2009. november 23.
Hiánypótlás történt a hazai underground zenei életben. Köszönhető mindez Keleti Tamásnak, az 1G Records, valamint az Alexandra Kiadónak. A különleges válogatás a ’80-as ’90-es évek, kultikus zenekarainak gyűjteménye, méghozzá, de leginkább azok közül való, melyeket soha, vagy csak fellelhetetlen módon került kiadásra. De nézzük kikről is van szó!
Kex, Spions, Bizottság, URH, Kontroll, Európa Kiadó, Trabant, és sorolhatnánk tovább: a talányos nevek mögött a ’80-as évek underground kultúrájának zenekarai álltak. Nem csak a szubkultúra közönsége dédelgette őket szóban, koncertjeiken a kor lehetséges túlélési technikáit is elsajátították. Létezésük a hatalom képzeletét is foglalkoztatta, sőt reméljük, gyötörte is! Az underground művészeti élet résztvevői gyakran szenvedtek betiltásoktól, s jó esetben is csak megtűrt tagjai voltak a diktatúra társadalmának. Miközben a Kádár-korszak legvidámabb barakkjában a rántotthús-zabálás mértéke meghaladta a korabeli középkelet-európai átlagot, a föld alatt – innen a kifejezés: underground – szorgos és szabad emberhez méltó munka folyt. Itt dolgoztak azok a művészek, értelmiségiek, munkások, akiknek nem lehetett lenyomni a torkán a legvidámabb barakk vízióját. Gyakorlatilag az ellenállás színterei voltak a korabeli koncertek, kiállítások, és ebben a helyzetben a közönség volt a zenészek, művészek legfőbb támogatója. Számtalanszor volt részünk kutyás rendőrökben, vagy kutyátlanokban, számtalanszor kellett végignéznünk, ahogy a zenekart mintegy védelmező közönségünk leghátsó soraiból lekapcsolnak embereket. A zenészek és közönségük egymásban tartották a lelket: számolatlanul nőttek ki az ellenállást szóban és magatartásban hirdető művészeti csoportosulások vidéken és a fővárosban egyaránt. Ennek a korszaknak a zene volt a fókuszában, a koncerteken találkozott tömegesen az ellenállók tábora. A nyugat-európai punk- és amerikai underground zenekarok hatásától megtermékenyítetten hirdették a függetlenség és emberi jogok eszméit a dalokba foglalt szövegek. Ekkor tanultuk meg idehaza a Sex Pistols, Nina Hagen, Bowie, Lou Reed, Patti Smith, Tom Waits nevét, s a sort csak azért nem folytatom, mert, szerencsére, nem állna rendelkezésre idő és hely a teljességhez. Szellemóriásaink a XX. században sajátos jelmezt öltöttek: színpadon állva jelentek meg az elnyomott sokaság előtt, hangot adva az emberjogi követeléseknek.
A ’80-as évek tűrt, tiltott zenei undergroundjának művei a rendszerváltás után a Bahia kiadó gondozásában láttak először hivatalosan napvilágot. Az underground viselkedéskultúra folytonosságát kívánjuk készülő kiadványunkkal biztosítani, mindamellett, hogy az internet ezt a szerepet a hiánygazdaság működésének megfelelően – szerencsére – részben átvállalta. A viselkedéskultúra továbbhagyományozásához és a közösség kulturális emlékezetének karbantartásához járulunk hozzá zenei sorozatunk létrehozásával.
2009. november végére az 1G Records kiadó egy 25 lemezes sorozattal jelentkezik, melyben a ’80-as évek hazai zenei undergroundjának kiadatlan dalait kínáljuk a rajongóknak hasonmás kiadványok formájában. Egy-egy lemez újrakiadása mellett olyan bonusz dalokat is megjelentetünk, melyek eddig nem voltak hallhatóak.
A katalógusban szereplő előadók listája:
Ápolók - Gyönyörű kikelet gépfegyverdallal
Balaton - 1979 - 2009
Vígh Mihály - Filmzenék Tarr Béla filmjeihez
EF Zámbó Happy Dead band - Himalája
Vidámpark - Karnevál
Kampec Dolores Válogatás, Best Of 1986 - 2003
Trottel - Borderline Syndroma
Ági és a Fiúk - Cyber Éva
Kézi-Chopin - Sokáig Éljen A Kommers
Kontroll Csoport - Kontroll Nap-Nap Fesztivál 1991
Kontroll Csoport - Ős Kontroll
Sziámi - Százbolha Gas – Image dalok
Sziámi - Testből testbe
Új Nem - Live at tilos 1992.01.12
Spenót zenekar - Campbells Spenót
Spions - Menekülj Végre
Sexepil - Egyesült Álmok
Millenniumi Földalatti Vasút - Millfav
Ugatha Christie - Világhamvasztó
Tudósok - Ne aggyad az agyad!
2. Műsor - Live
Dixi Lemez - Gas és Dixi
Válogatás - Biturbo 02