2004. december 22. | Jónás Tamás
Sziasztok! Ezen a héten megnézzük, hogy mennyit számít egy jól elhelyezett üres húr egy akkordmenetben.
Az elsõ két ütemben egy d-moll akkordot bontunk fel, és a vékony E-húr a szekund hozzáadásával (d-moll skála második foka) színesíti az akkordot.
A 3-4. ütemben ugyanez az akkord C basszussal szerepel, az akkordot így akár d-moll7-9-nek is nevezhetjük, hiszen a C a d-moll skála 7. foka. (hivatalosan a d-moll9 elnevezés is elég, mivel a 9-es akkord ötöshangzat, tartalmazza a szeptimet is).
Az 5-6. ütemben Bb-dúr akkordot játszunk, az 5. helyett 6. fokkal (G hang). Ez így elsõ fordítású g-mollnak is tekinthetõ, de a konkrét példában a harmóniamenet, valamint az oktávban megszólaló két Bb hang miatt én maradnék a Bb-dúrból kiinduló elnevezésnél. A vékony E-húr itt a bõvített negyedik fokot reprezentálja.
A 7-8. ütem vezeti a témát a domináns A-dúrba, ahol a 7. ütem még egy Bb6/A akkordot tartalmaz, a 8. pedig A-dúr4-->A-dúr feloldást.
Ezúttal 2 db mp3 tartozik a heti anyaghoz, az alaptémát, valamint egy erre készült improvizációt is meghallgathattok. A lassú, mollos témákra nagyon szépeket lehet szólózni, próbáljátok ki.
A gyakorlat kottáját itt megtaláljátok jpg formátumban (érdemes lehet nyomtatni) a mellékelt mp3-ban pedig meghallgatható hogyan is szól mindez. Ráadásnak pedig itt találjátok az improvizációt!
Jó gitározást!
Jónás Tamás - gitároktatás rock, blues, heavy stílusokban - kezdõknek, haladóknak és profiknak
dessum@freemail.hu - egyéni oktatás