2010. június 1.
Talán ismerős lesz Önnek a név, mikor egy európai nagyváros elegáns koncertterme előtt sétálgatva egyszer csak megpillantja a HAVASI Symphonic Red Concert Show plakátját. Elképzelhető, hogy éppen egy New york-i kiállítás megnyitójára van érvényes meghívója, ahol a háttérben a The Unbending Trees játszik diszkréten. Az is lehet, hogy nyáron, Európa legnagyobb zenei fesztiválján egy szál papucsban támad kedve tombolni, és pont a Drum & Piano lüktető ritmusára ugrálja ki magát... Esetleg betéved egy szálloda halljába s látja, hogy az egyik vendég csak úgy, magának zongorázgat... Vagy mozijegyet váltott, hogy lenyűgözze egy fantasztikus koncert látványa és a különleges hangzás eddig sosem tapasztalt élménye. Ne lepődjön meg, e különböző képekben van egy állandó elem. HAVASI egyedülálló zenei világa.
Havasi Balázs a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett zongora szakon. 21 évesen már zongorát tanított a budapesti konzervatóriumban, kasszikus zenei előadóként számos európai városban koncertezett, és több zongoraversenyt is megnyert - köztük a Yamaha Music Foundation of Europe által szervezett Yamaha Piano Contest nemzetközi zongoraversenyt. 2005. azonban fordulópontot jelentett a karrierjében. Ekkor intett búcsút – ha nem is feltétlenül örökre – a klasszikus zenének és a crossover műfajnak, hogy kizárólag saját szerzeményeinek szentelhesse életét. Egymás után négy szerzői albumot jelentetett meg, megalkotva egy kizárólag rá jellemző zenei világot, melynek érzelmekkel teli, mély gondolatvilága gyorsan rabul ejtette a közönség szívét.
2007-ben Hajós Kristóf énekes szövegíróval megalapították a The Unbending Trees zenekart, amely hamarosan a legnagyobb angol zenekritikusok (The Times, The Guardian, The Independent) elismerését vívta ki. Pete Paphides, Anglia egyik legjelentősebb zenekritikusa azért repült Budapestre, hogy hazájukban faggassa ki a szerzőpárost, majd egy egész oldalas cikkben, a The Times hasábjain próbálta megfejteni sikerük titkát.
A hosszú évek munkája, a klasszikus zenei tanulmányok, a pódiumon eltöltött 25 év és a zenei kísérletezések 2010-re egy új zenei anyagban teljesedtek ki: a Symphonic RED-ben. HAVASI egy új, multikulturális műfajt teremtett, melyben egyszerre jelennek meg különböző népek zenei stílusjegyei Indiától Örményországig, mégis az egész zenei anyag saját klasszikus alapokból táplálkozó, magyar stílusjegyeket hordozó művein alapszik. Az új műfaj elnevezése: World Classical Music.
A Symphonic RED című produkcióban közel 100 művész vesz részt. A Dohnányi Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság, a Kyo-Kito Taiko japán dobcsoport, Pejtsik Péter (After Crying), Szirtes Edina „Mókus”, Endi (Hooligans), Hajós Kristóf és Bocskor Bíborka a további 15 magasan képzett zenei szólistával együtt garanciát jelentenek a sikerre.
A koncertről készített különleges film 2010. májusától a Palace Cinemas digitális mozitermeiben megtekinthető.
Lassan felnő egy nemzedék, aki szimfonikus zenekart élőben még soha sem hallott. A világzenei elemekkel tarkított, de klasszikus módon hangszerelt zenei anyag – talán éppen ezért – hihetetlen hatással van a fiatalokra is, és Endi, a Hooligans rockcsapat dobosának feltűnése egy-egy számban a szimfonikusok mögött még inkább fokozza a meglepetést.
“Nem az a kérdés, hogy komolyzenét, könnyűzenét, világzenét vagy jazz-t játszunk-e. Csak jó zene és rossz zene létezik, számomra más kategória nincs! HAVASI - bár klasszikus zenén nevelkedett - egy igazi rock’n’roll arc, ha tetszik, ha nem...” - vallja Endi.