2015. március 10.
Standovár Róbert, aki 2010-ben, alapító tag lévén, némi prémiumhoz jutott a Nemzeti Énekkar megalakulásának huszonötödik évfordulója alkalmából, gondolta, valami hasznosra fordítja a kapott pénzt, és fiával, Mátyással vállalkozásba kezdett. A Studio 1.0 névre keresztelt hangstúdió filozófiája az ifjabbik Standovár elmondása szerint az, „hogy hangmérnökként sem bitekben gondolkozunk, hanem zenészként hallgatjuk az anyagot, és ahogy tudjuk, elősegítjük, hogy zeneileg is minőségibb termék készüljön”.
Apa és fia nem sokat tétovázott, már 2010 februárjában munkához láttak. Próbateremként is használt stúdiójukat saját kezűleg építették fel egy gyártelep udvaráról nyíló légópincéből. A Budapest 14. kerületében fellelhető helyiséget sikerült igencsak otthonossá varázsolni, és nem is kellett sokat várni az elégedett, visszajáró ügyfelekre. Egyikük, egy amerikai zenész, Jonathan C. Nelson 2012-ben csatlakozott a céghez. A nemzetközi megrendelések egyébként, nem mennek ritkaságszámba házuk táján: a Studio 1.0 többek közt az USA-ból, Kanadából, Angliából, Oroszországból, és Németországból is kapott már felkérést közös munkára.
Mindazonáltal, egyik legfontosabb törekvésüknek a hazai zenészek segítését tették meg. 2013-ban például, egy tehetségkutatót szerveztek, amelyre közel 30 zenekar jelentkezett, és részesült kivétel nélkül egy ingyenes demófelvételben.
Idén a stúdió egy akcióval támogatja a magyar tehetségek előbbre jutását, amelynek lényege, hogy egy komplett dal felvételéhez ajándék stúdió klip jár a jelentkezőknek. Tavaly ugyanezzel az akcióval mintegy ötven előadó élt. Az idén érdeklődők március 15. és május 1. között biztosíthatják be magukat a lehetőségre, a felvétel azonban tetszőlegesen készíthető el az évben bármikor.
Ha dobos vagy, akkor pedig érdemes lehet március 28-án, az R33-ban megrendezett dobos találkozón a Studio 1.0 standhoz ellátogatnod, a srácok ugyanis egy nyereményjátékkal készülnek, amelynek díja két ingyenes dobfelvétel videóval együtt. Az apa-fia által vezetett hangstúdió különösen büszke az általuk produkált dobhangzás minőségére, amelyet Mátyás a terem különös akusztikai adottságai mellett azzal magyaráz, hogy ő maga ütő hangszeres - dobos lévén a keverőpult mögött jól tudja, hogy mitől döglik a légy. A tavaly első ízben megrendezett Drum-Line tehetségkutatón például egy, a stúdióban elkészített felvétellel jutott a döntőbe, majd ért el harmadik helyezést az egyik versenyző.
És hogy a távoli jövő mit tartogat? Nos, ha Steve Jobs-nak elég volt egy garázs, hogy lerakja az Apple alapjait, ki tudja, egy légópincéből mi nőhet ki? De a humort félretéve, Standovárék egész egyszerűen, minden hiú ábránd nélkül fogalmazzák meg: „a célunk az, hogy minél több zenésznek segíthessünk, előbbre vigyük a művészetét, és megtartsuk azt az alázatot és zene iránti szerelmet, amely a kezdetektől fogva jellemez bennünket”.