2012. július 21. | govinda
Az idén 71. életévét betöltő veterán dalszerző korát meghazudtoló aktivitással dolgozik: szűk két hónap múlva új lemezzel jelentkezik a zenei piacon. 1961-ben Robert Zimmermann azért hagyta el otthonát és érkezett New Yorkba, hogy meglátogassa kórházban betegeskedő példaképét, Woody Guthrie-t – innen indult el az előadóvá és dalszerzővé válás útján. Bizonyára legmerészebb álmaiban sem gondolta volna, hogy fél évszázad múlva az egyik legnagyobb élő legendaként tekintenek majd rá.
A napokban kiadott sajtóközlemény szerint szeptember 11-én lát napvilágot soron következő 10 vadonatúj szerzeményt tartalmazó korongja Tempest (Vihar) címmel. Néhány számadat, hogy látható legyen, mekkora ikonról és miféle eseményről van szó: ez Dylan harmincötödik (!) stúdióalbuma, mellyel első saját nevét viselő lemezének megjelenését ünnepli - 1962-ben adták ki ugyanis a Bob Dylan-t, mely még javarészt tradicionális folk dalokat és csupán két saját dalt tartalmazott.
Dylannek úgy tűnik, esze ágában sincs letenni a lantot. Annak a Bob Dylannek, aki a folk fenegyerekeként kezdte karrierjét, hogy aztán, amikor az 1965-ös newporti fesztiválon akusztikus hangszerek helyett elektromos hangszerekkel lépett színpadra, saját követői árulónak bélyegezzék, és kevesebb, mint egy év leforgása alatt kiadja pályafutása talán két legjobb albumát (Highway 61 Revisited, Blonde on Blonde). Annak a Dylannek, aki egyszerre tudott politikai aktivista és poéta lenni, aki a „nép gyermekéből” nőtt ki ikonikus rocksztárrá, hogy aztán countryzenét írjon, később pedig megtért keresztényként lépjen színpadra.
Excentrikus megnyilatkozásai, meglepő stílusváltásai és kisebb botrányai eltörpülnek amellett, amit mind zenei, mind poétikai értelemben adott a (pop)kultúrának: politikai szerepvállalásainál jóval maradandóbbak változó tematikájú (és színvonalú), de mindig őszinte és jellegzetes dalszövegei, amelyek közül jó néhányat joggal lehet költészetnek nevezni. A kétezres évek óta állandó jelleggel illetik az önismétlés, illetve a kiégés veszélyének vádjával. Ehhez képest nemcsak a stúdiómunkáról, hanem a turnézásról sem mondott le: 1988 óta tart a Végtelen Turné. Négy legutóbbi albuma számos Grammy-jelölést és -díjat söpört be, egyenként több millió példányban keltek el, a 2009-es Together Through Life pedig az első olyan lemeze volt a sorban, amely egyszerre debütált az amerikai és az egyesült királyságbeli eladási listák élén. Valószínűleg a népszerűség tekintetében az új korong sem okoz majd csalódást, rajta egy John Lennonnak emléket állító dallal.
govinda