2010. február 26.
Indul az ETNOKLUB - Katona Erika új műsora a Duna Televízióban, amely két régi, nagyon népszerű program ötvözete. A Kívánságkosár és az Élő népzene fúziójaként létrejövő Etnoklub a népzene legváltozatosabb megjelenési formáinak közvetítését tűzte ki célul.
„Hagyományápolásra, „karbantartásra” és egyfajta titokfejtésre vállalkoztunk!” - nyilatkozta Katona Erika, az Etnoklub műsorvezetője, akihez különösen közel áll a népi kultúra.
Első műsorunkban, február 27-én, szombaton 12:35-kor a Duna Televízió nézői a magyar népi kultúra jeles képviselőivel találkozhatnak: a meghívott vendégek a Fonó zenekar, Agócs Gergely énekes, előadóművész, a Hagyományok Háza főmunkatársa, ifj. Zsuráfszki Zoltán és Gera Anita, a Magyar Állami Népi együttes táncosai, valamint Sebő Ferenc előadóművész, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója – és természetesen a Sebő együttes. A műsort tengerentúli nézőink február 28-án, vasárnap 03:25-kor láthatják a Duna II Autonómia csatornán.
Agócs Gergely előadóművész a hagyományőrzésről és „Az utolsó óra” elnevezésű népzenei gyűjtésről mesél – s mint kiderül, szerencsére mindig van még „egy utolsó utáni óra” is. A Fonó zenekar nagyszerű bodrogközi és kalotaszegi zenével szolgáltatja a talpalávalót és fokozza a hangulatot. Ezúttal egy különlegességet is hoztak: megtudjuk-meghallgatjuk, hogy a barokk muzsika és a népzene hogyan függ össze.
Ifj. Zsuráfszki Zoltán és Gera Anita, a Magyar Állami Népi együttes szólistái a néptánc kortárs szerepéről, az életformává nemesült táncról beszélgetnek a műsorvezetővel. S ami minden szónál többet ér: úgy ropják, hogy még nézni is öröm!
Ki ne ismerné Sebő Ferenc nevét? A híres előadóművész, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója együttesével érkezik az Etnoklubba, hogy megmutassa: hogyan lehet a költészetet népzenére átírni. Hallhatunk tőle József Attila-feldolgozást, Csokonai-átiratot, sőt, a marosvásárhelyi Kovács András Ferenc egyik „válságkezelő versével” mókás útmutatót is ad a világban való boldoguláshoz. Sebő Ferenc egyúttal a zenei nevelés szakértője is – s ekként beszél az ének, népzene, tánc mint kommunikációs eszköz fontosságáról, hisz ez az, ami „csinosítja a lelket”.
Ez a műsor arról szól: hogyan tartsuk karban a népi kultúrát, hogyan tartsuk ébren a népi hagyományt, a magyar identitás legőszintébb eszközét - mindenekelőtt a magyar népzene és néptánc ismeretével, értő szeretetével. Fejtsük meg együtt a tánclépések, a mozdulatok, a dallamsorok csodás üzenetét!
Szombatonként 12:35-kor a Duna Televízióban és vasárnap éjjel 03:25-kor a Duna II Autonómia csatornán várja önöket Könczei Árpád szerkesztő, Sztanó Hédi szakértő, Kázsmér Kálmán és Lukács Gabriella rendező, és a műsorvezető: Katona Erika.