk. Ez így is van, a lemez formájában visszanyúlik a dj kilencvenes évekbeli szettjeihez, amikor egyszerre három lemezjátszóról kevert be a különböző hanganyagokat, meglehetősen egyedi, ambientes hatást keltve. Az egymásra pakolt számok közt tényleg nehéz meghallani a határvonalakat, de /rupture nem is engedi ezeket a sablonokat magára húzatni, hanem egy ideig észrevétlenül keveri egymásra a számokat, aztán egy megfelelő pillanatban egyszer csak elhallgat a zene, hogy aztán valami új induljon újra.
Ez a csönd azonban sehol nem szembeszökő, első hallgatásra valószínűleg észre sem vesszük. A számok folyamában, ahol a downtempo, a dubstep, a world, a ragga, és a jazz közt evezgetünk, /rupture-nek sikerül egy olyan hangulatot teremtenie, ami garantáltan magába szippantja és elaltatja a legéberebb füleket is. Túlságosan leegyszerűsítenénk az albumot, ha lounge-nak neveznénk: az amerikai dj egyértelműen a legkurrensebb zenék krémjéből válogat, igazi ínyenc módjára. Ha valaki még nem barátkozott meg a dubsteppel, vagy az elektronikus zene legfrissebb urbánus irányzataival, nem ezen a lemezen fogja megszeretni őket. Mindazonáltal DJ /rupture személete (és lemeztáskája) elég jó betekintés 2008 földalatti elektronikus zenéjébe. Kizárólag vájt-fülűeknek!
A MyMusic értékelése: 8/10
Kerényi Áron