2009. október 2.
Novák Péter, Palya Bea és Dés András mellett a Heaven Street Seven is kiáll a roma kultúráért. A hazai fesztiválok kihagyhatatlan fellépője a Roma Ikon elnevezésű fesztivál keretében a cigány hagyományokat őrző Karaván Famíliával zenél együtt. A HS7 tagjai hisznek a zene egységesítő erejében, amelyről október 10-én, az első Roma Ikon Fesztiválon bárki megbizonyosodhat.
Örömmel csatlakozott a Heaven Street Seven zenekar a Roma Ikon elnevezésű kezdeményezéshez, amelynek célja a roma kultúra, a roma zene, és a roma életforma mind szélesebb körben való elfogadtatása. A fesztiválon fellépő együttesek nem saját, jól megszokott stílusukban zenélnek, hanem külön, erre az alkalomra összeállított dalokat adnak elő, amelyekben roma zenéket dolgoznak fel saját stílusukban, vagy saját dalaikat adják elő autentikus roma stílusban.
„Egyszerűen adta magát, hogy mi is csatlakozzunk a Roma Ikonhoz. A Karaván Famíliával már korábban is dolgoztunk együtt. Négy nagyon szimpatikus emberről van szó, akik hoznak magukkal valami egészen sajátosat, és akikkel öröm együtt zenélni.” – mondta a zenekar basszugitárosa, Németh Róbert.
A fesztivál célközönsége a roma és nem roma társadalom egyaránt. Németh Róbert pont ebben látja a Roma Ikon lényegét: „Úgy gondoljuk, hogy két külön zenei világ és egyúttal elvileg egymástól távol álló zenei stílus találkozik a színpadon, amelyek a zene erejével egységes dologgá tudnak összeforrni.”
Mindenképpen izgalmas produkcióra számíthatunk október 10-én a HS7 basszusgitárosa szerint, hiszen a Karaván Famíliával való közös előadásuk mellőz mindenféle kimódoltságot, igazi örömzenélésről van szó.
A program:
- Koncertek:
Jazz’n da City, Maszkura és a tücsökraj, Palya Bea és Dés András Öröm duója, Colorstar, Heaven Street Seven és a Karaván Família, Magna Cum Laude
Továbbá:
- A roma életet bemutató szociofotók kivetítése (a hétesi alkotótábor gyermekeinek szemszögéből)
- Fényfestészet cigány motívumokkal – Laluz Visuals
- Filmvetítés (Bódis Kriszta filmjei: Amari kris, Báriséj)
- Gyermekrajz kiállítás az Igazgyöngy Alapfokú Művészetoktatási Intézmény cigánytanulóinak munkáiból, a berettyóújfalui kistérségből.
Az előzmény:
Sajnálatos módon napjainkban szinte minden híradásban szerepel a romák diszkriminálásáról, az ellenük történő támadásokról, sajnos már sorozatgyilkosságokról szóló hír. A szélsőségek egyre drasztikusabb megjelenése okán a fesztivál szervezői szeretnék felhívni Magyarország fiataljainak figyelmét - akiknek még remélhetőleg formálható a véleménye, megítélése - arra, hogy ne ítélkezzenek, ne sémákban, sztereotípiákban gondolkodjanak, ne ismételjenek mások által kántált szólamokat, hanem ismerjék meg egymást, ismerjék meg egymás szokásait, a velük élők kultúráját, azon keresztül pedig magát a roma társadalmat! A cél: tanuljunk meg békében együtt élni.
Bővebben a hétesi telepről:
A Hétes telepen (Magyarország egyik legszegényebb ózdi roma telepén) 80 családot, közel 400 embert, főként gyerekeket érint. A Hétesben emberhez méltatlan körülmények között élnek a családok, és ez kilátástalanná teszi a jövőjüket. Az ott élő gyerekek ritkán, vagy soha sem jutnának el táborba, gyakran még az iskolából is kimaradoznak. A mostoha körülmények miatt sokat betegeskednek, lemaradnak az iskolából, ezért (is) külön megbélyegzik őket. A program a telepi családokkal együttműködő, egyenrangú kapcsolaton alapuló külső segítség, ami nélkül gyakorlatilag nincs esélyük saját életük jobbá tételére.