2016. március 8.
A MÜSZI, azaz a Művelődési Szint a budapesti zenei szubkultúra megkerülhetetlen helyszíne. Izgalmas, egyedi, progresszív és különleges hangulata miatt sokan jönnek el az egykori Corvin áruház harmadik emeltére. Bársony Júlia művészeti vezetővel és Terék Attila zenei programszervezővel beszélgettünk.
"Nagyon sokan jelentkeznek különböző színvonalú produkciókkal. Befogadó hely vagyunk és ehhez keresünk újabb és újabb partnereket."
- Mennyire vagytok elégedettek a MÜSZI zenei életben betöltött jelenlegi pozíciójával?
B. J.: Természetesen sosem lehetünk teljesen elégedettek, de a MÜSZI fontos szerepet tölt be néhány zenei szubkultúra életében. Az elektronikus zenei kísérletekhez, a kortárs jazz-hez, a punk zenéhez vonzódó közönség nálunk találkozhat a legizgalmasabb fellépőkkel, a pszichedelikus rock is felbukkan a kínálatunkban. Helyszíne vagyunk zenei workshopoknak, így egyedülálló módon a zenei alkotás folyamatába is betekinthetnek az érdeklődők. Van olyan állandó programunk, ahol DJ-k egymásnak játszanak, a Karcosok klubjában például a scratch-elést gyakorolhatják, fejleszthetik a résztvevők.
- Igen sok zenei irányzat képviselője kap lehetőséget a bemutatkozásra és a szereplésre. Melyek a legnépszerűbbek manapság?
T. A.: A punk koncertek nagyon népszerűek, a techno és house is nagyon megy. A kortárs jazz és a kísérleti elektronika jön a második hullámban, de olyan extrém programok is vannak, mint a zajzene vagy az audiovizuális programok. Ezek mind a megszokott zenei kultúra határait súrolják.
- Hogyan érheti el egy kezdő zenekar, hogy felléphessen a MÜSZI-ben? Hogyan döntitek el, hogy melyik csapatot karoljátok fel? Van-e jelentős túljelentkezés?
T. A.: Nagyon sokan jelentkeznek különböző színvonalú produkciókkal. Befogadó hely vagyunk, és ehhez keresünk újabb és újabb partnereket. Nem feltétlenül az számít, hogy hányan jönnek el, többet nyom a latban, hogy mennyire izgalmas, progresszív a fellépő. Örülünk minden jelentkezőnek, igyekszünk mindenkinek helyet biztosítani.
- Mit tartotok az elmúlt év legnagyobb sikerének?
B. J.: Nem tudnék kiemelni külön-külön programokat, hiszen számunkra mindegyik fellépő fontos, mindegyik a szívügyünk. Nem feltétlenül a legnépszerűbb programok a legjobbak.
- Milyen újításokat terveztek jövőre?
T. A.: Folyamatosan kísérletezünk és újítunk. A Beatsimogató az év egyik újítása. Ezen zenei producerek élőben alkotnak, ezért nagyon izgalmas számunkra. Az Experiwave sorozat is újdonság, kisérleti elektronikus zene, zajzenével és live act-ekkel. A vasárnap délutánjainkat is izgalmas zenei programokkal fogjuk megtölteni. Üldögélős, nyugalmas, "ambientes" zenék forognak ilyenkor, bár pont legutóbb is táncraperdült a közönség... Szeretnénk közelebb hozni az érdeklődőket az audiovizuális kísérletezéshez, rávenni őket, hogy maguk is próbálkozzanak meg ezzel a műfajjal. Tervezünk például egy nagy nemzetközi fesztivált tavasszal, ROM (Riders on the Mall) címmel, amit komoly szakmai seregszemlének szánjuk, ahol vizuális technológiákat is megmutatunk.