2008. június 28. | déka
A repetitív futamok legnagyobb élő ásza (akit sokan a Koyaanisqatsi filmzenéje kapcsán ismertek meg) látogat el legutóbbi munkáját bemutatandó a Müpába (július 3-4.). Philip Glass 2007 júniusában adta elő először a Leonard Cohen alkotásaira épített perfomanszot. Hála a jó égnek, egy év alatt végre Magyarországra is eltaláltak a programmal.
Glass, akit többnyire a minimalisták közé sorolnak (többnyire valóban minimalista dallamai okán), igyekszik kibújni bármiféle korlát, megkötés, vagy besorolás alól. Ezt bizonyítandó, immáron több mint negyven éves zenei karrierje során kipróbált sok mindent; szóló zongora etűdalbumaiért repes minden kortárs muzsikát kedvelő szíve, műfaji korlátokat áttörő filmek konvenció-romboló (vagyis inkább új hagyományokat teremtő) filmzenéjét produkálta.
Operában, szimfóniában, popzenében is kipróbálta magát olyan arcokkal karöltve, mint a hisztis Paul Simon, a hétpróbás Brian Eno, a féllény David Bowie, vagy csendes-okos Suzanne Vega, emellett számos popzenét is ihletett, többek között a Depeche Mode-os Alan Wilder-ra is igen nagy hatással volt. A Müpában Leonard Cohen (szintén zenész ugyebár) filozofikus kötetének zenés-vizuális feldolgozását élvezhetjük majd – Glass szellemében.
A Book of Longing (Vágyódás Könyve) végső soron Cohen buddhista tapasztalatait örökíti meg verses-rajzos formában. A zen költészetet pedig Glass a kellő érzékenységgel alakította muzsikává, így végre tényleg hallhatjuk a választ a legfontosabb kérdésre; „milyen az, amikor egyetlen kéz tapsol?”.
Nem kell persze rögtön a keleti vallások összefoglaló enciklopédiáját bújnunk, hogy megértsük az előadást; Cohen és Glass szerelmes versei, meditatív hangjai és poénos kis karcolatai teljesen közérthetőek, mi több, élvezhetőek. A zene nyolc muzsikus segítségével szólal meg.
A villanyzongorán maga Glass játszik, emellett egy sor fafúvós és rezes, ütőhangszerek és vonósok vesznek majd részt az esti varázslatban. Az énekesekről sem szabad megfeledkezni; ők a Cohen szólóénekesi korszakából kiemelt dalszövegeket éneklik hol kvartettként, hol számos egyéb variációban.
Nem kis szerencsénkre nem csak zenészi minőségében vesz részt a két napos akcióban Philip Glass, július 4-én 17:00-tól ugyanis (szintén a Müpában) nyilvános beszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők, ahol a Book of Longing megszületéséről, kapcsolatáról Leonard Cohennel valamint más alkotókkal együtt végzett közös munkáiról lehet majd faggatni az öreg mestert.
déka