2018. október 16.
Az egykori hiphopcsaj, az elmúlt harminc évben fantasztikus életművet építő, Grammy-jelölt, ikonikus énekesnő, Neneh Cherry először Magyarországon! A svéd-brit előadó október 19-én megjelenő, Four Tet produceri közreműködésével rögzített, Broken Politics című új albumát mutatja be február 25-én az A38 Hajón.
Nehéz lenne mondani az utóbbi harminc év könnyűzenéjéből még egy olyan, az elvárásokra fittyet hányó, szabad, öntörvényű és öntudatos, csak a maga útját járó énekesnőt, mint Neneh Cherry. A Sierra Leone-i zenész apától és svéd képzőművész anyától Stockholmban született, aztán a neves és karizmatikus dzsessztrombitás, Don Cherry által örökbe fogadott, Amerikában nevelkedett Neneh fantasztikus karrierje igazi ikonná avatta őt. A zene és a kreativitás valósággal éltető eleme volt a családnak: Neneh féltestvérei, Titiyo és Eagle-Eye szintén neves zenészek lettek, de két mostohatestvére is elkötelezte magát a klasszikus zene, illetve a dzsessz mellett.
Neneh tizenévesen Londonba költözött, és a helyi jazzpunk-színtér több zenekarában megfordult, DJ-zett, és 19 évesen szült lányát nevelte. A fordulópont 1986-ban jött el, amikor találkozott Cameron McVey zenész-producerrel (későbbi férjével), akivel aztán harminc évnél tovább tartó művészi és szerelmi kapcsolatba került. Viharos tempójú és viharos sikerekkel tarkított tíz év következett: 1989-ben Neneh Cherry valósággal berobbant a Raw Like Sushi lemezzel, főleg annak két sikerdalával, a Buffalo Stance-szel és a Manchilddal. Közben megszületett második gyermeke - forradalmi pillanat volt, amikor a Top of the Popsban héthónapos várandósan adta elő a Buffalo Stance-t. A riporter kérdésére, miszerint nem túl veszélyes-e ilyen állapotban színpadra állni, Cherry azonnal riposztozott: "Persze, hogy nem! Ez nem betegség!" A Manchild híres, Jean-Baptiste Mondino által készített klipjében saját gyerekeivel szerepelt együtt, ami nagyon összetetté varázsolta a biciklisnadrágos-csipkemelltartós, odamondogatós szexszimbólum Cherry-képet.
Közben még arra is volt ideje, hogy bristoli pajtásaival új műfajt alapítson: intenzíven részt vett egy bizonyos Massive Attack nevű ismeretlen zenekar első lemezének elkészítésében hangszerelőként és dalszerzőként. A Blue Lines című lemez azóta zenetörténeti jenetőségű lett mint a trip hop nyitánya.
Neneh Cherryból egy szempillantás alatt ikon lett: a laza, kemény, okos, vadóc, szexi rappercsaj, ahogy debütlemezének - szintén Mondino által készített - borítóján szerepel. A Raw Like Sushi elsöprő sikert aratott, Grammy-re is jelölték az év felfedezettje kategóriában. A sors iróniája, hogy pont az a Milli Vanilli happolta el előle a díjat, amelyet később - a Grammy történetében egyetlenként - megfosztották díjától a playbackek miatt.
Neneh Cherry aztán megjelentette a szintén komoly sikert aratott Homebrew albumot, nem sokkal később pedig Youssou N'Dour-ral énekelt megasláger-duettje, a 7 Second újabb Grammy-jelölést hozott neki.
Aztán Cherry látszólag "eltűnt", bár ő azt mondja, hogy mindig is jelen volt, csak elsősorban a családi életre, ezen belül is CirKus nevű "családi zenekarára" koncentrált. Készített például főzőműsort a BBC 2 számára és feltűnt Gordon Ramsay The F Wordjében is. Aztán a 2010-es évek elején mindenkit meglepett egy különleges együttműködéssel: az A38 Hajón is többször fellépett svéd jazzpunk-szaxofonos, Mats Gustafsson experimentális triójával, a Thinggel vett fel közös lemezt. Az anyagot a nevelőapa, Don Cherry inspirálta, annál is inkább, mivel a Thing maga is Don Cherry egy számának címéről választotta nevét. Egy másik hasonló együttműködés a RocketNumberNine elektró-duóval történt (ez utóbb egy Sun Ra-szám címéről kapta nevét).
2014-ben pedig hosszú kihagyás után megjelentette negyedik szólólemezét, a Blank Projectet, amelyen már Four Tet, azaz Kieran Hebden volt a producer. Ennek megfelelően Cherry zenei világa is átalakult: komoly, érett lemez, mely már fényévekre van a vagány rappercsaj-imidzstől. Absztrakt elektronika, trip hop, jazz, soul, ambient és avangárd hiphop ötvöződik ezen a nagyszerű lemezen: Cherry érett, okos, mély dalaihoz remekül illik Four Tet szikár elektronikus hangszerelése.
És most itt a folytatás, a Broken Politics, amely már kezdőbetűinek azonosságával is jelzi, hogy az előző album vonalát viszi tovább. Az eddig megjelent három szám hasonlóan érett, kiforrott, letisztult zenei világot ígér. Az album borítóját a híres dokumentarista fotós, a Turner-díjas Wolfgang Tillmans fotózta és tervezte (az ő nevéhez fűződik Frank Ocean Blonde-albumborítója is), a Kong című beharangozó szám klipjét a Beyoncé-Jay Z-féle APESHIT vizuális orgiáját rendező Jenn Nkira készítette.
A kortárs pop egyik legtudatosabb, legegyénibb, komromisszumokat nem kötő, varázslatos egyénisége, Neneh Cherry február 25-én lép fel először Magyarországon, az A38 Hajón.
Jegyár: 6500 Ft, elővételben: 5500 Ft. Jegyek elővételben vásárolhatók 2018. október 19-én délelőtt 10 órától az A38 Hajó honlapján, illetve személyesen az A38 Hajón.
Lemezek:
Raw Like Sushi, 1989
Homebrew, 1992
Man, 1996
Laylow, 2006 (a CirKusszal)
Medicine, 2009 (a CirKusszal)
The Cherry Thing, 2012 (a Thinggel)
Blank Project, 2014
Broken Poiltics, 2018