2013. január 8. | Bertoni
A zeneipar folyamatosan gazdagodik – új lemezekkel, koncertélményekkel, sorra bukkannak fel tehetséges és kevésbé tehetséges új előadók, alakulnak úttörő stílusirányzatok. Viszont semmi nem tart örökké - tavaly is számos zenésztől kellett búcsút vennie a szakmának. Fussunk át még egyszer azok névsorán, akik 2012-ben befejezték földi pályafutásukat!
59 nevet gyűjtöttünk össze, bár bizonyára lehetne még bővíteni a listát, azonban így is elég sötét a kép. Ki ne emlékezne például a Whitney Houston halálát övező hírdömpingre, a találgatásokra, a temetés körüli hercehurcára. Olyan nagy nevek távoztak közülünk, mint Ravi Shankar, a zene indiai nagykövete, két Grammy életműdíjjal jutalmazott zenész (Dave Brubeck és Kitty Wells), vagy a Deep Purple alapító tagja, John Lord. A hazaiak közül például Lehoczki Károlytól és Komár Lászlótól vettünk búcsút, de olyan külföldön élő magyarok is szerepelnek a listán, mint Anhalt István zeneszerző, vagy Joe Muranyi dzsesszzenész.
Ha egy pillantást a statisztikára vetünk, kiderül, hogy a zenészek körében a legtöbb haláleset a téli hónapokban (január, február és december) történt, illetve májusban és szeptemberben. Az elhunytak háromnegyede férfi, az átlagéletkor 65 év. A legtöbben 61 és 80 éves koruk között távoztak az élők sorából, de szép számmal akadtak 90 év felettiek is. A korlétra alsó végén szerencsére viszonylag kevés nevet találunk – négyen haltak meg 30 éves koruk előtt (Austin Peralta amerikai zongorista, Gazála Dzsáved pakisztáni énekesnő, Leslie Carter amerikai énekesnő és Mitch Lucker, a Suicide Silence énekese).
A rock szerelmesei különösen sok ikont veszítettek 2012-ben. A The Killers szaxofonosa, Tommy Marth április 23-án, 33 éves korában vetett véget életének, Las Vegas-i otthonában fejbe lőtte magát. Az utolsó zenei produkció, amelyhez neve fűződik, a Black Camaro Black Camaricans című albuma, július 4-én jelent meg.
Tonmi Lillman, a finn Lordi együttes második dobosa 38 éves volt, amikor máig ismeretlen okból elhunyt. Az első dobszerkóját 9 éves korában kapta apjától, aki ugyancsak zenészként dolgozott. Az Otus néven ismert zenész 14 éves kora óta szerepelt a színpadon, a dob mellett a basszusgitár, a billentyűk és a szólógitár mestere volt, producerként és grafikus tervezőként is működött. Halála után nem sokkal a Lordi rajongói magazinja egy különszámot szentelt az emlékének.
De nemcsak életerős férfiakkal lett szegényebb a zenész társadalom, hanem Whitney Houston mellett olyan dívákat is veszített, mint Etta James (73), Fontella Bass (72), vagy az öt Grammy-díjjal jutalmazott diszkókirálynő, Donna Summer (63), aki 2000 után is fel-feltűnt még a slágerlistákon. Álljon itt 2012 jeles halottainak emlékül az a duett, melyet Barbra Streisanddal közösen énekelt 1979-ben:
Bertoni