2008. június 24.
Június 21-én, az év leghosszabb napján egész nap pazar és rendkívül sokrétű zenei programok várták az érdeklődőket a Millenáris parkban, a zene ünnepe alkalmából, nem kis orgazmust okozva a különlegességeket kedvelőknek. A parkban több helyszínen is megrendezett ingyenes ünnepélyen számtalan hazai és külföldi előadó lépett fel, s a jazztől a népzenén és a komolyzenén keresztül egészen a rockig mindenféle műfaj kedvelői válogathattak a nekik való koncertek között.
Maurice Fleuret francia zenetudós több mint húsz éve javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. Az ő ötlete nyomán 1982-ben tartották meg először a zene ünnepét Franciaországban. Mára a zene ünnepe európai, sőt világméretűvé vált, így több mint száz országban rendezik meg június 21-én. Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát is öltött, a Zene Európai Ünnepe egyesülete számtalan szervező és intézmény hálózatát fogja össze. Budapesttel együtt 1997-ben hét város, köztük Berlin, Nápoly, Róma és Párizs írta alá a közös nyilatkozatot, amelynek szellemében azóta minden évben megrendezik ezt az ünnepet.
Idén ráadásul Budapesten a zene ünnepe egy napra esett az ugyancsak a nyári napfordulóra szervezett múzeumok éjszakájával, a hétvége tehát a kulturális kavalkád jegyében zajlott a Millenáris parkban. Mint az a deklarációban is benne foglaltatik, a zene ünnepe elsősorban szabadtéri és ingyenes esemény, amely azt az elképzelést igyekszik éltetni, miszerint a zene a mindenkié, a mindennapok szerves része, és jelen van mindenütt.
S ezt igyekszik alátámasztani az előadói felhozatal sokszínűsége is, amelynek hála az ünnep alatt mindenki találhatott kedvére való koncertet, a szervezők ugyanis egy műfaj mellett sem kötelezték el magukat. A legkiemelkedőbb külföldi fellépő talán a szerb Boban Markovic volt, akinek a Teátrumban rendezett hatalmas esti koncertje a nap megkoronázása volt, de rajta kívül föllépett még a Borbély Miklós Quintett, a Kingston Cruisers vagy a Suburban Neon, illetve olyan amatőr zenekarok is lehetőséget kaptak, mint a Magonc Együttes, az Óbudai Waldorf iskola 79 fős népzenei együttese.
Sári Júlia