3427 zenekar 12457 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Hazai

2012. október 24.

F.O. System-lemez Halloweenkor

Copyright:

Október 31-én ismét megjelenik F.O. System első és egyetlen stúdióalbuma. Magyarország első és máig legnagyobb hatású darkwave zenekarának dalai egy kétlemezes Deluxe Remaster Boxban válnak elérhetővé, vagyis az eredeti stúdióalbum mellett a demók és korábbi kiadatlan felvételek is rákerülnek az összesen 28 dalt tartalmazó kiadványra. A megjelenés napján az együttes a budapesti Corvintetőn dedikálja lemezeit, december 21-én pedig a Világvége Fesztiválon ad koncertet, amelyre a Pecsa Music Hallban kerül sor a VHK és a Kollaps közreműködésével.

Az F.O. System a magyar darkzene első, és mára kultikussá vált csapata, mely legalább olyan hirtelen tűnt el anno a rendszerváltás utáni alternatív zenei világból, mint ahogyan 5 évvel korábban feltűnt ott. E rövid idő alatt azonban meghatározó szerepet játszottak a korszak underground zenei életében, és ma már szintén legendaszámba sorolt Fekete Lyuk nevű szórakozóhely egyik emblematikus fellépői voltak. 
 
A zenekar 1986-ban, Óbudán jött létre. Eleinte punk zenével próbálkoztak, de ’87-re kialakult a ma is ismert zenei világ és a klasszikus trió-felállás: Mátyás Attila énekes-gitáros és Jerabek Csaba basszusgitáros mellett Miklós Péter volt a dobos. Bár az együttes mindig is a lélekről szólt, és soha nem politizált, de az angol nyelvű, rövidített elnevezés (Fuck Off System, virágnyelvre fordítva: Elrontott, Rothadó Rendszer) azért jelezte, hogy a lakótelep szürke betondzsungelében felnőtt, a laktanyából éppen kiszabadult tagok akkortájt úgy gondolták, hogy nagyjából semmi sem volt rendben ebben a világban. A közvélekedéssel és a sztereotípiákkal ellentétben azonban semmiféle önkárosító szándék nem bujkált dalszövegeik mögött, éppen ellenkezőleg: a kilátástalanság mellett a szabadságvágy és útkeresés voltak a F.O. System mondanivalójának legfontosabb elemei.
 
Egykori fellépéseik valósággal szeánszként funkcionáltak, amihez nagyban hozzájárult az őket körüllengő titokzatosság is: a korábbról nem ismert zenészek mindenféle konferálás nélkül, talpig feketébe öltözve adták elő koncertjeiket, s sodró lendületű, letargikus hangulatú dalaik állva hagyták, vagy éppen letaglózták a közönséget – majd mire felocsúdtak, a zenekar már le is vonult a színről. Titokzatos arculatukat csak erősítette, hogy a tagok a kezdetekkor eldöntötték: semmilyen formában nem kívánnak rész venni az akkori zenei üzleti életben, így szinte teljes hírzárlatot alakítottak ki maguk körül, s interjúkat sem adtak.
 
Az F.O. System sikerét tehát semmi más nem eredményezte, mint a koncertek hangulata, és a zene maga, melyet játszottak. Bár a hivatalos médiában akarva sem szerepelhettek volna, 1988-ra már kinőtték a Fekete Lyukat, és ezt követően nagyobb fesztiválok (pl. a Pecsában tartott Hungaro Carrot) kiemelt zenekarai lehettek. A korban és a műfajban egyedülálló módon külföldre is eljutottak: a New Model Army és a Christian Death oldalán az akkori Nyugat-Németországban, vagyis az NSZK-ban is játszottak.
 
Öt év után aztán egyszer csak vége lett az F.O.-nak: 1991-ben – amikor a dobok mögött már a későbbi gangsta rapper, Zana Zoltán ült - egy Pecsa-koncert végén jelentette be a megszűnés tényét Mátyás Attila. A befejezésben főként az az egyszerű tény játszott szerepet, hogy maguk a tagok, saját életük változott meg az évek során, s így az az együttállás, mely lehetővé tette e mélyen letargikus hangulatú zenekar létezését, megszűnt. 
 
A sok élményen kívül egy demo kazetta (1988), egy videoklip és egyetlen album (1990) őrzi az F.O. System örökségét. Több mint 15 év csend után először a Pecsában tértek vissza, majd a VOLT Fesztiválon a Cult előtt játszottak, és 2009-ben ismét a Pecsában adtak koncertet. Három év után most újra életjelet adnak magukról: felújított, remaszterizált minőségben, a korábbi demók és más kiadatlan felvételekkel együtt jelenik meg újra egyetlen albumuk, a GrundRecords jóvoltából. A duplalemezes, díszcsomagolásos kiadványt először – bolti megjelenés előtt - október 31-én, a Corvin Áruház legfelső szintjén üzemelő Corvintetőn lehet majd beszerezni, ahol Mátyás Attila és Jerabek Csaba közönségtalálkozót és dedikálást is tart. Másfél hónappal később, december 21-én pedig a Világvége Fesztiválon hangzik majd fel az Utolsó üvöltés: az F.O. ugyanis a VHK és a Kollaps társaságában ad koncertet ezen a napon, a Pecsa Music Hallban!
 

a Negative Art Prod. bemutatja: Világvége Fesztivál

2012. december 21., péntek 19:30 óra

Budapest, Pecsa Music Hall

F.O. System és VHK koncert

vendég: Kollaps

Belépő: elővételben 3500 Ft, dec. 10-ig 4000 Ft, ezután és a helyszínen 4500 Ft

 

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2024. március 27.

Az Irie Maffia zenekar új dallal és klippel jelentkezett

Az Irie Maffia márciusban jelentette meg ’Mellettem’ című új kiadványát, ami több szempontból is formabontó a zenekar életében. Tovább

2024. március 7.

AWS videoklip premier

Megjelent a negyedik single az AWS új, májusban érkező, ebben a felállásban első lemezéről melynek címe Fények Nélkül. Tokay Péterrel forgatott a zenekar videoklipet a dalhoz. Tovább

2024. február 28.

A vonatos utazások, a nyár himnuszát szállította le Volosinovszky György és a BELMONDO

2023. novemberében jelent meg a Belmondo legújabb albuma Királyok kutyái címmel, amelyen az utóbbi két-három év Czutor szerzeményeit és négy vadonatúj dalt hallhat a nagyérdemű. Tovább

2024. február 8.

Huszonhét másodpercnyi ironikus társadalomkritika a Junkiestól

A dal egy görbe tükör, kritika a világunk figyelemhiányos viselkedésére, koncentrációs zavaraira. - Junkies. Tovább

2024. február 8.

Nyers, őszinte képek fűszerezik az Anyu ez hangos újdonságát

Új dallal jelentkezik a 2020 óta aktív Anyu ez hangos. A formáció magyar nyelven, pop-rock stílusban alkot, és olyanok erősítik, mint Potyka Tamás (ének), Siffel István (gitár),  Bozsóki Márk (basszusgitár), valamint Domokos Miklós (dob). A csapat korábban olyan dalokkal jött elő, mint a „Popkirály”, a „Hős”, a „Legnagyobb ellenségem”, a "Z generáció", a "Már nem", a Nem vagyok jó", vagy éppen a "Jobb volt nélküled". Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky