Ma 18 éve, 1994. április 5-én hunyt el Kurt Donald Cobain, a legendás, a zenei világot felforgató erejű Nirvana zenekar frontembere, aki szörnyű öngyilkosságot követett el. A különleges tehetségű, de 27 évesen elhunyt dalszerző, énekes, gitárosra emlékezünk.
Ma 18 éve, hogy a Nirvana nevű, óriási népszerűségnek örvendő, felforgató erejű alternatív rock banda súlyos drogproblémákkal küzdő énekese, Kurt Cobain seattle-i házában feltette az R.E.M. „Automatic for the People” című albumát, majd egy puskával fejbe durrantotta magát. Holtestére három nappal később találtak rá, teljesen véletlenül.
Búcsúlevelében ezt írta:
„Egy tapasztalt, együgyű ember szavai következnek, aki nyilvánvalóan szívesebben lenne elsatnyult, infantilis panaszgép. Szeretnék érthetően fogalmazni ebben a levélben.
Évek óta, amióta először találkoztam közösségetek, hogy is mondjam, függetlenséghez kötődő etikájával és ölelésével, a punk rock élet "alapiskoláit" jártam, és az ott kapott figyelmeztetések mindegyike nagyon is igaznak bizonyult. Már túl sok éve nem éreztem a zenehallgatás és zenealkotás izgalmát, sem az olvasásét és az írásét. Elmondhatatlan bűntudatom van mindezen dolgok miatt. Például, amikor ott vagyunk a kulisszák mögött, és kialszanak a fények és tombolva felzúg a tömeg, ez nem hat rám úgy, ahogy Freddie Mecury-ra hatott, aki láthatóan imádta a tömegből felé áradó szeretetet és rajongást, amit én abszolút csodálok és irigylek. Az igazság az, hogy nem tudlak becsapni titeket, semelyikőtöket. Ez egyszerűen nem fair se veletek, se velem szemben. A legszörnyűbb bűn, amit el tudok képzelni, hogy színleléssel átverem az embereket és úgy teszek, mintha 100%-osan jól érezném magam.
Néha úgy érzem, mintha színpadra lépés előtt blokkolóórára lenne szükségem. Mindent kipróbáltam, már ami erőmből tellett, hogy mindezt fel tudjam mérni (és most is próbálom, isten bizony próbálom, de ez nem elég). A tényt, hogy én és mi sok ember embert megérintettünk és szórakoztattunk, megértem. Csak egy narcisztikus fazon képes akkor felfogni a dolgokat, amikor már elmúltak. Túl érzékeny vagyok. Kicsit tompábbnak kéne lennem ahhoz, hogy ismét úgy lelkesedhessek, ahogy gyerekkoromban.
Az utolsó 3 turnén sokkal jobban elfogadtam az embereket, akiket személyesen, illetve rajongóinkként ismertem, de még mindig nem vagyok túl a frusztráción, bűntudaton és empátián, amelyet mindenkivel szemben érzek. Mindünkben van valami jó, és én azt hiszem egyszerűen túlságosan szeretem az embereket, annyira, hogy az már kurvára elszomorít. A szomorú, érzékeny, nem elfogadó, Halak jegyű Jézus-emberke. Miért nem élvezed egyszerűen? Nem tudom!
Van egy istennő feleségem aki a nagyravágyástól és empátiától szenved, és egy lányom, aki túl sokat emlékeztet arra, ki is voltam régen, tele szeretettel és kedvvel, minden szembejövőt megcsókolva, mert mindenki jó és senki se bántja. És ez olyannyira megrémít, hogy már létezni is alig bírok. Még a gondolatát se tudom elviselni, hogy Frances is ugyanolyan nyomorult, önpusztító, halott rocksztárrá válik, mint én.
Jól vagyok, nagyon jól vagyok és hálás vagyok, de hétéves korom óta gyűlölettel teltem meg általában az emberek iránt. Csak azért, mert az emberek számára aki empatikus, annak oly könnyű. Azt hiszem, csak azért, mert túlságosan szeretem és sajnálom az embereket.
Égő, émelygő gyomrom poklából köszönöm mindenkinek az elmúlt években kapott leveleket és aggodalmakat. Túlságosan is szeszélyes, hangulatember vagyok! Nincs már bennem szenvedély, és úgy emlékszem, jobb kiégni, mint elenyészni.
Béke, szeretet, együttérzés,
Kurt Cobain
Frances és Courtney, ott leszek az oltárotoknál. Courtney, kérlek folytatsd, Francesért. Az életéért, ami sokkal boldogabb lesz nélkülem.
Szeretlek, szeretlek!”
Kurt Cobain 27 éves volt, amikor megölte magát, de nézzük mit is köszönhetünk neki, illetve az akkoriban újdonságnak számító grunge zenét játszó, 1987-ben alakult Nirvana zenekarnak!
Amikor a Nirvana 1992-ben először lépett fel a Saturday Night Live Show-ban, pillanatok alatt hatalmas sztárokká váltak, hiszen egycsapásra óriási érdeklődés mutatkozott a különleges, de akkoriban nagyon újszerű alternatív rockzene, a grunge iránt. A második, 1991-ben megjelent „Nevermind” című lemeze, szinte minden rockzenekedvelő polcán megtalálható mind a mai napig. Olyan dalok szerepeltek a lemezen, mint a „Smells Like Teen Spirit” vagy a „Come As You Are”. A lemezt a Rolling Stone magazin minden idők legjobb 500 albuma közül a 17. helyre rangsorolta.
Az 1993-ban megjelent „In Utero” című lemez is hatalmas sikert hozott, de Kurt Cobain szarul érezte magát ettől a nagy népszerűségtől, és meglehetősen különös víziói voltak arról, hogy őket mennyire félreértelmezik. Az utolsó évei már a drog jegyében teltek, amely csak erősítette mániás depresszióját, amelynek végül az akkor 27 éves sztár sajnálatos öngyilkossága vetett véget. Az öngyilkosság körül felmerült vitás kérdések azonban mind a mai napig témát szolgáltatnak.
Szeptember 20-án, jelent meg Jamie xx második albuma, az "In Waves". A várakozás fináléját egy különleges dallal fejelte meg a londoni zenész, DJ és producer: a "Waited All Night" című trackhez ugyanis ismét egyesítette erőit The xx-es bandatársaival, Oliver Simmel és Romy Madley Crofttal. 2017-es "I See You című" korongjuk óta ez az első alkalom, hogy hallhatjuk a hármast egy új közös kiadványon. A dal élő debütálása pedig a Glastonbury fesztiválon volt. Tovább
Egy vadonatúj dallal és egy animációs klippel köszönti az új évszakot a Future Islands. A "Glimpse" című újdonságot hetedik lemezük, a "People Who Aren't There Anymore" munkálatai alatt rögzítették. A dal egy nehéz témát dolgoz fel: egy otthon leégésével járó érzelmi és fizikai veszteségek feldolgozásáról szól. Kisfilmjét Jayla Smith készítette. Tovább
Charlotte Day Wilson London sajátos atmoszférájú Maida Vale negyedének szívében rögzítette három dala zeneileg lecsupaszított, de lelkileg annál mélyrehatóbb verzióit: A Benji B BBC Radio 1 showjának stúdiójában felvett "Cyan Blue", "Sleeper" és "I Don't Love You" most egy EP-re gyűjtve láttak napvilágot. Tovább
Peter O'Grady, ismertebb nevén Joy Orbison specialitásai a house, a dubstep, a UK funky, a UK garage és az oldschool jungle ütemek, azonban a műfajokon túlmutató, közönségegyesítő trackekben is jeleskedik: "flight fm" című dalát a Resident Advisor világhódító klubhimnuszként emlegette, most pedig itt a folytatás, a tört ütemű, 140 bpm-es "flex fm (freddit)"! Tovább
A ’80-as és ’90-es éveket uraló, angol Synth-pop banda, a Duran Duran első öt stúdiólemeze – ’Duran Duran’, ’Rio’, ’Seven and the Ragged Tiger’, ’Notorious’, ’Big Thing’ – újra megjelenik 2024. július 19-én bakelit és CD formátumokban, újonnan maszterelt változatban. Tovább