Underground 101: Ismerkedj meg a Dizzy Effort zenekarral!
A garázsrockot mindig a R’N’R 2x2-nek tartották: vegyed apuci garázsát, rakj bele négy fiatalt, akik le tudnak fogni 4 akkordot és kész is van a zúzás. Ez persze távol áll az igazságtól, de a pelyhes állú kis rockerek elhiszik, hogy elég a lendület meg az a kis tudás, amijük van. Ezzel szemben ott a ló másik oldala, vagyis hogy az adott banda a legapróbb részletekig megszervezi a számokat, ami viszont a színpadi előadás, a hangulat rovására megy. Azon kevesek, akik eltalálják az arany középutat, képesek csak előrébb jutni. Ezt az aurea mediocritast kezdik megtalálni mostani feltörekvő zenészeink, a Dizzy Effort.
A Dizzy Effort (röviden DE!) 7 éve alakult a fent leírt módon: zenei elképzeléseik se mentek annál tovább, mint hogy mulatni a nagyvilágot. Ezt jelzi nevük is, ami nyersfordításban annyit tesz: bolondos erőfeszítés. Kezdetben mindössze 3-an voltak, név szerint Kérges János (dobok), Kérges Balázs (gitár) és Bártfai Gábor (gitár). Később csatlakozott hozzájuk Bogdán Botond (ének) és Csák Gergő (basszusgitár). Ahogy szép lassan mentek előre, bővült a társaság, rájöttek, hogy zenéjüknek akár még mondanivalója is lehet. Elkezdtek saját számokat írni és a fellépések is egyre jöttek, olyan neves helyekre, mint a Dürer kert vagy az A38.
Stílusukat többféleképp is meg lehet közelíteni. A dallamvilág igen változatos és összetett, leginkább a Billy Talent és a Guns’n’Roses hatását lehet rajta érezni, de a saját ötletekbe ágyazva természetesen. Ha műfajt kéne megneveznem, akkor egyfajta alternatív hard-rock állna a legközelebb hozzájuk, bár ők maguk csak „zsíros R’N’R”-ként emlegetik azt, amit leraknak az asztalra.
A zenéjük legérdekesebb része a dobjáték: a lágy dallamoknál is elég erőteljes, mégis kellemesen beleillik a részekbe, a szólóknál a háttérben van, mégis végig figyeljük, a kisebb átvezetőknél az övé a főszerep, mégsem tűnik fel. A háttérből irányít, vezényli az egész produkciót és fel sem tűnik igazán, csak az, hogy mennyire jó.
A számok szövegi része az egyszerűbb dolgokra épít. A fő mondanivalók nem a világválság következményei, vagy a pártok propagandája, hanem az élet szimpla szépségei: egy esti sörözés a Deákon, egy jó csaj, aki annyira igéző, hogy le mered szólítani, a nap végén érzett örömök. Ezeket angolul hallhatjuk tőlük, ami számomra egy kis csalódás, mivel bár szeretem a nem magyar számokat is, szerintem ők egy tipikusan olyan banda, akinek jól állna a magyar szöveg, még ha olykor nehéz is maradandót alkotni a saját nyelvünkön.
A telt, összetett dallamok ellenére sem felejtették el, hogy a zene mit sem ér, ha nincs benne az ember szíve-lelke. A színpadon olyan energiát tudnak átadni, amit csak nagyon kevesen. Egy kis üröm az örömben, hogy mindkét gitárherojuk a dallamjátékot szereti inkább, ami meg is látszik az előadásban: a ritmusjáték közel sem olyan bátor a részükről, mint amilyen lehetne, és látszik hogy megtáltosodnak, amint nem az akkordokkal kell bíbelődni, hanem a szólót nyomni. Szerencséjükre ez nem nagyon vehető észre, hála Gergőnek, akinek olyan magával ragadóan erős a színpadi fellépése, hogy az ember nem látja meg az apróbb hibákat, annyira beleéli magát a látottakba.
A napokban első klipjük is megjelent a Go on című számukhoz. A számban amúgy kiemelendő a vokál, ami a fent említett összetettség egyik legjobb példája. A klip a már leírt mindennapi életérzéseket próbálja bemutatni, szerintem egész jól. Ja, és vigyázat: a klip termékmegjelenítést tartalmaz. A megnézése után mindenkinek az jut eszébe, a Sporoni pénzelte a videót.
Ha felkeltette az érdeklődésedet a zenekar, kövesd őket a Facebookon, vagy menj el egy koncertjükre és élvezd élőben! Ha neked is van egy bandád, csináltatok pár jó számot és szeretnétek egy kis hírverést csinálni neki, ne habozzatok, jelentkezzetek EZEN az e-mail címen.
Hat év után új nagylemezzel jelentkezett a Szabó Balázs Bandája. A Keringés 12 dalt tartalmaz, köztük egy Grecsó Krisztián és egy Tóth Krisztina vers megzenésítését. Szabó Balázs szerint a korábbi albumokhoz képest bátrabb hangszerelésű és más hangulatú anyag született. A zenekar november végén 10 állomásos lemezbemutató turnéra indul, melynek kiemelt állomása Budapesten a Dürer Kert. Tovább
November 18-20. között tizenkettedik alkalommal rendezték meg Veszprémben a Music Hungary Konferenciát & Showcase-t, amely idén minden eddigit felülmúló látogatottságot hozott. A konferenciat fő témája a „Hangnemváltás: alkalmazkodás és rock’n’roll” volt, amely azt vizsgálta, hogyan reagál a szakma az új kihívásokra, keresve - napjaink népszerű szavával - a reziliencia és a kihívásokkal való megküzdés útjait. Tovább
Az idei utolsó, de annál fontosabb dalával jelentkezett Fluor és Diaz párosa, ami mindkettőjüknek nagyon sokat jelent. Ez a "Pályaudvar", ami ezúttal egy szívszorító utazás helyszínévé vált. Tovább
Ha rosszabb lennék nálad, még akkor is jobb lennék - 6363 igazi, dalba csomagolt rap-parádéval robban!
6363 idén egy percre sem hagyta lankadni a figyelmünket, zenekaros produkcióvá fejlődve hatalmas menetbe kezdett és megállás nélkül dobálta ki a dalokat, június elején pedig befutott a KORD EP. Az ehhez szorosan kapcsolódó, nagyobb lélegzetvételű anyagra már nem kell sokat várni, a korábbi hírnökök után pedig most újabb előfutárral kopogtat… vagy sokkal inkább rúgja be az ajtót! Tovább
Közismert alkotók mutatják meg, mit jelent számukra a korlátlanság. Ahogy a művészet során mindig, az alkotóknak folyamatosan szükségük van ihletforrásra. Már egészen az őskorban fontos szerepet töltött be a látvány, a vizualitás, valamint a szó az alkotás során. Nem beszélve azokról a jól ismert alkotókról, mint például Radnóti Miklós költő vagy Csontváry Kosztka Tivadar festő, akiket a természet gyakran inspirált. Ezúttal az irodalom, a slam poetry, a képzőművészet és a divat területéről mutatták meg kortárs alkotók, hogy miként tudják áthidalni az idő és a távolság kereteit, és hogyan teszik alkotássá inspirációjuk forrását a digitális szabadság segítségével. Tovább