2008. november 3. | Fodor Csaba
Az elektronikus zene mágusa, Jean Michel Jarre Párizsból telefonon tájékoztatott minket a november 12-i budapesti koncertjének részleteiről, magyarországi kapcsolatairól, a pénzügyi válság zeneipari hatásairól, az elektronikus zene jövőjéről. Valamint elmondta, hogy hamarosan újabb meglepetéssel kedveskedne szeretett Budapestjének.
Immár harmadik alkalommal lép fel Budapesten. Hogy emlékszik a városra és az itteni közönségre?
- Budapest egyike a kedvenc városaimnak, mindig is szerettem a két városrészt, Buda és Pest atmoszféráját, és valahogy a szülővárosomra, Lyonra is emlékeztet. Az ott élő embereket is nagyon kedvelem, mikor még diák voltam, volt egy budapesti barátnőm, szóval emiatt mindig is különleges érzésekkel tekintettem a városra.
Meddig tartott ez a kapcsolat?
- Két évig, körülbelül 18 éves lehettem akkor.
Nem látszik magán, de idén ünnepelte 60. születésnapját, mi motiválja abban, hogy még mindig játsszon a nagyközönségnek a világ különböző pontjain?
- A mostani Oxygene projekttel eléggé úgy érzem magam, mint egy kezdő. Mikor újra felvettem az albumot, rájöttem, hogy a hangszerek, amiket eredetileg használtam, mára már olyanok, mint a klasszikus zenében a Stradivari hegedűk, vagy a rockban egyes Gibson és Fender gitárok. Az elektronikus zene mitologikus, legendás részévé váltak, mikor a számítógép bejött a 80-as években. Ma minden kezdő DJ-nek és az elektronikus szcénában tevékenykedő zenésznek az az álma, hogy játszhasson egyszer, például egy Moog modulos szintetizátoron, vagy Thereminen, mert ezeknek a hangszereknek teljesen specifikus és egyedi a hangzása, de mára szinte eltűntek.
Akkor a novemberi fellépés inkább hangszerbemutató lesz?
- A mostani Oxygen koncertsorozaton - ami teljesen különbözik a lézerekkel és tűzijátékkal megspékelt kültéri koncertjeimtől – az volt a célom, hogy megosszam a közönséggel ezeknek a különleges hangszereknek a hangzásvilágát. Körülbelül 60-65 ilyen instrumentumot használok egy-egy fellépés alkalmával. Szóval ezek inkább teátrális előadások, melyeken bemutatom az unikumnak számító hangszereket.
Sok éves zenei tapasztalatával hogy látja, a jelenleg a világon végigsöprő pénzügyi válságnak milyen hatásai lesznek a zeneiparra?
- Úgy gondolom, hogy mikor gazdasági válság van a világ bármely részén, akkor hatalmas szükség van a szórakoztatásra, a zenére, a mozira… Szóval úgy hiszem, hogy a mostani helyzet, rengeteg zenésznek jó is lehet, hisz koncertjeiken egy kis örömet sugározhatnak a közönségnek. De ez egy komoly krízis, ami nagyon nagy hatással lesz rengeteg emberre, de ezt nem láthatjuk előre. Az biztos, hogy ilyen időkben remek zenék születhetnek, ilyenkor a zenének kell boldogítania az embereket.
Ön az elektronikus zene úttörője, de mi a véleménye a fiatal francia generációról? A manapság nagyon trendi Ed Banger kiadó zenészeiről, mint például a Justice?
- Nagy rajongója vagyok a Justice-nak, a Daft Punknak, valamint Sébastian Tellier-nek és rajtuk kívül szeretem a Chemical Brothers-t, az Underworldöt, Aphex Twint és a kanadai Crystal Castles-t.
Szóval jó irányba halad az elektronikus zene?
- Igen. Az elektronikus zene világa egy nagy család, és engem minden érdekel, ami ebben a családban történik.
És mihez kezd majd a mostani Oxygene turné után?
- Nem hívnám ezt turnénak, ez inkább egy rövid, (leginkább) kelet-európai koncertsorozat. Ezután szeretnék kültéri koncerteken játszani. Nagy álmom, hogy a közeljövőben Magyarországon is létrejöjjön egy ilyen fellépés.
Fodor Csaba