- Nekem a „Tudtam, hogy jönni fogsz” és az „Elég a maradék” jön be most. Ezeket írtam utoljára, szeptemberben raktuk össze őket. Így ezeket unom a legkevésbé. Persze illik ilyenkor azt mondani, hogy nem unalmas, de mikor megjelenik a lemez, mi már annyit hallgattuk, hogy egy ideig tényleg unjuk. Ilyenkor direkt nem is veszem elő, már annyira ismerem minden hangját. El kell telni két-három hónapnak, hogy meg tudjam hallgatni, milyen is a lemez. Inkább azt szeretem, hogy jó volt csinálni, elkészíteni. Szeretek arra visszaemlékezni, hogy milyen ötleteket raktunk bele. De az egészet ilyenkor nem lehet látni.
A „Sirály”, a zárószám nagyon népszerű lett, mégis kicsit profilidegen...
- Megszavaztattuk, hogy a lemezen rajta legyen-e a „Sirály”, mert szerettük volna tudni, hogy ennek az egy éve meglévő dalnak – amit elég sokat játszott az MR2 is - van-e helye az új lemezen.
Egyébként nekem annyira jól esett a végén. Az Elég a maradék egy klasszikusan felépített popszám, vonósokkal, utána jó egy ilyen szellős levezető. Az egyik kedvencem az utolsó időszakból. Sokan azért szeretik, mert ez egy személyes dal. Nem illik abba a koncepcióba, ami a Kiscsillag, inkább egy szólólemezemen lehetett volna rajta. Mivel Lecsó írta a zenét, törvényszerű volt, hogy a Kiscsillag lemezre kerüljön rá. Ez Lecsó egy régi témája volt, elég sokat játszotta beállásokon, és egyszer csak elkezdtem írni rá szöveget, így készült…
Most a vokálok sokkal hangsúlyosabbak, ugye? És ez akkor is igaz, ha a három lemezt folyamatában nézzük, jól sejtem?
- Örülök, hogy feltűnik. Az első lemezen úgy volt, hogy Lecsó meg én énekeltünk. Most már Ábellel háromszólamos dal is megszólalhat. Erre az albumra több szereplős dalokat írtunk. Szinte mindegyik dalban mind a hárman énekelünk.
Egy régi vágyam is megvalósult ezzel. Terveztem egy olyan zenekart, ahol én basszusgitároztam volna, egy gitárossal és egy dobossal, és mindhárman énekelünk. Egy nagyon szigorú gitárzenei alapon az ének nyitotta volna ki a hangzást.
A lemezen nem hallatszik ki annyira, hogy ki énekli a háttérvokálokat, aztán koncerten beosztjuk, hogy ki melyiket adja elő. A hanghordozón az jön ki, hogy ki énekli a szólót, hiszen annak kell karakteresnek lenni. Például a Sirályon elég sok vokál van, koncerten nem is tudjuk úgy eljátszani, de a lemezen például minden szólamát én énekeltem fel.
Az előző lemezetekről fellelhető a neten egy dalról-dalra elemzés, tervezitek ezt most is?
- Nem lesz, mert amikor lenne időnk - például januárban - már nem biztos, hogy érdekes. Nem kizárt, hogy facebookra fogunk felrakni különlegességeket. Lehet, hogyha nagyon unatkozunk, akkor nekiállunk ezzel foglalkozni. Mert vannak nagyon érdekes dolgok, például a Bánatnak is van három verziója.
Az is izgalmas, hogy melyik dalok nem kerültek rá. Például lesz Kaposváron Háy Jánosnak egy darabja, ahova a Kiscsillag és Szabó Attila írt dalokat. Szerepel benne két dal a lemezről és kettő, ami nem került rá.
Az „Igazságos” is színházi dal, ugye?
- Igen, Moliere Tartuffe-jéhez készítettük. A darab úgy záródott le a rendező verziójában , hogy az igazság nem derül ki. Általában a színházakban a jó megkapja a jutalmát, a rossz pedig a büntetését. Úgy éreztem, hogy nem érhet így véget a darab, ezért lett az Igazságos.
De semelyik verzió sem sikerült olyanra, ahogy az én fejemben szerepel. Volt három is, de egyik se olyan, amilyet igazán szeretnénk. Viszont feldolgozta a Csík Zenekar, Mariann előadásában nagyon jó lett, talán a legjobb, de még az sincs készen , túl rövid.
Zárásként: megmaradhat a Kiscsillag hobbizenekarnak? Hiszen ez most az életed központja?!
- Egy ideig biztos ez lesz a legfontosabb szereplője. Jövőre még kevesebb vendégeskedést tervezek. A Budapest Báros szerepléseim is valószínűleg lecsökkennek, olyan értelemben, hogy csak a színházi előadásokra fogok járni. Ősszel pedig kijövünk egy-két dallal a szólóanyagomról. A szólóprodukcióból nem szeretnék évi 10-12 koncertnél többet, tehát ez nem lesz egész évben a színpadon, egy turné és kész.
Most már nem hobbizenekar a Kiscsillag. Nagyjából a Kispál megszűnésével alakult így. 2010-ben összesen volt 8-10 próbánk, most havonta van ennyi. Ezt tekintjük a legtöbb időt igénybe vevő tevékenységünknek. Ami a hobbizenekari erénye volt a Kiscsillagnak - hogy nem annyira komolyan vett, hülyéskedés -, azt szeretnénk megőrizni, mert lehet, hogy néha nehéz hallgatni, de csinálni nagyon jó.
A kényszerpihenő után emocionálisan feltöltekezve, nagy lelkesedéssel várja nyári szezonja egyetlen fővárosi fellépését a Blahalouisiana. A pop-beat-rock talán legnépszerűbb hazai képviselőjének dalai szimfonikus hangszerelésben kerülnek a közönség elé a Heureka Pop Orchestra közreműködésével 2020. augusztus 22-én a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Schoblocher Barbara énekes szerint a „blahalouisianás” klubkoncertes hangulat itt is meglesz – némi extrával. trvať
Tóth Zoltán, kivételes tehetségű zenész, zeneszerző, gitáros, énekes, hangmérnök, a Republic egykori alapító tagja új együttessel és vadonatúj saját dalokkal jelentkezik. trvať
Hat népszerű humorista Hajdu Steve vezetésével először áll össze, hogy rendhagyó stand up show keretében felhívja a figyelmet a hajléktalan embereket veszélyeztető téli időszakra. A jótékonysági célú stand up estet a Menhely Alapítvány és a Fedél Nélkül utcalap szervezi 2019.11.06-án 19.00 órától Budapesten az ELLÁTÓházban. A cél a szemléletformálás és adománygyűjtés a téli krízisidőszakra. A felszabadult nevetést humoristasimogató és a Malacka és a Tahó koncertje kíséri. Most Borovitz Tamással olvashattok egy interjút az esemény kapcsán. trvať
Szalóki Ági énekes, dalszerző gyerekzenekara vezetőjeként 15 éve foglalkozik gyerekek zenei nevelésével. Művészetével igyekszik a hagyományos értékek és a természet tiszteletének fontosságára felhívni a figyelmet. Ágit 2019. május 11-én a Margitszigeten egy ingyenes gyerekkoncerten hallhatják az érdeklődők, ahol egy világrekord kísérletben is részt vehetnek a családok. trvať
Mi lesz abból, ha egy electroswing DJ és egy vintage műfajokban jártas dobos találkozik? Jelen esetben egy electroswing szupergroup, a Honky Crew zenekar! Tamási Lacival és Ordiman-nal beszélgettünk a világ egyik legbulisabb műfajáról és megalakulásukról. trvať