2017. április 13.
Hat magyar és öt norvég alkotó táncelőadással, installációkkal és audio-sétával várja a közönséget április 21-én és 22-én a budapesti Csepel Művek területén. A PICTURE Projekt résztvevői arra keresik a választ, miként lehet új szerepet adni egykori ipari területeknek a művészet erejével. Az esemény a PLACCC Fesztivál különkiadása.
Egy több éve tartó nemzetközi együttműködés eredményeként 2017 elején indult el a PICTURE című új társadalmi-művészeti projekt. A magyar és a norvég alkotók februárban egy-egy szemináriumon elméleti szempontból járták körül a városi művészeti rehabilitáció kérdéskörét. Norvégiában van hagyománya és gyakorlata annak, hogy művészeti beavatkozásokkal új életet leheljenek mára funkciót vesztett, elnéptelenedett, rozsdásodó és üresen álló munkásszállókba vagy gyárcsarnokokba, és újra a helyi lakosok élete részévé tegyék azokat.
Magyarországon ugyanakkor egyelőre csak elvétve találni hasonló módon újjáéledő ipari területeket. A képzőművészek, táncosok, zenészek és médiaművészek az elmélet után a gyakorlatban is elkezdték megtervezni akcióikat a norvégiai Mossban és Fredrikstadban, illetve Budapesten.
A magyar és norvég alkotók a budapesti Csepel Művek területén április 21-én és 22-én (péntek, szombat) 17 és 23 óra között mutatják be munkáikat a PLACCC Fesztivál különkiadásaként. A programban táncelőadás, fény- és hanginstallációk, képzőművészeti beavatkozások és audio-séta is szerepel az egykori ipari terület különböző helyszínein. Egyes előadások meghatározott időpontban kezdődnek, más produkciók pedig a megadott intervallumon belül bármikor láthatók, ezért a közönség tagjai maguk választhatják ki, hogy mit és mikor szeretnének megnézni. Az érdeklődők tehát a saját ízlésük és kedvük szerint állíthatják össze a saját mini-fesztiválprogramjukat a Csepel Művek területén.
Az EEA által is támogatott PICTURE projekt magyar résztvevői Somló Dávid interdiszciplináris művész és zenész, Vizer Edit élménydesigner, Makkai Dániel közösségi játéktervező, valamint a Ziggurat Project (Sarlós Flóra Eszter, Czakó Máté és Szabó Kristóf táncosok). A norvég közreműködők pedig Jonas Bjerketvedt hangtervező-zeneszerző, Liv Kristin Holmberg előadóművész, Camilla Wexels Riser látványtervező, Naja Lee Jensen előadó- és vizuális művész, valamint Jacob Oredsson építész. Az alkotók több művészeti interakción és beavatkozáson dolgoznak külön-külön és közösen is a Csepel Művekben.
A kétnapos esemény a PLACCC Fesztivál különkiadása, amely 2008 óta szervez, inspirál és hoz létre rendhagyó helyszíneken létrejövő művészeti alkotásokat és produkciókat magyar és külföldi alkotók bevonásával.