2005. január 29. | Jónás Tamás
Sziasztok! Ezen a héten az egyik hozzászóló kívánságára (éljen a Sonata Arctica), a modális hangsorok közül a fríg-et nézzük meg (phrygian).
Ha egy dúr skála hangkészletét a 3. foktól indítjuk, akkor fríg hangsor jön létre. A C-dúr hangjai esetén ez sorrendben: E-F-G-A-H-C-D-E, azaz ez egy E-fríg skála. A fríg módusz segítségével súlyosabb, "brutálisabb" hangulatot kelthetünk, mivel a hangzása egzotikusabb (pl. rögtön kis szekunddal indul a hangsor, stb.)
A mai elsõ mp3-ban a basszusgitár és a billentyûk egy E tonalitást járnak körbe, és ezúttal erre nem E-dúrban szólózunk (amely 4 módosított hangot jelentene), sem pedig e-mollban (1 módosított hang), hanem E-frígben, azaz a módosítatlan hangkészlettel.
Mint ahogy moll hangsor is többféle van, a frígnek is létezik olyan változata, ahol megemeljük a skála egy hangját (az elõjegyzéstõl függetlenül). Moll esetén ez a 7., vagy a 6-7. hangokat jelenti, míg fríg esetén a 3.fokot (G helyett G# hang). A szóló rögtön ezzel nyit.
Az elsõ ütem végén egy pillanatra egy esz hang is megszólal, ez a disszonancia további feszültséget tud gerjeszteni. A példában szereplõ szóló fokozatosan ereszkedõ dallamot képez, közel két oktávon át. A hosszabb hangokat széles vibrato-val díszíthetjük.
A fenti volt a fríg alapesete, és hogy ez még milyen messzire vezethet, ennek megmutatásához készítettem egy második mp3-at is, ahol a fenti fríg hangnem további trükkökkel van megspékelve: az esz hang sûrûbb, és hangsúlyosabb helyeken való használata, kromatika, gyors harminckettedek, stb. Ezáltal még messzebb kerültünk a hagyományos rock-pentatontól, és egyéni, keleties színeket vittünk az improvizációba.
A gyakorlat kottáját itt megtaláljátok jpg formátumban, és ehhez a részhez is két mp3 tölthetõ le, az egyik itt, a másik itt.
Jó gitározást!
Jónás Tamás - gitároktatás rock, blues, heavy stílusokban -
kezdõknek, haladóknak és profiknak
dessum@freemail.hu - egyéni oktatás