2010. szeptember 15.
Névadó pályázatot hirdetett a Jobb velünk a világ koncert. Nevet kell találni a rendezvény bevételeiből épülő fogyatékos lakóotthonnak, a nyertes pedig VIP belépőket nyer, amellyel találkozhat a koncert fellépőivel, a Quimbyvel, a Kiscsillaggal, a Csík Zenekarral és a sérült zenészekből álló Nemadomfel Együttessel. A novemberi eseményre időközben megkezdődött a jegyértékesítés.
A jegyek egységesen 3200 forintért vásárolhatók meg a TicketA hálózat jegyirodáiban. A korábbi évek hagyományait követve idén is lehetőség lesz páholyos jegyrendelésre. Ennek lényege az, hogy akik egy körből, barátként, egy cégnél dolgozóként érkeznek a rendezvényre, azok közösen saját páholyt alakíthassanak, s így egy közösségként vehessenek részt a koncerten. A korábbi Jobb velünk a világ! koncerteken nagy sikert aratott a páholyos rendszer, volt rá példa, hogy egy társasház vásárolt meg egy közös páholyt.
Jegyet nyerni is lehet: a Jobb velünk a világ! szervezői pályázatot írtak ki a koncert bevételeiből épülő fogyatékos lakóotthon elnevezésére. Az épület érdekessége, hogy passzívházként fog működni, ezáltal az első passzívház közintézmény lehet Magyarországon. A lakóotthon névadó pályázatán bárki részt vehet, akár több ötlettel is, a főnyeremény két darab VIP jegy backstage belépővel a november 21-i Jobb velünk a világ! koncertre, amelyen a Quimby, a Csík Zenekar és a Kiscsillag lép fel a sérült zenészekből álló Nemadomfel Együttessel a Budapest Sportarénában. A pályázat a www.jobbvelunnkavilag.hu oldalon megtalálható.
HÁTTÉR
A Jobb velünk a világ! 2010 koncertről
A Jobb velünk a világ! rendezvénysorozat egy fogyatékossággal élő fiatalok által életre hívott, általuk megszervezett program, amely bebizonyítja, hogy a hátrányban élők és a sérültek is képesek arra, hogy példát mutassanak a társadalomnak. A harmadik alkalommal megrendezésre kerülő koncert 2010-es fellépői a fogyatékos emberekből álló Nemadomfel Együttes, a Quimby, a Csík Zenekar és Kiscsillag együttes. A november 21-i jótékonysági koncert célja, egy olyan referencia értékű lakóotthon létrehozása sérült emberek számára, amely modern környezetvédelmi technológiákat felhasználva passzívházként tud működni. E technológiával megépülő lakóotthon létrehozásával az első passzívház közintézmény kezdené meg működését Magyarországon.
Az elmúlt két évben szervezett Jobb velünk a világ! rendezvényein összesen 17 millió forint adomány gyűlt össze, melyből felújításra került Böjte Csaba ferences rendi szerzetes nevével fémjelzett csíksomlyói árvaház, mely 120 fiatal lakóhelyét biztosítja, s elindult Szendrőládon egy a roma gyerekek felzárkózását segítő családi nevelést kiegészítő otthon is.
Nemadomfel Együttesről
Értelmileg akadályozott előadók hozták létre az együttest 2004-ben azért, hogy saját erejüket és tehetségüket latba vetve küzdjenek az előítéletek leépítéséért, a társadalmi empátia növeléséért. Első lemezük 2005-ben, második 2007-ben jelent meg az EMI gondozásában. Azóta a zenekar életéről Álomturné címmel többszörös díjnyertes film is készült. Az Együttes tagjai pedig 2006 decemberében – az esélyegyenlőségért végzett munkájukért – miniszteri kitüntetést kaptak.
A lakóotthonokról
Az 1990-es évekig a sérült embereket általában több száz fős, a települések határain kívül eső intézményekben látták el, jelentős mértékben megfosztva őket a társadalmi részvételtől. Ebben az időben kezdődött el a „kitagolás” folyamata, melynek célja, hogy a sérült emberek kis közösségekben lakóotthonokban éljenek, hasonlóan a társadalom többi tagjához. A lakóotthon fogyatékos felnőttek lakhatását szolgáló lakás vagy ház. A berendezés és a lakókörülmény teljes mértékben igazodik a helyi közösség és település normáihoz. Optimális esetben az együttlakók létszáma nem haladja meg a nyolc főt, de maximum 12 fő lakik együtt. A lakóotthon személyre szabottan a legteljesebb mértékben támogatja az önálló életvezetés lehetőségét, adott esetben a fogyatékosság mértékének függvényében, a konkrét igényeket figyelembe véve biztosítja a rendszeres, de többnyire alkalmi jellegű segítségnyújtást.
A passzívházról
A passzívház olyan épület, amelyben a kellemes belső klíma – télen és nyáron is – jellemzően külön fűtési és hűtési rendszer nélkül biztosítható. Ez több tényezőnek is köszönhető, amelyek együttes hatására alakul ki ez a belső állapot. A passzívház kiváló hőszigeteléssel rendelkezik a térelhatároló szerkezetein – falak, padlók, tetők, ablakok – így hővesztesége minimális egy hagyományos családi házzal szemben. A hőveszteség csökkentése nem csak a vastag hőszigetelés felhasználásával érhető el, hanem hőhídmentes és légtömör szerkezet kialakításával, valamit az épület energiaháztartásának építészeti tervezés közbeni figyelembe vételével, amelybe belejátszanak a passzív energiaforrások, mint az üvegezett felületeken keresztül beérkező napsugárzás, a háztartási gépek, valamint a lakók által leadott hő. Az így keletkezett hőveszteség olyan minimális, hogy annak pótlásához nincsen szükség külön fűtési elosztórendszer kialakítására, hanem a fennmaradó minimális fűtési energiaigényt az egyébként is meglévő szellőztetőrendszeren keresztül lehet biztosítani.