2011. február 28.
2011. március 6-án zenekarok, női előadók és civil szervezetek együtt mutatnak példát arra, hogy a Nemzetközi Nőnap több is lehet, mint üres gesztus pár szál virággal. A Gödör Klubban a „Nők Napja – Nem csak nőknek!” elnevezésű fesztiválon közösen hívják fel a figyelmet a nők emberi jogaira és arra, hogy még mindig sok a tennivaló a nemek egyenlősége terén Magyarországon.
Az alternatív nőnapi eseményen a zenei programok mellett a női jogokkal, illetve a nemek egyenlőségének különböző szakterületeivel foglalkozó civil szervezetek munkatársaival találkozhatnak az érdeklődők, műhelyfoglalkozások, kerekasztal-beszélgetések, könyvbemutató, kiállítás és standok várják a látogatókat, a gyerekek számára pedig játszóház üzemel majd a helyszínen.
Virág, édesség vagy valami apró ajándék. Ezt jelenti ma a Nőnap. Férfiak köszöntik a környezetükben élő nőket, ismerősöket, barátokat, munkatársakat, családtagokat, szeretteiket. Időnként el is feledkeznek erről a napról, néhányan nem is tudnak róla. Kötelező kör lett, talán már cikinek is érezzük. Az eredeti tartalom megváltozott, eltűnt, kiesett a figyelem középpontjából.
A Nemzetközi Nőnap hagyománya 1857-ben indult útjára észak-amerikai nők demonstrációival, akik a rossz munkakörülmények és az alacsony fizetések ellen tiltakoztak. Közel másfél évszázaddal és rengeteg – politikai és társadalmi kérdéseket feszegető – tüntetéssel később a női munka, a női fizetések problémája még ma is aktuális. Az elmúlt 150 év alatt ezek a női jogokat övező demonstrációk további problémákat vetettek fel: a nők társadalmi alárendeltségének igazságtalanságát, a munka és a magánélet összeegyeztetésének nehézségeiből adódó kettős terhet, a párkapcsolati erőszakot, a gyermekek fizikai és szexuális bántalmazását, a munkahelyi szexuális zaklatást, a szexuális erőszakot, a vallásokra vagy hagyományokra hivatkozó hátrányos megkülönböztetés különböző fajtáit, a nőkereskedelmet, a prostitúciót, az abortuszkérdést. Azontúl, hogy Magyarországon is nők százezreit érintő napi problémák ezek, olyan társadalmi kérdések is, amelyek mindannyiunkat foglalkoztatnak, s a megoldások megtalálása is mindannyiunk közös feladata.
A „Nők Napja” elnevezésű fesztivál egy alternatív Nőnap lehetőségét mutatja meg. Gyermekeknek, fiataloknak, ifjúságsegítőknek és pedagógusoknak szóló prevenciós célú kiscsoportos foglalkozással, önbecsülést növelő műhellyel indul a délután, majd a Labrisz Egyesület izgalmas történeteket, a rendszerváltás előtt már önmagukat felnőttként és leszbikusként elfogadó nők személyes vallomásait feltáró interjúkötetének bemutatója következik. A NANE és a Patent Egyesület gyakorlati tapasztalatokat és számadatokat feltáró kerekasztal-beszélgetésre invitálják az érdeklődőket, ahol a párkapcsolati erőszak elleni fellépés jogi és intézményi lehetőségeiről beszélgetnek a résztvevők. A Mona és a Fiona Alapítvány pedig a média tükrében, magyarországi példákat bemutatva vizsgálja a nők és férfiak egyenlőségének lehetőségeit. Mindeközben a standoknál civil szervezetek munkatársaitól kérdezhetnek, illetve tesztek, prospektusok, szórólapok, szórakoztató, játékos aktivitások segítségével informálódhatnak a látogatók, a gyermekek számára játszóház üzemel majd a helyszínen. A „Reklámok és NEMek” című kiállítás a nőket és a férfiakat szexista módon bemutató hirdetéseket felvonultatva a közterületi reklámokat veszi górcső alá. Végül zenei programokkal, női előadók szereplésével zárul a nap: Takács Eszter, Láng Annamária, Kiss Erzsi, Varga Zsuzsa és Judie Jay adnak koncertet.
A fesztivál látogatói a belépőjegy megvásárlásával a NANE Egyesületet támogatják.