2010. április 7.
Pécsett a Depeche Mode egyik kedvenc zenekara
A Depeche Mode egyik alapító tagja, Andy Fletcher igazolta le a 2000-es évek elején az electroclash-ban utazó Client duóját újonnan induló lemezkiadójához, és az angol zenekar sikere onnantól kezdve töretlen. A szintipop aranykorát és a Kraftwerk robotimázsát megidéző lányduó 2004-es második albumán olyan zenészek működtek közre, mint a Depeche Mode dalszerzője, Martin Gore, majd a harmadik, Heartland című lemezre a zenekar trióvá bővült. A Client Magyarországon 2007-ben a Balaton Soundon mutatkozott be.
Az instrumentális hip-hop legendája a PEN-en
Hideaki Ishi, azaz DJ Krush az elektronikus zene legnagyobbjai közé tartozik, azok egyike, akik kitörtek a szubkultúra keretei közül, és korunk meghatározó zenészei között tartják számon őket. DJ Krush fő közege a hiphop, annak is belassult, bonyolult ritmusképletekre épülő absztrakt válfaja. Krush ezt gyúrja-keveri-kavarja dzsesszes, drum and bass-zes, breakbeates elemekkel, úgy, hogy a végeredmény egészen különleges, csak rá jellemző, finoman átszellemült anyag lesz.
A japán zenész mind producerként, mind DJ-ként gyorsan a legnagyobbak közé emelkedett: komoly együttműködésekben vett részt a Zap Mamától Guruig, amelyek megkoronázása a Coldcuttal közös, furcsa dupla koncept-remixalbum, a Back in the Base, az absztrakt hiphop megkerülhetetlen mérföldköve. A kultikus DJ tiszteletét tette már az idei PEN-nel szorosan együttműködő A38-on, és most végre Pécsett is megtapasztalhatjuk, hogy miért kíséri akkor rajongás minden egyes fellépését.
Pécsre támad a Tito & Tarantula
A zenekar vezérét, a gitáros-énekes Tito Larrivát talán színészként jobban ismerjük: ő lőtte szét Tarantino fejét a Desperadóban, ő volt a vámpírzenekar frontembere az Alkonyattól pirkadatigban, de a A millió dolláros hotelben is feltűnik ez a rosszarcú mexikói. Tito Larriva Mexikóban született, de Texasban nőtt fel, majd a hetvenes évek végétől olyan punkzenekarokban játszott, mint az Impalas, vagy Plugz (később Cruzados). A rendhagyó rockból, bluesból és hetvenes évekbeli pszichedeliából kikevert „texmexrock” albumról albumra jobban szólt.
Éppen ezért nem véletlen, hogy az előbb említett két Rodriguez-film fő betétdalait is ő szerezte és játszotta, és azok Tito & Tarantula nevű együttesének Tarantism című 1998-as lemezén is hallhatók. A rögtön kultikus státuszba emelkedett zenekar jellemvonásai azóta sem változtak. Ők a halálblúz, a bűnrock, a baljós hangulatok nagy viccmesterei, szerelemi pátosszal és ironikus kacsintással operáló zenei gengszterek. A Tito & Tarantula megjárta már a Sziget nagyszínpadát, 2010 áprilisában pedig végre megérkezik Pécsre is.
Visszatér a La Fanfare en Petard!
2008-ban a La Fanfare en Petard jött, zenélt és lenyűgözött; az akkori PEN tízezres közönsége nagy részének minden bizonnyal a francia fúvósok elsöprő erejű produkciója volt a legemlékezetesebb élmény, amelyet tömeghisztéria kísért mind Pécs utcáin, mind a dugig telt Zsolnay-gyárban. A legendás első pécsi fellépéssorozat egész Magyarországon ismert és kedvelt zenekarrá tette a La Fanfare-t, és a francia fiúk most visszatérnek oda, ahonnan minden elindult, hogy az egész várost megőrjítsék.
Figyelem: a Les Touffes Krétiennes látása és hallása azonnali függőséget okoz!
Minden 2001-ben kezdődött egy hirtelen jött barcelonai fellépés ötletével. A Babylon Circus, Les Hurlements d’Leo, Ogres de Barback, és Fils de Teuphu, Les Pellos, Les Chevals, Les Quiches Lorenes csapatok tagjaiból létrejövő „egyszeri” formáció eredetileg csak feldolgozásokat játszott volna néhány barceloniai bárban, ám ez annyira jól sikerült, hogy azóta sincs megállás.
Egy örömtelien bolond és pimaszul groovy fanfár-kollektíva jött létre, amely felállása változatlanul folyamatosan változik. A Clash, Kinks és Lounge Lizards feldolgozások után következtek a saját dalok, amelyek hasonló tömeghisztériát váltanak ki a koncerteken, mint a fanfárokra átírt klasszikusok. A Les Touffes Krétiennes legénysége a 2009-es ICWiP-en nyűgözte le a szerencséseket; aki ezen ott volt, most biztos kér repetát a PEN-en, ahol annak is lesz lehetősége másfél óra önfeledt zenei élvezetre, aki erről valamiért lemaradt.
Izgalmas kísérőprogramok tömkelege a PEN2010-en
A Pécsi Egyetemi Napok szervezői mindig nagy energiát fordítottak arra, hogy a színvonalas könnyűzenei program mellett gazdag és sokrétű egyéb kulturális látni- és hallgatnivalók is várjanak a fesztivál látogatóira. Idén az „Ikarusz projekt” keretében a PK Zrt. szíves felajánlásának köszönhetően egy önmagában is izgalmas helyszínen, egy csuklós Ikarusz buszban kerül megtartásra ezek jó része, amely a PEN ideje alatt kultúrkávézóként üzemel.
A buszban megtartott előadások, performanszok, irodalmi estek mellett a „Csipáncsap stage” ad helyet színházi előadásoknak önálló helyszínként; itt lépnek fel Pécs kedvenc kocsmazenészei is, Babarci Bulcsú és Lenthár Balázs. A fesztivál területén pedig bárhol felbukkanhatnak a Soltis Színház vásári komédiái és improvizációs előadásai.
Tehetségeket kutat a PEN
Az elmúlt Pécsi Egyetemi Napok igazi sikertörténete könnyűzenei tehetségkutatónk, amelyre 2009-ben több mint 60 zenekar jelentkezett az ország legkülönbözőbb pontjairól. A zenekarok mellett idén DJ-k, MC-k, beatbox formációj jelentkezését is várjuk, az eddigi tehetségkutatók legjobbjai (The Crybabies, Paint the Lilies, Revelstone) pedig immár a fesztiválprogram részét képezik.
A nagy érdeklődést jelzi, hogy majdnem egy hónappal a jelentkezési határidő lejárta előtt már mintegy félszáz zenekar, DJ, MC és beatbox formáció jelentkezett. A február 20-án lezáruló jelentkezés után előzsűri válogatja ki az elődöntőre érdemeseket, majd több fordulóban kerül sor a PEN színpadára méltók kiválogatására. A legjobbak április 21-24. között a PEN-en mutathatják meg tudásukat. Az előző évekhez hasonlóan most is értékes nyeremények (studióidő, fellépések, stb.) várnak a nyertesekre.