2019. október 17.
Szinte a világ minden pontjáról érkeztek előadók az idei Budapest Ritmo Fesztiválra, ahol három napon keresztül minden a világzenéről szólt. Egyebek mellett éppen a fesztivál sikerének köszönhető az, hogy jövőre is Budapest lehet a világzene fővárosa, ugyanis 2020-ban ismét a Hangvető rendezheti a Womexet a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál részeként.
A World Music Expo, azaz Womex egyszerre vásár, világzenei showcase fesztivál és konferencia: a népzene és világzene területéről minden fontosabb szereplőt összegyűjt a világ közel száz országából. Kiadók, koncert- és fesztiválszervezők és előadók nagyszabású nemzetközi találkozása ez, amely középpontjában a különböző nemzetek – természetesen elsősorban a rendező ország, azaz Magyarország – zenei kultúrájának megismertetése áll.
A Cafe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében varárnap zárult Budapest Ritmo negyedik kiadásán egyebek mellett zöld-foki szigeteki mornát, ifjú portugál fado tehetséget, etióp világsztárt, sőt a világon egyedülálló kuriózumnak számító női Gnaua csapatot is láthatott a közönség. A fesztivál történetében még soha annyi látogató nem volt, mint a szombati napon, amikor a magyar-ecuadori-perui Los Orangutanes mellett táncra hívott Marko Marković és bandája, Magyarországon először mutatkozott be Girma Béyéné, az etióp zene nagy öregje és a francia Akalé Wubé, elvarázsolta a közönséget a Cesaria Évora emlékére összeállt tribute band és az albán-olasz duó, Redi Hasa és Maria Mazzotta. Idén Lengyelország volt a fesztivál díszvendége, a barátság jegyében pedig tanúi lehettünk több, lengyel-magyar zenei találkozásnak is. A Nigel Kennedyvel is közös lemezt jegyző KROKE Dresch Mihállyal és Borbély Mihállyal lépett együtt színpadra, míg Szilágyi Áron és a Zoord a Warsaw Village Band vezetőjével, Maciej Szajkowskival és a fiatal hegedűs tehetséggel, Weronika Monkával játszott közösen.
A fesztivál hagyományaihoz hűen ezúttal is átadták a Budapesti Ritmo Díjat, melyet minden évben egy-egy olyan külföldi, világzenei téren tevékenykedő szakembereknek ítélnek oda, aki sokat tett Magyarország és a régió zenéjének megismertetéséért a világban. Az idei díjat Hilde Bjørkum vehette át, aki 29 éve vezeti Skandinávia legnagyobb világzenei rendezvényét, a Førde Traditional and World Music Festivalt. Az esemény mára egyet jelent a kulturális nyitottsággal és sokszínűséggel. Borkum közel húsz magyar együttest mutatott be Norvégiában, köztük a Muzsikást, Lajkó Félixet és a Cimbalibandet. A díj átadására a Marko Marković Brass Band koncertjén került sor, akiket személyes szálak is fűznek Hildéhez, így örömmel osztották meg ezt a különleges pillanatot a díjazottal.
A Womex nemcsak a világ, hanem a régió legfontosabb világzenei összejövetele is egyben, melyet 1995 óta évente rendeznek meg Európa valamelyik kulturális központjában. Az, hogy 2015 után újra Budapest adhat otthont az eseménysorozatnak, a CAFe és a Hangvető által közösen megálmodott Budapest Ritmo eredményeinek, sikereinek elismerése is.