2008. január 15.
Szupersztárok új világa
Elmúlt az idő a “Sex, Drugs and Rock´n Roll” mottó fölött, és a rock´n roll suicide-ról sem énekel már nekünk David Bowie. Manapság egészen más életfelfogás kezd divatossá válni a rocksztárok körében, amelyet drog és bőrszerkó helyett leginkább a biokaja és a szelektív hulladékgyűjtés jellemez. Öko-rock a klímaváltozás ellen!
Az első jel, amely arra utalt, hogy az új hullám nem csupán divathóbort, hanem komoly elgondolás rejlik mögötte, a Radiohead azon elhatározása volt, miszerint legutóbbi lemezüket, az „In Rainbows”-t egyszerűen fölteszik a netre, hogy a rajongók – akár ingyen is – letölthessék azt. Nem csak a fogyasztói társadalom mechanizmusainak akartak ezzel fricskát mutatni, hanem a CD-k előállítása, csomagolása és szállítása során keletkezett kémiai melléktermékeket és hulladékot is meg kívánták spórolni a természetnek. De ez még csak az első lépés volt a zölddé válás útján, tavaly decemberben ugyanis a zenekar fölkért egy oxfordi ökológiai intézetet, hogy vizsgálják meg, milyen környezeti behatásokkal járt az előző két Radiohead turné, és dolgozzanak ki néhány módszert a helyzet javítására. Thom Yorke, a zenekar nagy természetvédő hírében álló frontembere pedig még a rajongókat is arra kérte, ha tehetik, jöjjenek inkább vonattal a koncertjeikre autó helyett.
De nem ők az egyetlenek, akiket aggaszt a turnékkal járó rombolás. Jack Johnson, a hawaii-i zenész karavánja már egy-két éve áttért a bio-diesellel hajtott buszokra, az utazás során megmaradt ételeket a stáb a helyi rászorulóknak adja, a koncertjegyek és a szórólapok mind újrahasznosított papírból készülnek, valamint minden belépő után egy dollárral a CO2-kibocsátás csökkentését célzó programot támogatják. A Korn, a Pearl Jam, a Coldplay, a Linkin Park és Madonna pedig oszlopos tagjai a Sustainable Minded Artists Recording and Touring (
SMART) nevű szervezetnek, amely kifejezetten a fenntarthatóság szellemében turnézó zenekaroknak nyújt szakmai segítséget.
Az igazán elhivatottak azonban nemcsak a turnék keretében védik a természetet. A
Coldplay például legutóbbi két nagylemezének minden eladott példánya után egy-egy fát ültettetett, a 70-es években népszerű amerikai rock banda, a Styx pedig újrahasznosított textílből készült bevásárló szatyrokat osztogat minden koncertjén.
Sári Júlia
Szólj hozzá!
Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.