2017. október 4.
Klasszikus és modern, hagyományos hangszerek és az elektronika bűvölete, magyar és nemzetközi művészek: 2017. október 6. és 22. között a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál a jazz műfaj színe-javát felvonultatja, így minden jazzrajongó biztosan megtalálja a szívéhez legközelebb álló előadást.
Avishai Cohen, a legendás izraeli nagybőgős Omri Mor zongoristával és Noam David ütőssel kiegészülve trió formációjával érkezik a fesztiválra, ám a CAFe Budapest legkülönlegesebb jazz eseményének mégis a német bariton, Thomas Quasthoff koncertje ígérkezik. A Thomas Quasthoff and His New Jazz Project rendhagyó a programok között, hiszen a klasszikus dalénekléstől visszavonult művész egy teljesen új oldalát mutatja meg a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem közönségének október 13-án. Schubert dalciklusainak egyik legkiemelkedőbb előadója most azt is bebizonyítja, hogy a jazz műfajában is legalább olyan otthonosan mozog, mint a klasszikus zenében. „Nem szeretem, ha határok átlépéséről beszélnek a zenében, mert én semmilyen határt nem látok” – mondja interjúiban Quasthoff, aki ez alkalommal a soul, a pop és a blues számára legkedvesebb előadóinak műveiből válogat és többek között a Great American Songbook legnépszerűbb dalaival, George Gershwin, Cole Porter, Irving Berlin, Jerome Kern kompozícióival lép színpadra.
A kortárs jazz szemtelenül fiatal üstököse, a mindössze huszonhárom éves Jacob Collier a modern technika kínálta eszközökkel nyúl a nagy klasszikusokhoz, ezzel teremtve meg azt a különleges hangzásvilágot, mely az elmúlt években védjegyévé vált. A különlegesen invenciózus, show-elemeket sem nélkülöző koncert október 17-én látható-hallható a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
A fúziós jazz legismertebb képviselője, az izlandi Mezzoforte több évtizedes karrierrel a háta mögött újra és újra ugyanolyan erővel nyűgözi le közönségét, mint indulásakor. A legendás együttes október 10-én lép az A38 hajó koncerttermének közönsége elé.
Az idén Izraelt és a zsidó kultúrát is fókuszába állító CAFe Budapest további kiemelt programja lesz a közel-keleti szefárd zsidó dallamvilágot a modern jazzel elegyítő Jáger Bandi és együttese, a Jazzrael, amely az Uránia Nemzeti Filmszínházban ad koncertet október 9-én Malek Andrea, Szőke Nikoletta és Gerendás Péter közreműködésével. Izraeli kötődésű, valódi fúziós csemege lesz a Grammy-díjra jelölt mandolinművész Avi Avital és a kiváló zeneszerző, jazzmuzsikus Omer Avital koncertje: az Avi Avital meets Omer Avital című esten klasszikus zene, világzene és jazz műfaja fonódik majd össze október 12-én.
A Budapest Jazz Club (BJC) ismét nívós eseményeivel hívja fel magára a figyelmet: a koncertek sorát Rozsnyói Péter triója nyitja október 6-án. A fesztiválon szintén fellépő Oláh Péter tanítványaként mesteréhez hasonlóan a klasszikus zene és jazz határmezsgyéjén mozog, művészetére nagy hatással van Bach zenéje. Szintén a Budapest Jazz Club ad otthont az idei Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíjasok koncertjeinek október 9-én, ahol egy-egy órányi produkcióval mutatkozik be a Karosi Júlia Quartet, a Serei Dániel Quintet és a Ludányi Quartet, október 14-én pedig a szaxofon kerül előtérbe az Elek István Quartet és Bacsó Kristóf koncertjén. A BJC-koncertek sorát Danilo Pérez, John Patitucci és Brian Blade előadása zárja, akik a nagy érdeklődésre tekintettel két koncertet adnak október 22-én. Az együttes 2015-ös Children of the Light című albumát mutatja be, melynek zenei inspirációját Wayne Shorter szolgáltatta.
A BMC, azaz a Budapest Music Center két különleges jazzkoncertnek ad otthont: október 10-én a fantasztikus lengyel hegedűs, Adam Bałdych lép fel Tore Brunborg szaxofonos és a Helge Lien Trio társaságában, október 11-én pedig Lukács Miklós mutatja be, hogy a cimbalomnak a kortárs jazzben is legalább akkora szerepe lehet, mint a tradicionális népzenében. Muzsikustársai között ott lesz New York egyik legfoglalkoztatottabb nagybőgőse, Harish Raghavan is.
Oláh Kálmánt nem csupán kitűnő jazzmuzsikus, de a Liszt Ferenc Zeneakadémia zongora- és zeneszerzés professzoraként is aktív szerepet vállal a hazai jazzélet alakításában. Neve az évek során összefonódott Bartók, Liszt és Kodály muzsikájának jazz-fuzionálásával. Október 12-én, a Zeneakadémián ez utóbbi zeneszerző műveiből összeállított programot hallhat majd a közönség, a koncert különlegessége, hogy Herczku Ágnes népdalénekesnő első ízben lép színre a zongoraművésszel.
Szintén a crossover – és magyar mesterek – szerelmeseit várja a Jazzical Trió koncertje október 16-án. Az együttes Szőke Nikolettával és Balog Józseffel kiegészülve részben eredeti formában megszólaltatott művekkel, részben pedig Káel Norbert jazz-átirataival tiszteleg Kodály Zoltán és Bartók Béla munkássága előtt.
Avishai Cohen Trio
2017. október 11., 20.00
Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Közreműködik: Avishai Cohen – nagybőgő, ének, Omri Mor – zongora, Noam David – dobok
Thomas Quasthoff and His New Jazz Project
2017. október 13., 20.00
Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Közreműködik: Thomas Quasthoff – ének, Frank Chastenier – billentyűs hangszerek, Dieter Ilg – nagybőgő, Wolfgang Haffner – ütőhangszerek
További információ: [link]
Jacob Collier
2017. október 17., 20.00
Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Mezzoforte
2017. október 8., 20.00
A38 Hajó — Koncertterem
Az együttes tagjai: Eythor Gunnarsson – billentyűs hangszerek, Fridrik Karlsson, Bruno Mueller – gitár, Jóhann Ásmundsson – basszusgitár, Oskar Gudjonsson – szaxofon, Sebastian Studnitzky – trombita, billentyűs hangszerek, Gulli Briem – dobok, Thomas Dyani – ütőhangszerek
Jáger Bandi és együttese a Jazzrael
2017. október 9., 20.00
Uránia Nemzeti Filmszínház — Díszterem
Közreműködik: Malek Andrea, Szőke Nikoletta – ének, Gerendás Péter – gitár
A zenekar tagjai: Kalmár Panni – ének, Jáger Bandi – zongora, Balogh Roland – gitár, Csejtei Ákos – szaxofon, Hárs Viktor – nagybőgő, Lakatos Pecek András – dob
Avi Avital meets Omer Avital
2017. október 12., 19.30
Uránia Nemzeti Filmszínház — Díszterem
Közreműködik: Avi Avital – mandolin, Omer Avital – arab lant, nagybőgő, Yonathan Avishai – zongora, Itamar Doari – ütőhangszerek
Rozsnyói Péter trió
2017. október 6., 20.00
Budapest Jazz Club
A trió tagjai: Rozsnyói Péter – zongora, Orbán György – nagybőgő, Csörsz Zoltán – dob
További információ ITT!
Karosi Júlia Quartet
2017. október 9., 19.00
Budapest Jazz Club
A kvartett tagjai: Karosi Júlia – ének, Tálas Áron – zongora, Bögöthy Ádám – nagybőgő, Varga Bendegúz – dob
További információ ITT!
Serei Dániel Quintet
2017. október 9., 20.00
Budapest Jazz Club
A kvintett tagjai: Pálmai Panna – ének, Oláh Krisztián – zongora, Schildkraut Vilmos – nagybőgő, Pecze Balázs – trombita, Serei Dániel – dob
További információ ITT!
Elek István Quartet feat. Bacsó Kristóf
2017. október 14., 20.00
Budapest Jazz Club
A kvartett tagjai: Elek István – szaxofon, Weisz János – zongora, Molnár Péter – nagybőgő, Cseh Balázs – dob
További információ ITT!
Danilo Pérez-John Patitucci-Brian Blade: Children of the Light
2017. október 22., 19.00
Budapest Jazz Club
További információ ITT!
Adam Bałdych (hegedű), Tore Brunborg (szaxofon) és a Helge Lien Trio
2017. október 10., 21.00
Budapest Music Center — Opus Jazz Club
A trió tagjai: Helge Lien – zongora, Frode Berg – basszusgitár, Per Oddvar Johansen – dob
További információ ITT!
Lukács Miklós (cimbalom), Dés András (dob) és Harish Raghavan (nagybőgő) koncertje
2017. október 11., 19.30
Budapest Music Center — Koncertterem
További információ ITT!
Oláh Kálmán: Kodály Impressions
2017. október 12., 19.30
Zeneakadémia — Nagyterem
Közreműködik: Herczku Ágnes – ének, Klenyán Csaba – klarinét, Oláh Kálmán Sextet
A szextett tagjai:Oláh Kálmán – zongora, Borbély Mihály – klarinét, szaxofon, Bacsó Kristóf – szaxofon, Barcza Horváth József – nagybőgő, Schreck Ferenc – harsona, Balázs Elemér – dob
Szőke Nikoletta (ének), Balog József (zongora) és a Jazzical Trio
2017. október 16., 19.00
Zeneakadémia — Solti György Kamaraterem
ének:Szőke Nikoletta
zongora:Balog József
A trió tagjai:Káel Norbert – zongora, Lakatos Pecek Krisztián – nagybőgő,
Lakatos Pecek András – dob