2008. augusztus 15. | Neményi Márton
Több út, több toitoi, több sör, de sajnos legalább ugyanannyi por, mint korábban. Ja, és minden eddiginél több zene. Csütörtök utáni gyors értékelés a fesztivál egészéről, avagy jobban élünk, mint négy éve.
„You are also Sziget? I am!” – ezzel szegődik a nyomomba egy francia társaság, feszülős pólók, Ray Ban napszemüvegek és szedett-vedett angoltudás. (Egyébként nem, aznap nem vagyok Sziget, könyvtárba megyek tartozást rendezni, de előzékenyen elkísérem őket, országimázs, mégiscsak.) A metróban, miközben mutatom az utat a megváltás felé, nem lehet bírni velük, minden nőt megnéznek, ez kétperces szemüvegletolós bámulást, egymás oldalba böködését jelenti, és nők vannak, nagyon sokan és nagyon szépek. Az út a Keletitől a Batthyányiig háromnegyed óráig tart. Kijutni egyébként pofonegyszerű, folyamatosan jár minden, a HÉV-ablakra préselődő, így már a K-híd előtt használhatatlan állapotba kerülő átizzadt bulizók idén már nincsenek sehol.
A Sziget maga lassan eléri azt a határt, ami után már nem tud hova fejlődni. Világítás mindenütt van, víz még a senkiföldjén is elérhető távolságban, toi-toiok lépten-nyomon, sehol sem kellett perceket várni a nagylevegő-vételt követő gyors pisilésre. Esetleg lebetonozhatnák az egészet, mert idén a por az ősellenség: legyőzhetetlen, mindenütt ott van, befurakszik a légzőrendszerem olyan részeibe is, amik létezéséről nem is tudtam. Némi poroszkálás után a Hammerworld mellett szabályos réteg képződött a söröm habján. Ez persze a harmadik 390 forintos hat decis egyen-Ászok után nem tart vissza. Mintha nem is vizeznék annyira.
A fesztivál már rég nem renegát party-sorozat, vagy a kapitalizmusban a helyét kereső vállalkozás. Úgy tűnik, végleg megtalálta célját, és ez – bármilyen hülyén is hangzik egy buli esetében – a minőségi szolgáltatás. Hihetetlen médiaháttérrel tol az arcunkba hatalmas választékot. Furcsa, de kicsinek tűnik a fesztivál. Területileg persze nem ment össze (sőt), hanem egyszerűen egymást érik a színpadok, a mellékutcákon bandukolva sincs olyan, hogyne legalább kétféle zene támadna egyszerre jobbról-balról.
A szolgáltatás-jelleg a csütörtöki nap nagyszínpadján is domborul. Profi és felnőtt deszkáspunk Svédországból (Millencolin), rutinos (és egyben végre újra nagyon jó) Kispál, szalonbritpop a Kaiser Chefs-től, és – világviszonylatban nézve – lakossági funky a Jamiriquaitól. Őket természetesen nem intézzük el ennyivel, jön mindről a részletes beszámoló. Én inkább a kisebb színpadok fellépőit karikáztam be. És ennek megfelelően le is jártam a lábam a fesztiválipar legnagyobb plázájában, a Szigeten.
Neményi Márton