2014. december 3. | Bea
Láttam, hogy gyerekeknek szól, de sejtettem, hogy nekem is fog újat mondani. Komolyzenei műveltségem bizony ismer még korlátokat, így örömmel mentem a Zeneakadémia és a Filharmónia – elvileg – gyerekeknek szóló műsorára, a Királyok zenéire 2014. november 29-én. Hallottam Händel, Haydn, Bach, Verdi népszerű műveit, és Kodály, valamint Ránki György-féle remekeket is. És hozzájuk fűződő, érdekes és híres sztorikat. plusz nagy gyerekzsivajt. De megérte!
Fura volt, hogy délután van egy zenei program, de végülis a gyerekek a célcsoport, így jogos az időpontválasztás. És nemcsak a kölyköket, de engem is érdekelhet, hogy melyik király udvarában milyen zene szólt. A Filharmónia ifjú korosztálynak szóló előadásán ebből kaphattunk ízelítőt, a Duna Szimfonikus Zenekar előadásában, Deák András karmester vezénylésével és Lakner Tamás moderátori közreműködésével királyi zenékről, királyi zenészekről és más zenei érdekességekről kaphattunk képet, amely bizony nagyon ránk fért.
Az egyórás műsor során hallhatók voltak Händel Vízizene tételek, Bach Musikalischer Opfer részletek, Haydn „Mária Terézia” szimfónia (No. 48.) tétele, Verdi Aidájának bevonulási indulója, Kodálytól a Háry János – Napóleon csatája, A császári udvar bevonulása, valamint részletek Ránki György, a Pomádé király új ruhájából. Bár a zenei egységek rövidek voltak és viszonylag sok magyarázatot kaptunk hozzá, az egyszerre zene-, töri-, magyaróra segítségével ismételhettem kicsit a történelemtudásomat, felfrissítettem ismereteimet a hangszerekről, és mostmár azt is meg tudom különböztetni, melyik zene páros, és melyik páratlan lüktetésű.
Az interaktív program minden gyerkőc tudásszomját csillapította, a hallgatóság megszólalhatott, jelentkezéssel, szavazással, teszttel, kvízzel végig éber – és eléggé hangos és izgága – maradt. De már többet tudnak a komolyzenéről, mint sok felnőtt! Ha lesz megint ilyen műsor, én is bejelentkezem. Legalábbis valahova hátulra besurranok majd, és szülőnek tettetem magam!