3427 zenekar 12457 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Lemezkritika

2008. március 29. | Savas Henrik

Dopeman: Mr Pityinger az eredeti genszter

Copyright:

Hetedik stúdióalbumával jelentkezett 34. születésnapján Pityinger László alias Dopeman. A Ganxsta Zolee oldalán megismert, majd önálló rapper és produceri karriert is befutott szabadszájú szövegi gengszter.

Az időközben családapává (Pityinger Fanni 9 hónapos) vált Dope- on nem változtatott a házasélet, illetve pont annyit, és olyan irányban, amitől még önmaga maradt. Az albumon természetesen nyomott hagyott az imádott csemete, de aki Danubius kompatibilis tételeket vár, az nagyon téved.

Mr Pityinger legújabb albumát is a börtön poéta Baráth Gyula szavalta vers nyitja, ízes, szlenggel kevert, de szabatos megfogalmazásban vezeti fel az olajszőkítés hőskorából kiinduló gengszterháborút, majd indul az újabb Dope menet, ami kemény, mint a vídia.

Társadalomkritika, de nem a bölcsészkaros megmondós blogolós féle, hanem a paprikás krumplis, sörös, málló vakolatú mackófelsős réteget képviselő cucc.

A szokásos strici hip hop témájú szövegek közül az egyik kedvenc a siófoki parton villantó kirakatbűnözőket méltósággal – értsd nem ordenáré módon – leoltó Színház, vagy a a Srácok az ucccán, ami vegytiszta bűnöző rap. A Döglégy Zolival történő szakításra mutat rá a Pénz meg az ego című tétel, amiben rávilágít a médiafelhajtást igencsak mellőző szakításra, és annak hátterére. Szóba kerül természetesen Majka is, de a trackből lejövő tanulság szerint Magyarország Rémálma, Zana Zolival történt szakítását bánja egyedül. Kicsi Dope hangszíne néhol- direkt vagy véletlen?- szinte kísértetiesen ugyanolyan, mint Zolié, ami azért is fura, mert a „Te vagy a fasza gyerek Dopeman én tudom” sor furán hangzana Döglégytől.

A zenei alap végig hibátlan, a régi Kartel, és Dopeman dalokból bedolgozott hangminták bukkannak fel időnként, és persze megkapjuk a soron következő feldolgozást, most az Austin Powers főcímdalként is kiváló Quincy Jones tétel itt a Strici tánc címmel tűnik fel.

Feltűnnek súlyos vallási témák, a „Mit Érez Jézus?!” című dalnál érezni először, hogy ez a lemez valahogy más, minnt a többi.

A lemezborító a magyar könnyűzene egyik mérföldköve, ilyen radikális képet,- Fletó Viki célkeresztben –még a hungarista zenekarok sem engedtek meg maguknak. Ez nagy merészség volt a kiadó részéről, de egyben remek pr. húzás is egyben. A belső pedig egy igazi Pityinger képtár, ha le kellene képezni az ars poeticát, akkor csak ki kell lapozni a borítót. Hithű katolikus vallása, és szövegei erős kontrasztot képeznek a strici életmóddal szemben, de ebből nem is csinál titkot. A „Telep csicskája” korszakra jellemző hangnemnek vége, amiben valószínűleg a lánya születése erősen belejátszott. Az üzenet ugyanaz, a hangnem viszont csiszolódott, ha nem is szelídült meg, de határozottan az előnyére vált a változás. Mindenesetre most is lazán vedel három napon keresztül, majd leruccan Szerbiába, ahol eddig sem volt szívesen látott vendég a magyar.
.
A lemezen felbukkan a Bandita születik Dope tehetségkutató befutója, a mezőkovácsházi Mákrkypapa, reméljük ő tovább marad a La mafia famíliában,mint elődei, valamint Fábián Juli, akinek tényleg csodás hangja van. Mindent egybevéve egy jól összepakolt lemezt sikerült lerakni az asztalra, böcsületes iparosmunka, ez nem vitás, amin vannak remek tételek.

A MyMusic értékelése: 7/10

01. Intro 
02. Üdvözöld A Királyt! 
03. Az Eredeti Genszter 
04. Színház 
05. A Srácok Az Ucccán (Boys-N-The Hood) (Eazy-E R.I.P.) 
06. A Pénz + Az Egó 
07. Rázzad!!! 
08. A $trici Tánc 
09. Orosz Rulett 
10. Mit Érez Jézus?! 
11. Fönn Van A Kéz (Ide A Pénzt) 
12. Színes Kép 
13. Szeretlek Kislányom 
14. D.O.P.E.M.A.N. (Freestyle) 
15. Outro 
16. Shabaam Sahdeeq & DopeMan (Brooklyn-N-JTown): Hungry
17. Delagodo & DopeMan (Compton-N-JTown): Streetz Of Rage 
18. Dumm Dumm (Dudás Tibi bevonuló zenéje)
19. Színes Kép (Fábián Juli VerziYO)

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

Hozzászólások
bazsi 2008. máj.. 5.  15:36 1
nagyon jó az album dope,már szénné halgattam,igy tovább.
   

2021. február 25.

Használj ki! | PVRIS

PVRIS – Use Me (2020) | Az áll a Wikipédia ide vonatkozó cikkében, hogy a PVRIS egy amerikai rock együttes. Nos, ezt már a második album után is erősen megkérdőjeleztem volna, most viszont egyértelműen cáfolnám! A PVRIS olyan vegytiszta popegyüttes, hogy már abban is kételkednék, hogy Lynn Gunn tudja-e még egyáltalán, hogy hogyan kell fogni egy gitárt… Tovább

2021. február 14.

Machine Gun Kelly poppunk babérjai

Machine Gun Kelly – Tickets To My Downfall (2020) | Amikor először szembejött ez a szőke srác a Sleeping With Sirens – Alone című klipjében, egyáltalán nem értettem, hogy mégis mire ez a nagy hype körülötte. Sőt, a rapes albumait nem is komálom a mai napig sem, úgyhogy amikor jött a bejelentés, hogy stílusváltás következik, nagyon kíváncsi lettem. Egy hajdani rapstar fogja megreformálni a 2020-as poppunk színteret? Ugyan már... Tovább

2021. február 11.

Ez miért működik bárkinél is? | Neck Deep

Neck Deep – All Distortions Are Intentional (2020)|Negyedik lemezéhez érkezett a walesi poppunk brigád, én pedig hiába csinálok akármit, egyszerűen nem értem, hogy miért népszerű a Neck Deep. Közel 40 perc alatt összesen 5 percnyi érdekességet nem tudnék összeszedni a hallottakból, és még az is csak maximum középszerű lenne. Tovább

2020. október 5.

Ennyit várni a szenvedésre? - Sylosis – Cycle Of Suffering

Sylosis – Cycle Of Suffering (2020) | Nagyon sokáig tologattam magam előtt a Sylosis ötödik lemezét, hiszen mindenképpen akartam róla írni, mert csoda, hogy elkészült, de mégis olyan hosszú és olyan tömör hallgatnivaló, hogy nagyon nehezen szántam rá magam. Összességében nem csalódás a Cycle Of Suffering, de sajnos kultstátuszba sem fogom emelni soha. Tovább

2020. szeptember 30.

The Used – Heartwork (2020)

The Used – Heartwork (2020) | Őszintén, valamikor 2012-ben, a Vulnerable környékén veszítettem el a bandát, s noha azóta is átfutottam a lemezeiken, nagyon nem tudtak elkapni. A mostanira sem mondanám, hogy visszatérés a gyökerekhez és újra tizennégynek éreztem magam, miközben azt üvöltöm, hogy „ájkémálájv”, de pár fokkal azért közelebb kerültünk az élvezhetőséghez. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky