2009. december 4.
A ZARE – Zene A Rasszizmus Ellen projekt hazai koordinátora december 15-én a karácsony és a hanuka jegyében rendezi meg évzáró eseményét. Ezzel a szimbolikus kezdeményezéssel a vallások és kultúrák közötti párbeszéd fontosságára és szükségességére hívja fel a figyelmet az angol Rock Against Racism (RAR) és a Love Music Hate Racism (LMHR) mozgalmak nyomán született magyar antirasszista kampány.
A Zene A Rasszizmus Ellen programot a budapesti Brit Nagykövetség indította 2009 nyarán, nemzeti koordinátora a Szubjektív Értékek Alapítvány. Az ünnepek közeledtével eltérő hagyományokkal rendelkező művészekkel fog össze, hogy a zene univerzális nyelvén közösen bizonyítsák, a sokszínűség által a kultúrák egymást erősítik.
December 15-én ebben a szellemben lép színpadra a Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, majd a Fellegini KlezmerGipsy Band, akikhez betársul Säid Tichiti, a marokkói Chalaban zenekar frontembere, valamint Polnauer Flóra énekesnő. Hanuka alkalmából gyertyagyújtás lesz, az adventi időszakról és a közelgő karácsonyról a skót misszió tagjaival emlékeznek. Az est zsidó hagyományainak gondozásáról a Jewish Meeting Point gondoskodik.
Sokan sok helyen felszólaltak már a rasszizmus ellen, de az a közéletben általában valamilyen tragikus eseményt követően tematizálódik. Kutatások születnek, esélyegyenlőséget elősegítő programok zajlanak, de célt csak akkor érhetnek el, ha az antirasszizmus példakövető magatartássá válik. Amíg a híradásokban túlnyomórészt egymással szemben álló, erőszakos közösségek összetűzései jelennek meg, az a látszat alakulhat ki, hogy a kultúrák egymás mellett éléséből csak problémák származnak. A szembenállás megszüntetésének egyik útja, ha a kezdeményezések alternatív viselkedési formákat népszerűsítenek.
A Szubjektív Értékek Alapítvány célja zenészek és közéleti szereplők bevonásával országos kapcsolati háló kiépítése, hogy segítségükkel a kampány üzenete minél több csatornán keresztül juthasson el az emberekhez. A mozgalomban való részvétel iránt érdeklődők a www.zare.hu honlapon vehetik fel a kapcsolatot a szervezettel. Az újabb zenei rendezvényekről és a ZARE egyéb tevékenységéről szintén innen értesülhetnek.
„A rasszizmus elleni fellépés nem politikai irányultság kérdése, a felvilágosult társadalom sajátja. Ha olyan országban szeretnénk élni melynek tagjai a közös értékek mentén összetartanak, akkor mindenfajta kirekesztés és gyűlölet ellen aktívan fel kell lépnünk. Ez pedig csak akkor fog működni, ha az emberek pozitív példákat látnak, ezért van kiemelt jelentősége a zenészek részvételének.”
Lőrincz Marcell, a Szubjektív Értékek Alapítvány elnöke
Bővebben a Zene A Rasszizmus Ellen kampányról
A ZARE a budapesti Brit Nagykövetség, a Rock Against Racism (RAR) és a Love Music Hate Racism (LMHR) elnevezésű brit rasszizmus-ellenes mozgalmak, valamint a népszerű Sziget Fesztivál együttműködésének eredményeképpen jött létre. A ZARE a különféle származású emberek közötti toleranciát és nagyobb tiszteletadást hirdeti.
„Abban szeretnénk segíteni, hogy hosszabb távon is el tudja érni a rasszizmus-ellenes kampány a fiatalokat itt Magyarországon. Egy kontinensen élünk, mindkét országban (másképpen) sokszínű közösségek alkotják a társadalmat. Egymás partnerei vagyunk a világ egyik legdemokratikusabb és legtoleránsabb szervezetében, az Európai Unióban.”
Greg Dorey, brit nagykövet
A kezdeményezés katalizátora a budapesti Brit Nagykövetség, ami a Brit Külügyminisztérium Stratégiai Kampány Alapjából biztosít anyagi hozzájárulást a program folytatásához. A RAR és az LMHR pedig megosztja tapasztalatait egy ilyen jellegű kampány fenntarthatóságának tekintetében.
Bővebben a Szubjektív Értékek Alapítványról
A budapesti Brit Nagykövetség a Szubjektív Értékek Alapítványt választotta az új, zenén alapuló rasszizmus-ellenes kampány nemzeti koordinátorának.
A döntést éles versenyt hozó pályázati folyamat előzte meg, mivel a magyar civil társadalom számos képviselője – egyének és szervezetek egyaránt – jelentkezett a szerepkörre. Ez is bizonyítja, hogy Magyarországon élénk az érdeklődés a rasszizmus elleni fellépés új formái iránt.
Az első nagyszabású eseményt az idei Sziget Fesztivál nulladik napján, augusztus 11-én tartották: a Nagyszínpadon fellépő művészek a rasszizmus elleni küzdelemnek szentelték előadásukat. A kezdeményezéshez a Világzenei Nagyszínpadon fellépő dzsessz-zenészek is csatlakoztak. Hazai és külföldi előadók együttesen demonstrálták a "Zene A Rasszizmus Ellen" zászlaja alatt, hogy elítélik a rasszizmust és támogatják a toleranciát.
Brit testvérszervezetek
Rock Against Racism (RAR)
A RAR 1976-ban jött létre az Egyesült Királyságban válaszul a Nemzeti Front elnevezésű erőszakos, rasszista politikai mozgalom előretörésére. A kezdeti években olyan együttesek vettek részt a mozgalomban, mint a Steel Pulse, a Tob Robinson Band és a Clash. A RAR számos kampányt szervezett az ‘70-és évek végén és a ‘80-as évek elején. 1979-es nagyszabású fesztiváljuk 30. évfordulóját, 2009-ben a RAR rendkívül sikeres koncerttel ünnepelte a londoni Victoria parkban.
Love Music Hate Racism (LMHR)
A 2002-ben alapított LMHR sok tekintetben a RAR utódjának tekinthető. Koncertjeiken és fesztiváljaikon mások mellett a következő együttesek és előadók léptek fel:
Kaiser Chiefs, Damon Albarn, Paul Simonon (The Clash), Babyshambles, Kelly Rowland (Destiny's Child), Basement Jaxx, Jerry Dammers (The Specials), Get Cape Wear Cape Fly, Estelle, The View, Kasabian, Ms Dynamite, Kano, Asian Dub Foundation, Belle & Sebastian, Antiflag, Hard-Fi.
A szervezet legutóbbi projektjét 2009. május 30-án, az EP választás kampányidőszakában rendezték az északnyugat-angliai Stoke on Trentben. A 20 000 zenerajongót vonzó koncert a rasszizmus elutasításának nagyszerű megnyilvánulása volt.
Karácsony 2009 és Hanuka 5770
Zene A Rasszizmus Ellen – Ünnepeljü(n)k együtt!
2009. december 15., A38 hajó (Petőfi híd, budai hídfő)
19:30 Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band
21:00 Fellegini KlezmerGipsy & Säid & Polnauer Flóra