2009. július 25. | Egres
08.15
Remélem mindenkinek maradt mára energiája, ugyanis itt ma megint sokat fogunk táncolni.
Az első, amire biztos, az a francia-algériai Speed Caravan, akik alighanem minden idők legsebesebb és legradikálisabb arab lantzenéjét alkották meg. Az elektromos lant olyan intenzitással szól, mintha a legvadabb techno-rockzenekar csapott volna a húrok közé. A zenekar méltatói Jimi Hendrix szellemét szokták említeni, de ez akár szubjektív észrevétel is lehet.
Ezután két unikális koncertre is sor kerül: a Muzsikás az amerikai Woven Hand együttessel garantál súlyosan katartikus estet. Pihenni nem lesz idő, hiszen jön a Saint Etienne-i N&SK akik a tavalyi Sziget egyik legsikeresebb koncertjét adták. Az együttes zenéjét elképesztő energia, féktelen buli hangulat, illetve a punk és a ska ötvözése jellemzi – megtoldva persze a magukra valamit is adó francia bandák szenvedélyes sanzon-hagyományával.
Ha ezután még állunk a lábunkon, hallgassuk meg az új albummal érkező, az Iszlám szigora ellen lázadó rai-királyt, Khaled-et.
08.16
Első kötelező program, Vieux Farka Toure, aki akkor debütált lemezével, mikor legendás édesapja, Ali Farka Toure meghalt. Azon a lemezen még apja közreműködésével zenélt, idén azonban Fondo című új albumával jön a Szigetre. ÉS sikerül a maga útját járnia. A hagyományőrző darabokat felváltották a saját szerzemények, és a mali blues kilépett a medréből, elárasztva számos műfajt,
Van a korongon elektronikus tánczenétől a marokkói gnawán át a dubig, minden tökéletesre csiszolva. Egy olyan fiatal gitáros zenekara érkezik hát hozzánk, aki olyan mesterektől kapott útravalót, mint a világ legjobb korásaként számon tartott Toumani Diabaté, és aki pontosan tudja, hogy mire kötelezik a gyökerei, de azokat képes a kortárs, városi és a nyugati világ iránt nyitott afrikai tánczene szolgálatába állítani.
A Világzenei Nagyszínpadról elmaradhatatlan a hazai Besh o droM zenekar, akik ugyancsak nem szorulnak bemutatásra. Viszont, ha vevő vagy a roots-reggae-re akkor az elefántcsontparti Tiken Jah Fakoly buliján biztos itt leszel. Doumbia Moussa Fakoly frontember, Egyébként Bob Marley bűvöletében cseperedett fel, s így azt a roots reggae-t játszotta, amely bármelyik jamaicai bandának a dicsőségére válna, megspékelve olyan afrikai hangszerekkel, mint a kora, a djembe vagy a balafon. És ez még nem a vége, ugyanis este fél tíztől. a rezes talpalávalók híveinek a New York-i Frank London és a szerb Boban Markovic együtteseinek közös produkciója, a Brotherhood Of Brass ígér pörgős perceket.
Egres