2011. február 28.
MŰHELYFOGLALKOZÁSOK
14:00-15:30 „Erő a változáshoz” – önbecsülés növelő műhely nőknek (NANE Egyesület)
A foglalkozás során az Egyesület munkatársai az „Erő a változáshoz” című kézikönyv modelljeit mutatják be és az „önbecsülés-program” néhány gyakorlatát végzik el a résztvevőkkel. Akiket várunk: olyan nők, akiket általában érdekel az önbecsülésük növelése, illetve önsegítő vagy támogató csoportok szervezését tervező nőknek.
A foglalkozás időtartama: 120 perc
16:00-18:00 „Szívdobbanás: Párkapcsolat erőszak nélkül” (NANE Egyesület)
A résztvevők ízelítőt kaphatnak a „Szívdobbanás - a fiatalok közti párkapcsolati erőszak megelőzése” című kiadványból, melynek célja, hogy információt nyújtson a fiatalok közti párkapcsolati erőszakról, ezen kívül ötleteket ad, miként lehet a témával foglalkozó prevenciós foglalkozásokat beépíteni az iskolák, illetve az ifjúsági szolgálatok munkájába. A kézikönyvben található gyakorlatokat 14 és 19 év közötti fiatalok számára fejlesztették ki.
Akiket várunk: érdeklődő fiatalok, pedagógusok, ifjúságsegítők, közösségszervezők, tehát bármely, fiatalokkal foglalkozó szakma képviselői.
A foglalkozás időtartama: 90 perc
A foglalkozásokra korlátozott számú jelentkezőt tudunk fogadni. Jelentkezni a szabo.gabi@nane.hu címen lehet. A jelentkezéseket érkezési sorrendben igazoljuk vissza, amíg be nem telik a létszám.
KÖNYVBEMUTATÓ
16:30-18:00 Az „Eltitkolt évek” című interjúkötet bemutatója (Labrisz Leszbikus Egyesület)
A Labrisz Egyesület „leszbikus herstory” projektjének keretében olyan nőket szólaltattak meg, akik a rendszerváltás előtt már felnőttként és leszbikusként próbálták önmagukat elfogadni, illetve kapcsolatokat, közösségeket keresni. E munka egyik gyümölcse a 2009-ben bemutatott Eltitkolt évek című dokumentumfilm volt. Az itt megszólaló tizenegy szereplő történetéből és további öt interjú anyagából szerkesztett az Egyesület gazdag képanyaggal dokumentált interjúkötetet. A kötetben a negyvenestől hetvenesig terjedő (másfél) generáció tagjai szólalnak meg. A ’70-es, ’80-as években „induló” értelmiségiek, vendéglátósok, munkásnők, zenészek és képzőművészek, köztük későbbi aktivisták, a ’90-es évek leszbikus mozgalmának megalapozói és elindítói. Eltérő társadalmi helyzetük miatt más-más szemszögből látták ugyanazt a rendszert, de identitásuk elhallgatását, személyes életük korlátozását hasonlóan élték meg. Élettörténeteiken keresztül sajátos keresztmetszetben rajzolódnak ki az előző politikai rendszer hatalmi technikái, a találkozások láthatatlan vagy félnyilvános terei, és az a folyamat is, ahogyan a rendszerváltás után az addig tabuként kezelt téma a közbeszéd részévé vált.
A bemutatón könyvszerkesztő (Borgos Anna), nőtörténész (Tóth Eszter Zsófia), interjúkészítő (Schwarcz Gyöngyi) és interjúalanyok (Gál Ilona, Kristófy Mária) beszélgetnek (moderátor: Gyárfás Judit), valamint ízelítőt hallhatunk a legizgalmasabb részekből Takács Katalin színművész előadásában.
A kötet megjelenését az EGT/Norvég FM támogatta.
KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉSEK
18:00-19:00 Szakmaközi együttműködés a családon belüli erőszak ellen (NANE Egyesület – Patent Egyesület)
2008-ban a NANE Egyesület és a Patent Egyesület a Nyílt Társadalom Intézet anyagi támogatása mellett kezdeményezte egy olyan munkacsoport megalakítását, amelyben jogász (ügyvéd, ügyész, bíró), szociális munkás, pszichológus, rendőr, pedagógus, gyermekvédelmi és gyámhatósági munkatárs, anyaotthont vezető és abban dolgozó szakemberek működtek együtt a párkapcsolati erőszak elleni fellépés rendszerszerű hibáinak feltárásában és a javasolt megoldások megfogalmazásában. Az együttműködés során kiderült, hogy tapasztalataik sok tekintetben hasonlóak, és hasonlóan látják a jogszabályi háttér hiányosságait, és az ezek orvoslására adható válaszokat. A résztvevők végül egy olyan protokoll-javaslat összeállításában állapodtak meg, mely a családon belüli párkapcsolati erőszakkal foglalkozó szakemberek egyes csoportjai számára nyújthat segítséget.
Résztvevők: Dr. Galajda Ágnes bíró tanácselnök és a Bírónők Egyesületének elnöke, Oláh László őrnagy, a BRFK Bűnmegelőzési osztályának vezetője, Dr. Spronz Júlia jogász, Kuszing Gábor pszichológus
19:00-20:00 „Nők elleni erőszak a médiában” (Mona Alapítvány – Fiona Alapítvány)
Kerekasztal-beszélgetés Sáfrány Réka (MONA Alapítvány) és Borbíró Fanni (Fiona Alapítvány), valamint az ELTE kommunikáció szakos hallgatóinak részvételével, a „Global Media Monitoring Project” elnevezésű kutatás eredményeinek tükrében. A kutatás a hírmédiát vizsgálja a bennük szereplő nők és férfiak száma és megjelenése alapján. A beszélgetést a résztvevők Magyarországra vonatkozó esettanulmányokkal illusztrálják.