3422 zenekar 12339 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Külföldi

2008. január 28. | -nm-

Jön az új Portishead

Copyright: britrocktr.com

Újra aktív a kilencvenes évek egyik legfontosabb együttese, a bristoli Portishead. Az új lemez körül persze nagy a huzavona, a banda útját pedig késések, kreatív válságok és vérig sértett zenészek szegélyezik. Geoff Barrow beszól mindenkinek, Beth Gibbons elkínzott arccal kapaszkodik a mikrofonállványba, a sztárproducer pedig repül. Nagy Portishead-update.

Miután két stúdió- és egy élő album után a háromtagú együttes gyakorlatilag felszívódott 1998 táján, gyakorlatilag folyamatosan érkeznek a hírek a nagy visszatérésről. Többnyire persze csak álhírek és a fájlmegosztó hálózatokon elterjedt kamu Portishead-lemezek jelezték, hogy a rajongók messiásként várják vissza Beth Gibbons énekest, Adrian Utley gitárost és Geoff Barrow mindenest. 2006 óta viszont ők maguk nyilatkoznak a Dummy és a Portishead című iskolateremtő triphop-albumok folytatásáról, és hosszú huzavona után úgy tűnik, a projekt finisbe érkezett – a kiszivárgott dalok pedig több mint bíztatók.

Két éve, az új albumról szóló első tárgyalások idején még bizakodó volt mindenki, kiadójuknak, a Go! Recordsnak tetszettek az új ötletek. Még az elviselhetetlenül negatív kreatív agy, Geoff Barrow is ilyeneket mondott: „Jó belegondolni, hogy még van bennünk, vén fingokban pár olyan dallam, ami nem úgy hangzik, mint valami könnyed Zero7- vagy Moby-szarság.”

Nyáron persze, amikor kiderült, hogy mégsem mennek egyszerűen a dolgok, és legalább több hónapos késésre kell számítani, visszatért a jó öreg Geoff: „Minden nap dolgozunk ezen a szaron. Tényleg nehéz ám nem úgy hangzani, mintha saját magunkat parodizálnánk, rosszul.” Ugyanebből a lendületből beszólt a Gorillaz- és Gnarls Barkley-tag Danger Mouse-nak, amikor arról volt szó, hogy ő lehetne az album producere. „Előbb kakálnék anyu vasárnapi ebédjébe, minthogy ezt hagyjam” – zárta rövidre a témát. A dj nem értette, mi van, Barrow pedig keresetlenül bocsánatot kért.

Nem sokkal később felkerült (és azóta is ott van) két instrumentális minimáldal a Portishead Myspace-oldalára, amelyek nem sokat vetítenek előre a várható zenei világból – persze a rajongók azért több milliószor lejátszották őket. Az igazi előrelépés egy éve, 2007 elején történt, amikor előre nem bejelentett meglepetéskoncertet adtak egy kis bristoli bárban. A minimálisan hangszerelt bensőséges előadáson pár új számot is leadtak, az a pár szerencsés pedig, aki véletlenül ott volt (és később persze a Youtube közönséges is) az állát keresgélte.

Ezután hivatalossá vált minden: az új album készül, az együttes pedig koncertezésbe kezd, nem is akármilyen ambíciókkal. Decemberre megszervezték a háromnapos angliai Nightmare Before Christmas nevű bulit, ahova a fellépőket (Aphex Twin, Radiohead, The Horrors, stb.) is ők választották ki, természetesen saját koncerttel megtámogatva.

Időközben megkerestek egy amerikai sztárproducert, a hiphop-hangzásban és rádióbarát feldolgozásokban utazó Mark Ronsont (Amy Winehouse, Kasabian, korai Radiohead). Geoff persze szokás szerint bepipult, amikor Ronson azt nyilatkozta, hogy az album keverése egy hét alatt kész lesz, ráadásul később – ami legalább ilyen megbocsáthatatlan, - Bob Dylan-számokat akar remixelni. „Azért nagy tehetség kell ahhoz, hogy tisztességes számokból ratyi szupermarket-zenét csináljon.”

Ősszel elkészültek a felvételekkel, de persze rengeteg munka van még az albummal. „Különbözik mindentől, amit eddig csináltunk” – mondták, az azóta kiszivárgott koncertfelvételeket hallva teljes joggal. Az együttes nem szelidült meg, nem adta fel az elkínzott, depresszív hangzást, amit az énekesnő 2002-es szólóalbumán maga mögött hagyott (az Out of Season a Portishead munkásságához képest kifejezetten kedves és szelíd zenei világú). Beth Gibbons ugyanolyan kétségbeesetten kapaszkodik a mikrofonba, a gitár ugyanolyan szomorú és Barrow zörejei ugyanolyan ijesztőek, mint tíz éve.

A Nightmare-buli után még adtak egy kisebb koncertet Bristolban, majd bejelentették az európai turnét (kezdhetünk vonatjegyre gyűjteni, ugyanis a legközelebb helyszín természetesen Berlin lesz), és nyáron fellépnek a kaliforniai Coachella óriásfesztiválon. De ami a legfontosabb: április 14-én THIRD címmel 11 számnyi, azaz 50 percnyi új Portishead-et kapunk.

Neményi Márton

Forrás: nme.com

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

Hozzászólások
Teknokol 2008. jan.. 31.  16:40 4
mi az a portished??
   
marci 2008. jan.. 31.  03:19 3
nem, az a tény, hogy van, aki nem bírja hallgatni... na, én bírtam :) 16 évesen azért nagy dolog volt meghallani a 2. albumukat.
   
szexuális zaklatás panda 2008. jan.. 30.  15:17 2
ezt nem erősítem meg bár az a bizonyos koncertlemezük hallgathatatlan volt
ez sajna tény...
   
pgabor 2008. jan.. 28.  21:07 1
a portishead szar
   

2025. október 31.

Oliver Sim fülbemászó elektropop újdonsága

Megjelent Oliver Sim, az újra aktív The xx bársonyos hangú énekes-basszerosának legújabb szólóanyaga, a "Telephone Games". A kecses elektropop vallomás az "Obsession" című tracket követi, és mindkét dal producere Bullion (Carly Rae Jepsen, Ben Howard, Nilüfer Yanya) volt. Továbbá mindkettő felvételhez a neves fotóművész és filmrendező, Sharna Osborne készített stílusos videóklipeket, melyek akárcsak a szerzemények, egyszerre játékosak, sikkesek és pimaszok. Tovább

2025. október 30.

Pszichedelikus klubforradalom: megjelent a Tame Impala új lemeze

Megjelent Kevin Parker koncerteken zenekarrá dúsuló zenei projektje, a Tame Impala ötödik nagylemeze, a "Deadbeat". A korongot a "Loser", az "End of Summer" és a Spotify Globális Top100-ban megjelenése óta szereplő "Dracula" című dalok vezették fel, melyek villámgyorsan betörtek a Billboard Hot 100 és alternatív zenei listáira, az eddigi legsikeresebb Tame Impala daldebütálásokat eredményezve. Tovább

2025. október 15.

IFPI: az Európai Unió a zeneipar növekedésének motorja

A hangfelvétel-kiadók nemzetközi szervezete, az IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) - amelynek hazai képviselője a MAHASZ - megjelentette Music in the EU (Zene az EU-ban) című regionális jelentése második felvonását. Tovább

2025. október 14.

Egy tuareg esküvő forgatagába teleportál az Mdou Moctar újdonsága

Az afrikai gitárzene úttörő kvartettjének számító, és korábban a hazai Bánkitó fesztiválon is fellépő Mdou Moctar vadonatúj session videóval jelentkezett: a "Live at Smokey's Wedding, Agadez" című 14 perces kisfilm egy barátjuk tradicionális tuareg esküvői ünnepségébe enged betekintést, ahol ők voltak a díszvendégek. Az autentikus lagzis produkciót mindössze egy Zoom diktafon és egy iPhone segítségével örökítették meg utókornak. Ez az utolsó a 2023-ban, Nigerben rögzített anyagaik közül. Tovább

2025. szeptember 20.

A Big Thief misztikus videóklippel ünnepli új lemezét

Szeptember elején megjelent a Big Thief nevű amerikai indie folk banda hatodik albuma, a "Double Infinity", melynek elvarázsolt és gondolatébresztő "Words" című dalához egy különleges hangulatú videóklipet is forgattak. Ez nagy dolognak számít a zenekar háza táján, hiszen a 2017-es "Mythological Beauty" kisfilmje óta nem készítettek klasszikus klipet, melyben hangszer nélkül láthatóak lennének. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky