3423 zenekar 12355 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Hazai

2020. április 26.

Egyre több a konstruktív javaslat a zeneipar megmentésére

Copyright:

A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások óta több szakmai szervezet is felmérést készített a zeneipar leállásának következményeiről. Nem csak kárfelmérések készültek, de több javaslat is megfogalmazódott annak érdekében, hogy a válság várható gazdasági hatásait enyhítsék.

Korábban már ismertettük a Hangfoglaló Program saját kutatásának részleteit, melynek egyik legfontosabb tanulsága, hogy a korlátozások miatt törölt események 82,4 százalékánál nem végleges lemondásban, hanem halasztásban gondolkodnak a szervezők. Mint ahogy pozitív kicsengést ad a felmérésnek az is, hogy a válaszadók közel fele úgy véli, hogy a válság után is folytatni tudja tevékenységét, és eddig csak kevés helyen kellett elbocsátásokhoz folyamodni.


A fesztiválok külön alapot hoznának létre


A 300 hazai rendezvényt képviselő Magyar Fesztiválok Szövetsége (MFSZ) egy külön az új helyzetre dedikált csapattal, a Covid-19 Fesztivál Válságkezelő Munkacsoporttal dolgozik a fesztiválokat, és a hozzájuk szorosan kötődő ágazatokat (turizmus, vendéglátás) érintő károk felmérésén és minimalizálásán. A baj nagy, hiszen első körös, márciusi adatgyűjtésük alapján a járvány miatt a fesztiválok 15 százaléka már biztosan elmarad, a szervezők 20 százaléka gondolkodik új időpontban, és 65 százalékuk még nem döntött a kérdésben.

A munkacsoport egy „vis maior alap” létrehozását szorgalmazza, amely az elmaradt és későbbi időpontra áttett fesztiválok érintené, fix költségeik, elmaradt jegybevételeik kormányzati átvállalásával. Hatalmas szektorról beszélünk, hiszen a munkacsoport számításai szerint a fesztiválok együttes költségvetése 36 milliárd forintot tesz ki, csaknem 80 milliárd forinttal gazdagítják a nemzeti jövedelmet, továbbá 37 ezer embernek biztosítanak munkát. A szervezet folyamatosan egyeztet a kormányzati szervekkel (többek között az EMMI-vel és a Magyar Turisztika Ügynökséggel), hogy az alap létrehozása mellett például pályázatokkal, adóterhek csökkentésével rehabilitálják a szektort.


A vendéglátóipar is komoly károkat szenvedhet


A Music Hungary Szövetség a Hétfa Kutatóintézettel közösen készített helyzetfelmérést az élőzenei szektort érintő válságról. A kutatás szerint közel 36 ezer dolgozót érint érzékenyen az élőzenei szektor leállása, hiszen a zenészeken, háttéripari szakembereken kívül körülbelül 20 ezer vendéglátóipari foglalkoztatott maradhat munka nélkül a leállás miatt.
A Kutatás úgy számol, hogy a 40 milliárd forintra becsült élőzenei szektorban a rendezvények 70 százaléka elmaradhat a korlátozások miatt.
 


A hazai függetlenek bíznak a folytatásban


A HAIL, a hazai független kiadókat tömörítő szervezet felmérése alapján a hazai független kiadók, és a velük kapcsolatban álló partnerek többsége is KATA-s vállalkozóként dolgozik, ezért fontos lenne a kormány által már bejelentett adómentességet az előadóművészek mellett a kiadók tevékenységi körére/köreire is kiterjeszteni.

A szervezet szerint komoly anyagi segítséget jelentene, ha a major kiadókhoz hasonlóan a független kiadókat is csak a kiadás után köteleznék a jogdíjbefizetésre az Artisjus felé. Ez szinte az összes kis kiadó számára a legnagyobb anyagi terhet jelenti, az áfa befizetése, az iparűzési adó és a bérleti díjak mellett.

A többségében bookinggal és élőzenei eseményekkel is foglalkozó kis kiadóknak jellemzően törölnie, vagy halasztania kellett tavaszi megjelenéseit, koncertjeit. 30 százalékuknak ezzel együtt sem keletkezik komoly bevételkiesése, miközben 23 százalékuk prognosztizál 2 millió forintnál is nagyobb hiányt.

A kis kiadók esetében súlyosbítja a problémát, hogy a többségnek nincs tartalékai, de ennek ellenére 57 százalék bizakodik abban, hogy folytatni tudják a kiadói tevékenységet.


Nyárig van tartaléka a kluboknak


A Hangfoglaló Programiroda szintén kért be adatokat az élőzenés kluboktól is a járvány hatásairól. Ebből a felmérésből az rajzolódik ki, hogy a klubok többségének 3 hónapra elegendő tartaléka van, és egyelőre nagyon kevés helyen bocsátottak el munkatársat a válság hatására. A klubok méretétől függően a több millió forintos hiánytól egészen a 160 millió forintig rúghatnak a károk, ha a vendéglátóipari bevételeket is számoljuk.

Az is általános tendenciának tűnik, hogy májusra már szinte minden programot lemondtak, és sokan már a júniusi, júliusi programok halasztásán dolgoznak. Fontos leszögezni azt is, hogy a programszervezők és zenekarok menedzsmentjei elsősorban új időpontokat kerestek, nem a teljes lemondást választották.

Az önkormányzati, egyházi fenntartású színpadok, klubok mellett a magán fenntartású helyek vannak a válság miatt nagyobb veszélyben, de a felmérés alapján csak nagyon kevés, jellemzően kisvárosi klubot fenyeget csőd az élőzenei ipar leállása miatt.
 

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2024. szeptember 2.

BSW és ByeAlex közös dala

A Lidokain az egyre személytelenebb és ridegebb kapcsolatokra reflektál. A dal három részre épül, mindegyikben egy nő életét kísérhetjük nyomon. Először húsz-, aztán harminc-, majd negyveneséven jelenik meg a sorokban, miközben kirajzolódik előttünk egy céltalan, magányos élet. Tovább

2024. augusztus 28.

Nyáresték, összeülések, meccsnézések, bulik: így ittak a fiatalok idén nyáron

Van persze, aki szerint „kismértékben gyógyszer, nagymértékben orvosság”, de a többség tudatos marad és „meg is szokott állni” egy-két italnál – derül ki a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács idei nyári kampánya, a „Fair játék, felelős italozás” részeként készített tartalmakban szereplő megszólalásokból, azokra érkezett kommentekből. Ahogy azt is megtudhattuk a sportközvetítést nézők, este együtt iszogatni kiülős fiatalok visszajelzéseiből, hogy idén nyáron leginkább a koktélok nyertek teret: fő kedvencek a gin-tonic, az aperitíves, vermutos, prosecco-s keverékek, és a klasszikusok: a (kézműves) sör, a fröccs, és az üdítőkkel felfrissített rövidek. A megkérdezettek szerint a lényeg: a társaság. Az alkohol inkább mellékszereplő. A kampányban  Miskovits Marci, Viczián Viktória és Horváth Balázs tartalomgyártók is közreműködésükkel támogatták a felelős italozás sikerességét idén nyáron. Tovább

2024. július 5.

Jelentkezz te is fellépőnek a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase-re!

Keressük a legígéretesebb hazai produkciókat a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase programjába. Ha szeretnél fellépni novemberben Veszprémben, itt az idő, jelentkezz! Tovább

2024. július 4.

Bonyolódnak a The Trousers ügyei

Gőzerővel zajlanak a klasszikus, nyers rock and roll és a modernebb, dalközpontú garázsrock sajátos keverékét játszó The Trousers hetedik albumának előkészületei. Kőváry Zoliék olyannyira termékeny időszakukat élik, hogy a korong előtt, még a nyáron kijönnek egy feldolgozás EP-vel „GARAGE NIGHTS REVISITED” címen. Ennek a kislemeznek az előfutára érkezett meg ma a „PRETTY VACANT” formájában. Tovább

2024. június 11.

Mindenhol igyunk felelősen!

Két éve a bulikra, fesztiválokra koncentráltak, most a sportesemények szurkolóinak üzennek a Magyar Szeszipari Szövetség és a Terméktanács arról, hogy figyeljünk a mértékletes italfogyasztásra. Nyáron az EB és az Olimpia adnak alkalmat arra, hogy összegyűljünk, iszogassunk, szurkoljunk, örüljünk, szomorkodjunk, ünnepeljünk, bulizzunk – de ezek közben is fontos a fair játék, felelős italozás – ahogy a kampányüzenetek jelzik. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky