2010. szeptember 13.
Balkán, cigány, világzene: tánc. Ezekkel jellemezhető tömören a most új lemezzel jelentkező együttes. A profi zenészekből álló, ám az amatőrök hatalmas lelkesedésével játszó Cimbalom Band új anyaga kicsit melankolikusabb irányba mozdult, de természetesen a régi nagy kedvencek is felcsendülnek majd, neves vendégszereplők segítségével.
Balogh Kálmán sokirányú zenei érdeklődése hívta életre a Gipsy Cimbalom Band-et. Zenésztársai egytől-egyig hangszerük mesterei, akik a legvirtuózabb szólókra is képesek. Ennek köszönhető, hogy bármilyen zenei ötletet könnyedén megvalósítanak. Többnyire közismert zenei témákból indulnak ki, a megközelítés azonban teljesen újszerű. A zenészek kezei alatt ezek a témák új életre kelnek, tele humorral, a műfajok, stílusok olyasfajta elegyítésével, ami mégsem okoz törést a zene egységében. Koncertjeiken ily módon sokféle kultúra sokféle zenéje megszólal, ez lehet az egyik ok, amiért nemcsak Magyarországon, de külföldön is nagyon közkedvelt és foglalkoztatott a zenekar. Zenéjüket nyugodt szívvel nevezhetjük világzenének a szó szoros értelmében, hiszen repertoárjukban megfér egymás mellett a magyar autentikus népzene, csakúgy, mint a spanyol flamenco muzsika, vagy akár a különböző balkáni népzenék. A zenekari felállás sem a megszokott, hiszen a hagyományosnak mondható hegedű, cimbalom, nagybőgő összeállítást trombita és gitár egészíti ki. A zenekar lebilincselő színpadi játékából árad a muzsikálás öröme, amely a közönséget is magával ragadja.
Balogh Kálmán sokoldalú cimbalomjátékának, műfaji nyitottságának elismerése, hogy olyan, nemzetközileg is elismert zenekarokkal, zenészekkel koncertezett és készített lemezfelvételt, mint a magyarországi Muzsikás, Jánosi, Ökrös, Téka, Méta, Zsarátnok, Vízöntő, Vasmalom, a svéd Orient Express, az angol Transglobal Underground, a spanyol Berregüetto, az amerikai Peter Ogi, a holland Sultan, valamint a Joel Rubin Jewish Ensemble. A Budapest Fesztiválzenekarral Brahms Magyar táncait játszotta lemezre 1994-ben, turnézott a Brooklyni illetve a Maimi-i Philharmonic Orchestrával. Részt vett számos egyéb produkcióban is Mártha Istvánnal, a Budapest Ragtime Band-del és Szakcsi Lakatos Bélával. 1985-ben a Népművészet Ifjú Mestere lett, 1999-ben EMERTON-díjat kapott.
A zenekar többi tagja is a hazai zenei élet olyan meghatározó zenekaraiban játszik, mint például a Dresch Quartet, a Rományi Rota, a Zsarátnok és a MAKUZ.
Az új anyag dalgyűjteménye leginkább közös munka eredménye. Szinte minden zenekartag szerző is. A lemezen vendégszerepelnek Váczi Eszter, Herczku Ágnes és a legjobb cigány férfi énekesnek tartott Balogh Gusztáv.
Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band
Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band
Napjaink egyik legismertebb cimbalmosa, aki sokat tett a cimbalom népszerűsítéséért. Szerte a világon muzsikált, nemcsak népzenészekkel, hanem szimfonikus és jazz zenekarokkal, kortárs együttesekkel. A Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band muzsikája a különböző zenei műfajok nagy találkozása. Magas fokú kamarazenélés, improvizációk, könnyed, jókedvű előadásmód. Spontán utazgatás földrajzi határok és zenei műfajok között. Így előfordulhat a magyar népdal latinos ritmusban vagy a moldáviai hora modern tánczenei előadásmódban, Hacsaturján Kardtánca mint elsöprő erejű lánctánc, vagy a bolgár horo mint jazz kompozíció. A Gipsy Cimbalom Band-ben Balogh Kálmán számos zenei „kalandja” tükröződik – hiszen játszott ő már klasszikus és kortárs zenét, dzsesszt, magyar és jiddis népzenét –, de ez a zenekar attól egyedi, hogy ötvözi a különböző stílusokat.