3422 zenekar 12339 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Külföldi

2013. október 29. | govinda

Lou Reedre emlékezik a világ

Copyright:

Lou Reed halála után zenei nagyágyúk tömkelege igyekezett megemlékezni a néhány napja eltávozott legendáról. Rengeteg nagy név nyilvánította részvétét vagy fejezte ki fájdalmát – a hajtás után ezekből a megnyilatkozásokból szemezgetünk.

Kezdjünk rögtön két nagyon fontos személlyel: David Bowie évtizedek óta Lou Reed hű kollégája, barátja, sőt akár tanítványa is volt – merthogy Bowie mesterének nevezte az elhunytat. Azért is különleges mindez, mert a popkultúra talán legnagyobb kaméleonja ritkán szólal fel a nyilvánosság előtt. Most azonban a Facebook oldalán született egy bejegyzés, amelyben a szomorú halálhírről tájékoztatnak, és amelyben az is szerepel, hogy Bowie szerint „egy mester volt”. A két ikon legfontosabb közös munkája Reed 1972-es Transformer című lemeze.



Aztán itt van John Cale, akivel nagyon, nagyon régóta ismerték egymást, és közösen alapították meg a Velvet Undergroundot, miután már zenéltek együtt más felállásokban. „A világ elveszített egy remek költőt és dalszerzőt, én pedig elvesztettem az iskolatársamat, a pajtásomat” – írta Cale a Twitteren.



A Duran Duran, akik feldolgozták a kultikus Perfect Dayt, zenekari Twitter-oldalukon idézték meg a dalt, eredeti szerzőjére emlékezendő. Emellett Simon Le Bon, a csapat énekese is szentelt egy tweetet neki: „Lou Reed ma eltávozott ebből a világból. De véletlenül se mondjátok, hogy nyugodjon békében, hiszen mindnyájan tudjuk, hogy valahol itt van, és azt is tudjuk, hogy melyik oldalon.” (Az utóbbi utalás Walk on the Wild Side című slágerére.) A The Who így állított emléket: „RIP Lou Reed. Légy a békés oldalon.”)



Nile Rodgers arról írt, hogy tavaly még együtt szerepeltek Jools Holland showjában, és mennyire jól sikerült a közös fellépés – ráadásul nem is tudta, hogy Lou betegeskedett. 

Billy Idol, ügyeletes fenegyerek sem hagyta szó nélkül a lesújtó történéseket: „RIP Lou, köszönöm neked és a Velvet Underground tagjainak. Ti voltatok a hetvenes években az inspiráció számomra, és persze nélkületek ma nem lenne punk rock sem!”

Az ifjú titánok közül Theo Hutchcraft, a Hurts frontembere szólalt fel: „RIP, Lou Reed. Micsoda szomorú hírek. Egy olyan ember utáni űrt, aki annyi mindent tett lehetővé, most lehetetlen betölteni. Micsoda ember.”

A legenda tegnap hunyt el, 71 éves korában – később ügynöke is megerősítette a hírt. A májával fellépett komplikációk után adta fel a küzdelmet a szervezete – még májusban esett át szervátültetésen. Idén júniusban felesége, Laurie Anderson azt nyilatkozta, hogy akkoriban gyakorlatilag haldokolt, de egyre javulni kezdett állapota – annak ellenére, hogy ő sem hitte, hogy ebből teljesen felépül. Mégis egy új kezdetként tekintett arra az időszakra.



Az űr, üresség, ami Lou Reed után marad, talán tényleg betölthetetlen és ő maga pótolhatatlan, de vigasztaljon bennünket a tudat, hogy munkássága, lemezei, dalai megmaradnak nekünk örökre, személyisége és eredetisége pedig ott lesz mindannyiunk emlékezetében.

Forrás: gigwise.com

govinda
 

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2026. június 5.

Cara Delevingne zenei karriert indított

Hivatalosan is elindította a zenei karrierjét a korábban divatmodellként és színésznőként is ismert szupersztár. Cara Delevingne két, egymáshoz szorosan kötődő dallal mutatkozik be. Az „I Forgot” és az „Out of my Head” kettősét egy hétperces kisfilm illusztrálja, amit tényleg csak tátott szájjal lehet végignézni. Tovább

2026. június 3.

A gyerekeket támogatja Shakira és Burna Boy a foci-vb hivatalos himnuszával

Megjelent a Grammy- és Latin-Grammy díjas Shakira és Burna Boy "Dai Dai" című felvétele, mely nemcsak a júniusban kezdődő 2026-os FIFA labdarúgó-világbajnokság himnusza, hanem egy üzenet is, ami arra bátorítja a gyermekeket, hogy merjenek nagyot álmodni. A futballindulókban jártas énekesnő a foci VB döntőjének valaha volt első félidei showjában is fellép majd július 19-én Madonna és a BTS mellett. Tovább

2026. május 25.

Egy energiákkal túlfűtött éjszaka emlékét adja át nekünk Dua Lipa

Dua Lipa nemrégiben hivatalosan is bejelentette a ’Live From Mexico’ című projektjét, ami az élőben rögzített albumon felül egy koncertfilmet is magában foglal. A koncertsorozat öt kontinensen keresztül zajlott és közel kétmillió jegyet adtak el rá világszerte, ezzel pedig az énekesnő örökre beleírta magát a zenei történelemkönyvekbe. Tovább

2026. május 22.

Folytatja a korábban megkezdett zúzását Charli XCX

A korábban kiadott „rock music” utódjaként látott napvilágot Charli XCX legújabb, a divatvilág sötét világa által inspirált dala, ami az „SS26” címet kapta. Az előző, megosztóra sikeredett „rockos” szerzemény és annak B-oldala, az „i keep on thinking bout you every single day and night” komoly vitákat váltott ki a kritikusok és a rajongók körében. Pedig Charli XCX elárulta, hogy a művészetében kizárólag a saját belső hangjára hallgat. Ennek alapján nem is lehetne önazonosabb a háromszoros Grammy-díjas angol dalszerző mostani korszaka. Tovább

2026. április 26.

Steve Angello remixelte a Basement Jaxx gigaslágerét

A 100 gecs bomba remixe után nem más, mint Steve Angello, a Swedish House Mafia tagja is újragondolta a Basement Jaxx "Where's Your Head At" című ikonikus slágerét. A rajongók által máris extrán keresett track végre hivatalosan is napvilágot látott az XL Recordings "house bag" sorozatának részeként. A görög-svéd DJ-producer grandiózus bassline energiákkal turbózta fel a dance zene alaphimnuszának számító felvételt. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky