2016. november 29.
Az utóbbi időben mindenki a Bob Dylan Nobel-díja körüli mizériáról ír a szakberkekben. Az amerikai zenész folyamatosan a svéd akadémia idegein táncol a válaszaival, amit nem tartanak a legkevésbé sem „úriemberhez méltónak”. De a zenészek között nem ritka, hogy visszautasítanak díjakat. Íme az az TOP 5 esett, amikor ténylegesen visszaadta egy előadó az elismerését, sokak felháborodására akár.
John Lennon 69-es B.M.E. díja
A legszeszélyesebb gombafejű még 65-ben kapta meg zenésztársaival a rangos brit díjat (Most Excellent Order of the British Empire), amelyet csak az igazi kiválóságok érdemelnek ki a szigetországban. Bár akkor még nem emelt ellene szót, négy évre rá visszaadta a díjat, több okra is hivatkozva. Az időközben hippivé avanzsáló Lennon kritizálta a brit politikát a vietnámi háborúba való beavatkozás és a Nigériai civil háborúban való részvételért.
Amikor Sinead O’Connor bojkottálta a Grammy-t
Sinead O’Connor nem épp arról híres, hogy beállt volna a sorba. Ez a 90-es évek elején sem volt másképp, amikor a pályakezdő zenész második albumával, a I Do Not Want What I Haven’t Got-tal világsikereket ért el. A Grammy-nél is értékelték ezt, és összesen 7 jelölést kapott az album, amelyből egyet, a legjobb alternatív albumot, meg is nyert az ír énekesnő. Viszont, mint kiderült, ezt sem akarta: visszautasította a díjat, mondván, a Grammy túlzottan reklámorientált, elüzletiesedett. A dolog érdekessége, hogy ugyanebben az évben nemcsak ő, hanem a Public Enemy is bojkottálta a díjátadót, mondván, hogy a rap-orientáltságú díjak nem kapnak szerepet a közvetítésben.
A rajzfigurák nem kértek a Mercury-díjból
A Gorillaz 2001-ben hatalmas robajjal tört be a brit könnyűzenébe. Önmagukról elnevezett debütáló albumuk hatalmas siker volt, és nem is lehetett kérdés, hogy ott a helye a Mercury díjátadón. Viszont a virtuális banda basszusgitárosa (aki Damon Albarn hangján szólalt meg természetesen) kijelentette, hogy nem kér a díjból a bandája, és inkább adják „egy másik szerencsétlen bábnak”. Elmondása szerint a díjra való jelölésük kb. olyan, mint „egy halott albatroszt cipelni a nyakunkban az idők végtelenségéig”.
„Igazából azt se tudom mire jó”
A Brit lovagrend a szigetország legrangosabb kitüntetése. Igazi megtiszteltetés mindenkinek, aki elnyeri a lovagi címet. Vagyis majdnem mindenkinek. David Bowie 2000-ben lett előterjesztve erre a díjra, de ő egészen egyszerűen nem értette, hogy miért lenne jó neki ez az elismerés. Persze lehet, hogy csak udvarias akart lenni, és nem olyan obszcénul visszaadni a díjat, mint Benjamin Zephaniah.
A Rock and Roll Hall of Fame nem elég punkos
Talán nem meglepő listánk utolsó delikvense, a Sex Pistols szereplése. Az már talán inkább, hogy a Rock and Roll Hall of Fame kitüntetését sem fogadták el 2006-ben. Rotten egy nem kifejezetten kedves hangvételű levéllel tudatta a bírákkal, hogy számára nem többek, mint a zeneipar „húgy-foltja” és eszük ágában sincs megjelenni egy ilyen rendezvényen. A díjat egyébként eddig igen kevesen utasították vissza: a brit anarchistákon kívül Axl Rose és Ozzy Osbourne volt, aki nemet mondott a rangos díjnak.
Forrás: vulture.com