2014. november 15.
Hajléktalanokról és az ő műveik felhasználásával írt operát Col Legno (HUN). A zeneszerző meggyőződése, hogy ez az opera elősegíti a hajléktalanság helyes társadalmi megítélését és érzékenyebbé teszi az embereket a témában. Jelentős mérföldkőnek tartja az opera bemutatását az otthontalan emberek sorsának jobbításáért folytatott emberfeletti küzdelemben.
Col Legno elmondta, már régóta törte a fejét azon, hogyan tudna hátrányos helyzetű embereken segíteni. 2013 év végén közönségként részt vett egy hajléktalan humorfesztiválon, amelyen Csábi István novellája megadta a darab alapötletét. (A novella hajléktalan írója nem érhette meg, hogy műve színpadra kerüljön. Idén nyáron tragikus hirtelenséggel elhunyt.) Ezt a humoros történetet egészítette ki a zeneszerző nehéz sorsú költők verseivel. Az egyetlen hajléktalan című operában egy vidéki városban járunk, ahol hirtelen egy hajléktalan ember jelenik meg. A polgármester befogadja Őt. Mivel nagyon jól bántak a város egyetlen fedél nélküli emberével, idővel elkezd egyre több otthontalan figura özönleni a településre. Folyamatos konfliktusok következnek, mivel a helyi ellátó rendszer nincs felkészülve a tömeges hajléktalanságra. A polgármesternek döntenie kell: mi legyen a város „új lakói”-val? Az izgalmas végjáték eredményét 2015. május 28-án Budapesten a Duna Palotában kísérheti figyelemmel a nagyközönség. Már ha lesz előadás …
Col Legno szerint nem azzal kell foglalkoznia a többségi társadalomnak, hogy valaki saját vagy más hibájából lett hajléktalan. Feladatunk inkább az, hogy segítsük ezeket az embereket a magunk módján. A legnemesebb Szolgálatnak és szívügyének tekinti ezt az operát és természetesen ingyen szorgoskodik immár 1 éve azon, hogy a darabot bemutassák. A zeneszerző hozzátette: ha tudott volna jobb eszközt, mint ez az opera, akkor azt vetette volna be az otthontalan emberekért.
A professzionális stáb az előadásra már hónapokkal ezelőtt összeállt. Jelenleg az ötletgazda-zeneszerző legfontosabb feladata: pénzszerzés, hogy meg lehessen tartani az előadást. A Duna Szimfonikus Zenekar azonnal igent mondott a felkérésre. A II. felvonásban megjelenő hajléktalanokat a Nemzeti Énekkar alakítja. A 3 főszereplő külön-külön kitűnő énekes-színész. A címszerepet Bándi János játssza. Ő felkérését és szerepének tanulmányozását követően elmondta: ha Otelló bőrébe - szó szerint és átvitt értelemben - is bele tudott bújni, akkor a nemes cél érdekében egy hajléktalan főszereplőt is nagy örömmel alakít. Az AHA Hajléktalan Színpad otthontalan előadóművészei is színpadra lépnek majd a darabban.
A fedél nélkül élő emberekről szóló operát nagyon sokan furcsállják. Akik üdvözlik az ötletet, ezt a látszólagos kizáró ellentétet (opera vs. hajléktalanság) tartják a legnagyobb erényének és ezért kíváncsiak az előadásra.
Az operaelőadás bevételét természetesen hajléktalan emberek kapják az utolsó fillérig. Az előadás megtartásához szükséges pénznek azonban mihamarabb össze kellene állnia.
A támogatásokat pedig erre a címre várják:
Diótörés Alapítvány
12001008-01215958-00100002 Raiffeisen Bank
Közlemény: OPERA
Fotó forrás: Hír24