2008. augusztus 28. | -nm-
Hogy valami nincs rendben a magyar médiapolitika körül, az nem új – sőt bődületes közhely. A problémát tökéletesen illusztrálja a Tilos Rádió hányattatása. Az abszurd dráma szereplői egy nonprofit közösségteremtő adó, egy enyhén skizofrén állami testület, egy szabadgondolkodó elnök és egy részeg műsorvezető. A Tilos eltűnhet az éterből, de nem adja fel. Figyeljétek csak, mi történik pénteken!
A probléma alapja, hogy van nekünk egy médiatörvényünk, ami 1996-os, tehát 12 éves. A szakértők már akkor is húzták a szájukat, lényegében azonban azóta sem nyúltak hozzá. A jogszabály nem vesz tudomást például az internetes tartalomról sem. Így lehet az, hogy hatalmas médiahype-ot kapó uszító weboldalak működhetnek szabadon, miközben a nonprofit, kisközösségekben és szubkultúrákban gondolkodó Tilos Rádiót egy öt évvel ezelőtti ügy miatt a mai napig büntetheti a honi médiát felügyelő Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT).
Mint bizonyára mindenki emlékszik, 2003 karácsonyán egy Barangó nevű régi motoros punknak volt egy részeg elszólása, miszerint nem lenne rossz kiirtani a keresztényeket. A konzervatív pártok és orgánumok hörgése mellett az ORTT a lehető legsúlyosabb büntetéssel sújtotta a Tilost (tegyük hozzá, természetesen teljes joggal): harminc napos adásszünet, pénzbüntetés és kizárás az állami pályázatokból. Az adó bocsánatot kért, Barangót kirúgták.
Úgy tűnik, öt év múlva sincs vége a vendettának: a szervezet ugyanis nem hosszabbította meg a rádió frekvenciáját, amelyet eddig automatikusan biztosított neki és a hozzá hasonló nonprofit kezdeményezéseknek. Jogilag megtehetik, a dolog mégis példátlan. Az indok: züllesztés, értékrombolás, „a társadalomra káros tartalom” sugárzása. Ironikus, hogy Majtényi László, az ORTT jelenlegi elnöke – aki ombudsmanként liberális szabadgondolkodóként híresült el – saját szervezetével ellentétes különvéleményt adott ki, amely szerint a fent említett érvrendszer nettó baromság.
A helyzet tehát az, hogy a Tilos novemberben eltűnhet az éterből, hacsak meg nem gondolja magát az állam – amit még nagyjából egy hétig megtehet. Ha eltűnik, akkor sincs veszve az ügy, hiszen az adó jobbára eddig is online rádióként működött – mibe, hogy többen hallgatják Winampból, mint autórádióból. Ezentúl tehát csak a neten hallgathatjuk majd az egykori kalózrádiót.
A fentiekkel foglalkozik a Tilos a teljes pénteki, azaz 29-i napon. Nem rinyálás lesz, hanem szembesülés és okítás a digitális közösségi rádiózás mikéntjéről: gyakorlati kérdések, technikai, jogi, társadalmi és gazdasági szempontok tárgyalása egész nap. A Sas leszállt című műsorban kivesézik a fenti sztorit, a 7térítő, a Szakácstolvaj és a Csonkamagyarország médiát és társadalmat kutat, délután pedig Kovács Ádám Hangpostája elmondja, hogy kell érvényesülni a piacon. Este hatig pedig Honty és Hanna a jövőbe tekint.
Kedvcsinálónak pedig idéznénk Majtényi László már említett nyílt levelét – változtatás nélkül. „(…) meggyőződésem, hogy a Tilos Rádió olyan sajátos hangot képvisel a magyar műsorszolgáltatási rendszerben, amelynek a jelenléte mindenképpen üdvözlendő egy valóban plurális médiavilágban. A demokratikus társadalmi berendezkedés ugyanis kifejezetten igényli az egymástól elütő nézetek, stílusok, életérzések, értékek meglétét, és a Tilos Rádió kétség kívül egyedi, sokak számára üdítően szemtelen hangon szólal meg.” Jó lesz tehát vigyázni: aki túl sokat hallgatja, óhatatlanul rádiót akar majd csinálni.
-nm-