2008. június 14. | -nm-
Mégis megoldódhat a Sziget ügye – legalábbis már látszanak a lehetőségek, amelyeknek hála felépíthetik a fesztivált, és a látogatók még be is juthatnak rá. Az óbudai polgármester például megnyitna egy utat csak a buli kedvéért, a szervezők egy átmeneti parkolóban gondolkodnak a lezárandó rakparton, a főváros pedig a fejét vakarja. Slusszpoénként Demszky Gábor éppen többmilliárd forintot követel a Szigettől, a tulajdonosai szerint jogellenesen – vége ugyanis az aranyéletnek, amit az ingyenes területhasználat jelent, jön a bérleti díj.
Mint írtuk, Óbuda polgármestere, Bús Balázs hétfőn befenyített: ha nem halasztják el a rakpartján a főváros által tervezett beruházást, amely miatt lezárnák az egész területet, „kénytelen lesz” megvonni az engedélyeket, amelyek szükségesek lennének a Sziget felépítéséhez. Így szerinte talán elviselhető lesz a forgalom, amely a kerületre zúdul. A jobboldali politikus szerint azonban ez nem így nézett ki. „Bár az Index nagyon jó reklámot csinált ennek az ügynek, én ezt nem mondtam” – nyilatkozta a MyMusicnak. „Hanem ezt: az építkezés olyan többletterhelést jelentene, hogy kénytelenek leszünk korlátozásokban gondolkodni.” Ez főleg a parkolásra vonatkozik, ami eddig is gond volt, sok külföldi ugyanis a lakótelepeken hagyja az autóját, ami miatt a lakosok kénytelenek a zöldben parkolni, és így őket büntetik, ami finoman szólva igazságtalan. Bús Balázs szerint a szervezők dolga lenne biztosítani a parkolást. Gond lehet még a zaj, de meglepő módon nem a Nagyszínpaddal, hanem a kocsmák hangerejével szokott meggyűlni a kerület baja.
A polgármester egyébként elődjétől, Tarlós Istvántól eltérően Sziget-párti: „én is kijárok minden évben, tudom, mit jelent a fesztivál, arról nem is beszélve, hogy Óbudának is van haszna: jót tesz a turisztikának, megmutatjuk a külföldieknek a kerületet, és várjuk őket vissza. A nehézségeket pedig meg kell oldani.”
És lőn: a csütörtöki egyeztetésre a Sziget, a kerület és a főváros között ugyanis egy épkézláb megoldási javaslattal érkezett. Eszerint egy használaton kívüli utat nyitnának meg a Szépvölgyi út végénél a Hév-vonalon keresztül, hogy ráhajthassanak a rakpartra, amit ugyan addigra már lezárnak, de felújítást még nem végeznek. A főváros PR-felelősei szerint ez azért necces, mert akkor már a vonatforgalom is a Hév-síneken halad majd, folyamatos torlódásra lehet tehát számítani. „Ez a fővároson múlik majd, de alapvetően támogatják az ötletet, van is egy lehajtási terv, és lesz egy műszaki bejárás.” – mondja Bús Balázs, aki azért nem érti, miért nem lehet elhalasztani az építkezést, mert a rakpart egy másik szakaszán, az augusztus 20-i rendezvény miatt szó nélkül megtették.
Gerendai Károly, a Sziget egyik fő szervezője a fentiek mellett a rakpart egyik sávját szeretné meghagyni parkolóként, hogy az autók ne lehetetlenítsék el a kerület közlekedését. A rakpart szétfúrásához szükséges engedélyek ráadásul szerinte még nincsenek is rendben, így a beruházás lehet, hogy el sem kezdődik.
Így áll tehát a Sziget ügye – egy hét múlva a felek újra leülnek, akkor már talán végleges megoldásra számíthatunk. A lényeg, hogy úgy tűnik: lehet, hogy szűk ösvényeken és építkezési területeken keresztül, de a szigetelők eljutnak majd a porral-sárral, sörfoltokkal és széttaposott fűvel borított Kánaánba.
Hogy ne legyen mégse minden ilyen pozitív, Demszky Gábor főpolgármester pont most találta ki, hogy ne használhassák ingyen a Hajógyári szigetet Gerendaiék, ahogy eddig tették. A politikus arra hivatkozott, hogy a buli nemzetközi, nagy pénzeket megmozgató és komoly környezeti károkat okozó rendezvény, amely megérdemli, hogy alkalmanként több mint két és fél milliárd forint megfizetésére kötelezze az önkormányzat. Ez azért érdekes, mert a Sziget nagyjából egy hónapja kapta meg a fővárostól az engedélyt az ingyenes használatra – további három évre.
Gerendai szerint ez utóbbi már visszavonhatatlan, a főpolgármestert azonban látszólag nem izgatja ez az apróság. Egyébként is életszerűtlennek nevezte azt a felvetést, hogy egy hétre mintegy 2,6 milliárd forintot kellene fizetniük egy akkora területért, amekkorát - hasonló összegért - eladtak az Álomsziget projektnek a Hajógyári-sziget déli részén. Ez ugye luxusszállót, wellness-centrumot és kaszinókat jelent majd a komoly régészeti leleteket is rejtő területen. A szervező egyébként is úgy tudja: a főváros csak újratárgyalni szeretné a megállapodást, és ha egyszer majd kell is fizetniük, ez az idei fesztivált nem fogja érinteni. Hogy Demszkynek mi volt a célja a jogilag enyhén szólva kérdéses megnyilvánulással, azt nem tudni.
-nm-