2012. szeptember 6.
Európa Kiadó kétszer a Hajón!
A nyolcvanas évek kultikus zenekara, az Európa Kiadó egy egész generáció életérzését és önazonosságát határozta meg. A zenekar hosszú szünet után lép fel ismét egykori újjáalakulásának színhelyén, az A38 Hajón. A DVD-n is megörökített 2004-es és 2005-ös legendás koncertek „emlékére” dupla koncertet tart az együttes, az est azonban mégsem lesz nosztalgiázás, ugyanis (csupa nagybetűvel!) AZ EURÓPA KIADÓ ÚJ SZÁMOT ÍRT, amit a fellépéseken is bemutat, illetve a korszellemnek engedelmeskedve remixet készített a 3 Judit című örökzöldhöz.Mindez szeptember 15-én, vagy 16-án az A38-on.
- megosztás
- kapcsolódó linkek
A nyolcvanas évek kultikus zenekara, az Európa Kiadó egy egész generáció életérzését és önazonosságát határozta meg. Bár az Európa Kiadó hivatalosan sosem oszlott fel, tagjai a kilencvenes években szétszéledtek a világban, és már csak nagyon kevesen bíztak abban, hogy valaha újra összeállnak.
2004. április 30-án, az Európai Uniós csatlakozás óráiban az Európa Kiadó több mint egy évtized szünet után ismét fellépett, ezúttal az A38 Hajón. A tomboló sikerre jellemző, hogy a zenekar májusban és szeptemberben – miközben fellépett a Szigeten és országos turnéra indult – további hat teltházas koncertet adott az A38-on, illetve egy évvel a fellépések után DVD-t jelentetett meg, ami e fűtött hangulatú koncerteket örökítette meg.
Az Európa Kiadó 1981-ben alakult, lényegében az egykori, mindössze fél évet működött URH "utódzenekaraként". Míg Müller Péter a Kontroll Csoportban folytatta pályáját, az URH másik három tagja – Menyhárt Jenő, az EK későbbi "zeneigazgatója", Kiss László basszusgitáros és Salamon András dobos – új zenekart alakított: ez volt az Európa Kiadó. Rövid idő után Salamon helyét Magyar Péter vette át, majd a gitáros Dénes József "Dönci" érkezett a zenekarba. Néhány évvel később Dénes megtért, és szakított az együttessel. A szólógitáros posztán az évek során többen is megfordultak: Gasner János, Tóth Zoltán "Spenót" és legvégül Kirschner Péter. Hasonló változatosság jellemzi a billentyűsöket is: Gerő András, Kamondy Ágnes, Másik János és Varga Orsolya. Az Európa Kiadó néhány száma pedig valósággal elképzelhetetlen a zaire-i Joe Dissou összetéveszthetetlen éneke nélkül.
A zenekar első koncertjét 1981. szeptember 13-án adta, és ez után évente új és új, precízen felépített és megszerkesztett programmal léptek elő: A pusztulás piszkozatai, Love '82, Jó lesz..., Azonosítatlan éneklő tárgyak. Bár az Európa Kiadó 1983-ban adott egy búcsúkoncertet, a következő évben Sós Mária Városbújócska című filmjének forgatására újra összeállt, és egy évvel később már egy lemezszerződés is körvonalazódni kezdett. Az LP végül 1987-ben jelent meg, Popzene címmel. Habár többen az "underground elárulását" látták a lemezben, a Popzene a nyolcvanas évek magyar "alternatív" zenei kultúrájának – a Bizottság lemezei mellett – legfontosabb dokumentuma, emellett ma is erős és hatásos anyag. A következő album, a Szavazz rám 1989-ben jelent meg, aránylag szerencsés pillanatban: a címadó, még az URH által is játszott dal, és a lemez egész hangulata pontosan eltalálta a rendszerváltás meglepetésében élő ország hangulatát.
Az Európa Kiadó ezután egyre csökkenő intenzitással dolgozott, míg szép lassan tetszhalotti állapotba merült. A korábbi koncertprogramokat ugyan kiadták CD-n, az 1994-es összefoglaló, egy Katona József Színház-beli koncert felvétele arra utalt, hogy az Európa Kiadó megszűnőben van. A tagok közül többen elhagyták az országot, és úgy tűnt, egy korszakkal együtt az EK pályafutása is lezárult.
Aztán egy évtizeddel később, ahogy korábban már párszor, az Európa Kiadó ismét megragadta a "történelmi pillanatot". Az Európai Unióhoz való csatlakozás pillanatában az A38 Hajón fellépve bebizonyította, hogy dalai, dalszövegei és zenei világa még mindig időszerű. Az így vonulunk be hátborzongató aktualitással ruházta fel a koncertet, melyet májusban és szeptemberbe további nyolc követett az A38 Hajón. Augusztusban a Sziget nagyszínpadán lépett fel a zenekar, majd szeptemberben kirobbanó sikerű országos turnéra indult.
Azóta az Európa Kiadó, Menyhárt Jenő hazaköltözését követően többé-kevésbé rendszeresen koncertezik. És most, közel kilenc évvel az első A38-as koncertek, és nyolc évvel a DVD megjelenése után ismét az A38 Hajón játszik. A klasszikus felállás mindössze egyetlen ponton változott: a felejthetetlen dobos, Magyar Péter helyett ezúttal Gyenge Lajos üti a bőröket.
A szeptember 15-i koncert különlegessége, hogy az estre koncert+vacsorajegy is váltható, aminek ára magában foglalja a koncertet, illetve az azt megelőző (18:30-kor kezdődő) menüvacsorát az A38 Hajó éttermében. A menü: Kakukkfüves vasalt csirke rokfortos jégsalátával és grillezett burgonyával, Mandulalikőrös sajtkrémkocka kávéban áztatott piskótával.
A szeptember 16-i előzenekar, a Puszi a Csókolom együttes férfitagjainak új zenekara, további két taggal kiegészülve. Menő, pesti, disco, funky, sláger, party. A Puszi zenészei: a Hajtás Pajtásos fiúk Spenót és Lackó gitáron, Székely Balázs hegedű készítő mester dobon, Tóth Marci húzóember szintetizátoron játszik valamint Dj TG Lupin rakja a lemezeket, kapcsolgatja a Japán elektronikus zenei herkentyűket és teszi korszerűvé a megszólalást. Ötszólamú vokál, hangszercserék és koreografált színpadi mozgás dobja fel az előadást. A Puszi 2 éve a Táp Színház Minden Rossz Varieté című előadásának szereplője.
Európa Kiadó
2012. szeptember 15., szombat 20h
2012. szeptember 16., vasárnap 20h Ezen a napon előzenekar a Puszi
A38 Hajó, Petőfi híd budai hídfő
Jegyár: 3000 Ft, elővételben: 2500 Ft. Koncert+vacsorajegy, csak elővételben: 5500 Ft.
Szólj hozzá!
Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.