3422 zenekar 12339 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Hazai

2011. december 31. | Bertoni

A legkeresettebb hazai lemezek 2011-ben

Copyright:

Közeleg december 31-e, az év utolsó napja - ilyenkor illik számot vetni az elmúlt 365 nap teljesítményével. Ennek jegyében összegyűjtöttük azokat a hazai előadókat, akik 2011-ben platinalemezesek lettek Magyarországon.

  • megosztás
  • kapcsolódó linkek
Idén az élvonalat azok alkotják, akiknek három különböző albuma lett platina. Ezt a Budapest Bár és Szalóki Ági mondhatja el magáról. A 2007-ben alakult Budapest Bár a kávéházi cigányzene alapötletéből kiindulva készítette 2009-ben a Volume 2: Tánc, 2010-ben a Volume 3: Zene és 2011-ben a Volume 4: Hoppá! című lemezeket (no meg persze az első kettőt is, csak azok nem lettek ilyen sikeresek). A Tánc már 2010-ben is platina volt, idén pedig a két újabb album is csatlakozott ékes bizonyítékául annak, hogy mi magyarok igenis vevők vagyunk a Karádyt, Jávor Pált, a Beatlest, az Európa Kiadót és a Doors-t idéző hangulatra.
 
 
Szalóki Ági 17 éves kora óta énekel, az erdélyi népzenéhez áll közel. Eddig 5 önálló lemeze jelent meg, amelyek közül a 2005-ös Hallgató, a 2006-os Cipity Lőrinc és a 2008-as, Karády-dalokat tartalmazó A vágy muzsikál is elérte 2011-re a tízezres eladást. Úgy tűnik tehát, Karády halhatatlanságát mindkét dobogósunk eredményesen használta ki.
 
 
Következnek azok, akik két platinával rendelkeznek: a Csík Zenekar és az Ocho Macho.  Bár a Csík Zenekar már 1988 óta fennálló kecskeméti népzenei együttes, megkockáztatom, hogy népszerűségük igazán a „Most múlik pontosan” című Quimby-átdolgozástól számítható. A dal a 2008-as Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen… című lemezen jelent meg,  amely idénre ötszörös platina lett, és a 2010-es Szíves Örömest is gyorsan begyűjtötte a háromszoros platina minősítést.
 
 
Az Ocho Macho a spanyol név ellenére egy 2003-ban alakult szombathelyi bandát jelöl, akik az igényes buli-zenével kísérleteznek látható (bár nem azonnal jött) sikerrel, hiszen a 2009-es El mundo fantastico-val és az idén megjelent Online világgal egyaránt tartoltak a zenei piacon.
 
 
Eddig olyan együttesekről, illetve előadókról volt szó, akik legalább 4 éve zenei pályán vannak. Az ő esetükben akár az idő múlása is befolyással lehetett a lemezeladásokra. Nem mondható el ugyanez a tavalyi év X-faktorosairól, akik közül többen is villámgyorsan berobbantak a köztudatba a műsorban elhangzott dalokból készített válogatásokkal. Az első X – 10 dal az élő showból címmel 2011-ben (vagyis kb. egy év alatt) Janicsák Veca, Király L. Norbi, Takács Nikolas és Vastag Csaba nevével fémjelzett albumok érték el a platina szintet. A tévés szereplés tehát jelentősen felpörgetheti az eladást, ráadásul ezek még nem is az énekesek saját dalai – vagy épp ez a kulcs, és az egyéniségüket tükröző zenével már senki nem foglalkozik majd? Jövőre kiderül.
 
A „gyökeres” magyar zenészek közül egy platinalemezzel büszkélkedhetnek: Deák Bill Gyula, a Magna Cum Laude, a Quimby, a Bognár Szilvia–Herczku Ágnes–Szalóki Ági trió és Szenes Iván. Deák Bill Gyula már igazán nem mai gyerek, ennek ellenére például övé a legaktívabb facebook oldal. A magyar blueskirály 1983-ban kezdte szóló karrierjét, de már előtte is több együttesben énekelt. Az operától a rock zenén át vezetett az út mai stílusáig. Hét szólóalbuma közül a hatvanadik születésnapja kapcsán megjelent Hatvan csapás idén érte el a bűvös platinát.
 
A Magna Cum Laude 1999 óta boldogítja közönségét, és Deák Bill Gyulához hasonlóan, ők is jubileumi (2009-es) lemezükkel, a 999-cel hódították meg az eladási listákat.
 
 
A Quimby ebben az összesítésben ugyan lemaradt az átdolgozó Csík Zenekarhoz képest, de ettől még nem csüggednek. Meglepő módon ők is évfordulóznak – idén voltak 20 évesek. A könnyűzene művelése mellett szívesen kalandoznak a zene és más művészetek határterületein, például a színház- és filmiparban is elismertek. A 2005-ös Kilégzés amellett, hogy elnyerte az év albuma címet, mostanra platinává érett, miközben a 2010-es Kicsi ország is aranylemez lett már egy év után.
 
 
Bognár Szilvi, Herczku Ági és az előbb már említett Szalóki Ági önálló karrierjük mellett állították össze a Szájról szájra című produkciót magyar és bolgár népzene alapján. A „női lemez”-ként is emlegetett egyszerinek tűnő vállalkozás láthatóan belopta magát a közönség szívébe.
 
 
Szenes Iván valamelyest unikum a sorban, hiszen tavaly szeptemberben, 86 évesen elhunyt. Az író, dalszövegíró, dramaturg és zeneszerző hírességek által előadott dalaiból összeállított válogatás 2010 decemberében jelent meg Hosszú az a nap címmel, és egy év alatt tízezres eladást produkált. Elképzelhető, hogy jövőre Mary Zsuzsi majdnem elkészült lemeze is platina lesz – az első lépést végül is már megtette ebbe az irányba...
 
Régi és új, népzene, jazz és buli – úgy tűnik, ez mind kelendő volt az idei évben.
 
Bertoni
 

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2025. március 6.

Korlenyomat a Honeybeast új dala, az Eladó

A dalhoz készült klipben az egyik leghíresebb magyar, Arató András, azaz Hide the Pain Harold is szerepel. Tovább

2025. március 3.

San Marino után itthon is tarol a Carson Coma új dala

A "Daddy Said No" a san marinói Eurovízió első elődöntőjén debütált, mától pedig már a hazai közönség is bátran fogyaszthatja a képzelt vagy valós zsarnok apáról szóló számot. Tovább

2025. február 28.

Megjelent Beck Zaza első szólóalbuma

A ZAJZAJZAJ február 21-én egyszerre indította el a 30Y és az Esti Kornél turnéját, ünnepli az alkotó közösség új megjelenéseit: Boebeck új EP-jét és egy új nagylemezt, Beck Zaza, a 30Y dobosának első szólóalbumát, melynek címe: félelemből otthon. Tovább

2025. február 24.

Charlie újra bakeliten is

Igazi ereklyének minősül Charlie sokat emlegetett, ’Mindenki valakié’ című kiadványa, mely most először bakelit formában jelent meg. Tovább

2025. február 20.

Megjelent a The Carbonfools új albuma

A Carbonlove egy új korszak kezdetét jelzi a zenekar életében, miközben hű marad ahhoz a különleges stílushoz, amely évek óta a védjegyük. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky