3422 artistes 12339 MP3 á télécharger
Catégories
Hirdetés
Lemezkritika

2008. október 6. | burlesque

Ez itt az új Enigma!

Copyright:

Enigma: Seven Lives Many Faces | Egyedülálló hangulat, végtelenségbe nyúló, ám mégsem hosszú dalok: a román származású Michael Cretu legújabb albuma zseniálisra sikeredett – akárcsak az eddigiek.

Michael Cretu két évvel ezelőtti munkája, az ’A Posteriori’ egyfajta összegzés volt: a zenész bemutatta, hogy miről is szólt az Enigma a kilencvenes években, és hová fejlődött a XXI. század elejére. Lehet, hogy a 2006-os, valamint az azt megelőző néhány korong nem tartalmazott akkora sikerdalokat, mint az első két lemez ’Sadeness’, a ’Mea Culpa’ vagy a ’Return To Innocence’, ám az utánozhatatlan atmoszféra, valamint a remek hangszerelés valahogy mégis tökéletessé tette az aktuális albumokat. Szerencsére a ’Seven Lives Many Faces’ esetében sincs ez másképp.

Noha első hallgatás után úgy éreztem, hogy a lemez (néhány szerzeményt leszámítva) egyszerűen elment mellettem, eszembe jutott, hogy Cretu korábbi műveinek megismerése során is pontosan így jártam: kellett két-három hallgatás ahhoz, hogy az adott album meggyőzzön. Nos, ezúttal is így történt.

Az ’Encounters’ kezdésnek kiváló: nem is dal ez, hanem inkább egy hangfolyam, melyben a suttogó éneké és az úszó szintialapé a főszerep – briliáns felvezetése ez a többi számnak. A nyitás után rögtön az egyik kislemezes dal következik. A ’Seven Lives’ talán nem lesz akkora sláger, mint mondjuk a ’Return To Innocence’, de azért nem kell félteni ezt a kompozíciót sem – harmadik „pályán” érkező ’Touchness’-t pedig különösen nem! Az andalító dallamok mellett kissé furcsának tűnik a dobgép tompa hangszíne, a visszatérő motívum azonban mindenért kárpótol: egy akusztikus gitár által kísért, mindössze két hangból álló énektémáról van szó – felejthetetlen!

A következő csúcspont a csodás vokálokkal operáló ’La Puerta Del Cielo’, melyet a némileg bizarr ’Distorted Love’ követ. Utóbbi dal meglehetősen különös pontja a lemeznek – elsősorban az újító hangszerelésnek köszönhetően –, ennek ellenére nagyon is működik! Hasonlóan remek, ám az Enigma eddigi munkásságához sokkal inkább passzoló szerzemény az instrumentális ’Deja Vu’, valamint a ’Between Generations’. A tökéletes zárásról a fantasztikus női énekkel gazdagított ’The Language Of Sound’ gondoskodik.

Az Enigma már az ’MCMXC A.D.’-n megmutatta, hogy az egyedülálló hangulat képes egy egész albumot elvinni a hátán. Nyilván nem árt, ha vannak slágerek is, de alapvetően az Enigma sohasem ezekről szólt. Potenciális kedvencek azért a ’Seven Lives Many Faces’-en is akadnak: kívánhatnánk-e szebb és jobb dalokat, mint a ’Seven Lives’, a ’Touchness’ vagy a ’La Puerta Del Cielo’? Nem nagyon. Cretu azonban inkább az összhatásban bízik, az pedig minden eddigi lemezén hátborzongató volt.

Ha az első két Enigma-alkotás megérdemli a tíz pontot (márpedig mindkettő megérdemli), akkor a ’Seven Lives Many Faces’ egy kilencesre mindenképpen rászolgál. Beszerzése és többszöri meghallgatása erősen ajánlott!

burlesque

A MyMusic értékelése: 9/10

Enigma: Seven Lives Many Faces (EMI, 2008)

Számlista:

’Encounters’
’Seven Lives’
’Touchness’
’The Same Parents’
’Fata Morgana’
’Hell’s Heaven’
’La Puerta Del Cielo’
’Distorted Love’
’Je T'aime Till My Dying Day’
’Deja Vu’
’Between Generations’
’The Language Of Sound’

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

Remarques
Robi83 2008. dec.. 11.  13:57 3
Van jobb lemezük is, nekem annyira azért nem jön be.
   
burlesque 2008. okt.. 11.  21:48 2
Gondolkodtam én is a 10-esen, de aztán beugrott az 'I Love You... I'll Kill You' a 'The Cross Of Changes'-ről: ha az új lemezt 10, akkor az mennyi? 100? :)
   
vocál 2008. okt.. 11.  11:47 1
Egyet értek, szeritnem is nagyon jó az új Enigma album, és többször meg kell halgatni, hogy össze álljon a kép, hogy ráérezzen az ember.
Sokan azt mondják, hogy az Enigma már nem a régi és hasonlók, de azt tudni kell, hogy lezárult az etnót a gregorian énekekket zseniálisan összevegyítő korszak, és ez igy van jól.
A Seven LIves szám nagyon pörgős, szerinem az egyik legjobban sikerült Enigma dal.
Nem hiába volt a német olympiai csapat hivatalos kísérő dala.
A Hello and Welcome-hoz (az eredeti változatához) hasonlítanám, a dynamizmusa miatt, amely sajnos nem lett annyira sikeres, amenyire jó.
Hozzá tennem még, hogy szerintem még a 3 ik album is megérdemli a 10 pontot, ennek én 9,5-t adnék, ha lehet.
   

2021. február 25.

Használj ki! | PVRIS

PVRIS – Use Me (2020) | Az áll a Wikipédia ide vonatkozó cikkében, hogy a PVRIS egy amerikai rock együttes. Nos, ezt már a második album után is erősen megkérdőjeleztem volna, most viszont egyértelműen cáfolnám! A PVRIS olyan vegytiszta popegyüttes, hogy már abban is kételkednék, hogy Lynn Gunn tudja-e még egyáltalán, hogy hogyan kell fogni egy gitárt… Continuer

2021. február 14.

Machine Gun Kelly poppunk babérjai

Machine Gun Kelly – Tickets To My Downfall (2020) | Amikor először szembejött ez a szőke srác a Sleeping With Sirens – Alone című klipjében, egyáltalán nem értettem, hogy mégis mire ez a nagy hype körülötte. Sőt, a rapes albumait nem is komálom a mai napig sem, úgyhogy amikor jött a bejelentés, hogy stílusváltás következik, nagyon kíváncsi lettem. Egy hajdani rapstar fogja megreformálni a 2020-as poppunk színteret? Ugyan már... Continuer

2021. február 11.

Ez miért működik bárkinél is? | Neck Deep

Neck Deep – All Distortions Are Intentional (2020)|Negyedik lemezéhez érkezett a walesi poppunk brigád, én pedig hiába csinálok akármit, egyszerűen nem értem, hogy miért népszerű a Neck Deep. Közel 40 perc alatt összesen 5 percnyi érdekességet nem tudnék összeszedni a hallottakból, és még az is csak maximum középszerű lenne. Continuer

2020. október 5.

Ennyit várni a szenvedésre? - Sylosis – Cycle Of Suffering

Sylosis – Cycle Of Suffering (2020) | Nagyon sokáig tologattam magam előtt a Sylosis ötödik lemezét, hiszen mindenképpen akartam róla írni, mert csoda, hogy elkészült, de mégis olyan hosszú és olyan tömör hallgatnivaló, hogy nagyon nehezen szántam rá magam. Összességében nem csalódás a Cycle Of Suffering, de sajnos kultstátuszba sem fogom emelni soha. Continuer

2020. szeptember 30.

The Used – Heartwork (2020)

The Used – Heartwork (2020) | Őszintén, valamikor 2012-ben, a Vulnerable környékén veszítettem el a bandát, s noha azóta is átfutottam a lemezeiken, nagyon nem tudtak elkapni. A mostanira sem mondanám, hogy visszatérés a gyökerekhez és újra tizennégynek éreztem magam, miközben azt üvöltöm, hogy „ájkémálájv”, de pár fokkal azért közelebb kerültünk az élvezhetőséghez. Continuer

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky