2020. március 27.
Tóth Zoltán, kivételes tehetségű zenész, zeneszerző, gitáros, énekes, hangmérnök, a Republic egykori alapító tagja új együttessel és vadonatúj saját dalokkal jelentkezik.
A Republic-ból való távozásod után szólókarrierbe kezdtél. Mesélnél arról, hogy mi történt veled azóta?
- Még akkor, 2013 őszén kiadtam szólóalbumomat, Húsvéti hó címmel; ezzel párhuzamosan beindítottam zenekarom, Köztársaság Park néven. Végül nem volt hosszú életű csapat (innen egyébként velem maradt Földes Máté, akivel egy trióban most is együtt játszom).
A következő években dupla, hangszeres albumom jelent meg A bolhapiac tündérei címmel, valamint egy kamaraszimfóniát is írtam, amolyan "belső zenei kaland"-ként. A Pillanat lélegzete, egy kb. 40 perces modern stílusban írt zene.
Hogy alakult meg a Kék és Narancssárga Produkció?
- Korábbi formájában egy már évek óta játszó Republic tribute zenekar volt (JamRepublic-ként ismerték őket Kelet-Magyarországon). Kezdetben személyes és támogató jókapcsolatot tartottam velük. Később többször meghívtak vendégfellépőnek. Kezdetben nehezen mozdultam ebbe az irányba, végül mégiscsak elmentem egy koncertjükre, épp szülőfalumban, Boldogkőváralján. Az történt, hogy az irányukból személyesen megtapasztalt pozitív impressziók további közös koncerteket eredményeztek. A közreműködés egészen addig ment, míg a közelmúltban zenekarrá formálódtunk, így jött létre a Kék én Narancssárga Produkció.
Jól érzem magam itt emberileg, nem beszélve az elementáris koncertélményekről, amelyek a korai, fiatal Republic évekre emlékeztetnek.
Hangszerelőként gyakorlatilag te álltál a Republic hangzás mögött. Mit jelent ez pontosan?
- Igen, ez jó kaland volt. Gondozni és felügyelni a megszólalás, a stílus irányait 23 éven keresztül. Szerettem csinálni. Kedvelem, ha koncepció, átgondoltság van egy tervben, rettegek a vak alámerülésektől. Igaz, a dal és szövegírás épp ez utóbbit igényli. Az elengedést. Ez is bennem van, mert szerző is vagyok. De bizonyos külön, kitüntetett időperiódusokban...
Máskor a ’napvilági’ énemre van szükség. Átgondolásra, esztétizálásra, megfontolt és ’méricskélő’ kísérletekre a hangokban. A hangszerelés végül is ez. A régi Republic-ban nekem volt ehhez indíttatásom. Kimerült a saját játék és ’sound’ kialakításában, valamint az egész csapatjáték felügyeletében. Ezt ebben a műfajban nem úgy kell elképzelni, hogy pontos kottába írom a zenészeknek, hogy mit játsszanak, de hogy mit ne, azt feltétlenül. A stílus külső határait figyelni, tartani kell. A hangzás összességében nagyon széles színpalettán mozgott és kivétel nélkül, minden évben megjelenő új és új album igényelte is a folytonos ’innovációt’. 300 dalt már nem lehet egyetlen szűk klisé-rendszerben megvalósítani. És ez bizony a zenekar fennállásának második évtizedétől már sok, stúdióban magányosan eltöltött munkát jelentett számomra.
A Kék és Narancssárga Produkcióval két saját szerzeményetek is született már. A körben a víz egy gyönyörű líra, vígasz a léleknek ezekben a nehéz napokban. Miről szól a dal?
- Örülök, ha valaki rákérdez, miről szól egy dal. Aztán rájövök, hogy nem is lehet erre igazán válaszolni. Ez nem csak annyi, hogy ’az elemzés a vers halála’, hanem hogy a jó dalszöveg az nem elsősorban ’tartalom-adag’, melyet a tömörségből vissza kéne fejteni. Lényegközelibb az, hogy ’holisztikusan’ jelent ’lent és fent’, azaz több rétegben is hat. Azaz, ha valami eszedbe jut róla, akkor nyugodtan tedd el, mert igaz.
Van most valami, ami erősen foglalkoztat. A ’hangoltság’ fontossága, mely minden okosságot és filozófiát felülír. Köznapi szóval a hangulat szól erről, de valójában többről van szó. A szöveg mibenléte úgy áll elő, hogy annak középpontjában egy bizonyos ’hangoltság’ áll, ami mágnesként gyűjti maga köré a sorokat. Ezek nem feltétlen állnak egymással összefüggésben, de ezzel a ’hangoltsággal’ a középpontban rendeződnek össze.
A Körben a víz című dalban van egy katartikus (minden mindegy) létállapot, ami inkább az életből kifelé tekint, az ’ezéleti univerzum’ elfogyását szemléli. "A kutyák szemében vagy látható - és a világ az utolsó léghajó - nincsen tovább, mi nem volt elég - csak körben a víz ringat még". A másik dal - A szív idetalál - ugyanúgy katartikus, de épp önfeledt életbe merülést fejez ki. "Táncol velem ez a város - lép a sötétre világos - örök ez az utcabál - ha körben forog ez az élet - és csak a szív, amit értek, - ugye soha nem szólsz rám (?)".
Mit tartalmaz a Kék és Narancssárga produkció műsora?
- A koncertjeink javarészt autentikusan előadott régi Republic dalokból állnak, melyek közé most már friss saját felvételek is bekerülnek.
Amíg a koncertek szünetelnek, hol lehet titeket követni, készültök valami új tartalommal erre időszakra?
- Igen, további dalokkal készülünk a kényszerpihenő időszakára.