2001 után visszatér Magyarországra a csodálatos hangú – és testű – egykori modell Sade, a brit soul énekes legenda. Természetesen az énekesnőhöz méltó helyen az Arénában hallgathatjuk meg 3 évtized legnagyobb slágereit, mint Soldier Of Love-ot, Smooth Operatort vagy akár a The Sweetest Taboo-t. Várjuk!
Amikor a nyár derekán egy pop up képében szembesültem a ténnyel, hogy Sade, a jazz, soul, R&B, soft rock és még sorolhatnánk hány testvérműfaj koronázatlan királynője novemberben Budapestre látogat, heves szívdobogás jött rám. Izgatottan téptem fel a világhálót, és álltam neki böngészni a jegyirodák ajánlatait valami early bird special reményében. Gondolom, nem árulok el nagy titkot, hogy az akciós címkét már ekkor sem aggatták ki sehova, de egy gyors függvénytáblázatban vázolva életkoromat, valamint a hölgy világturnézási hajlandóságát az elkövetkező évtizedben, arra a következtetésre jutottam, ezen a koncerten muszáj lesz jelen lennem.
„Sade…az meg ki?!”,”Azok meg milyen zenét is játszanak?”, érkeztek a kérdések egyből a műfajban óvilági pajtásoktól, lelkes ábrázatomat látván. Már épp kezdtem aggódni, hogy a Smooth Operator dúdolása után valami jellegzetes Sade-i vonaglást is be kell majd mutatnom a képzeletbeli mikrofonnal, amikor végre értelem csillant a szemekben, és mindenkinek kezdett derengeni valami. „Jajj, az a szexelős zene” – összegződött végül egy mondatban a legnagyobb, össznépi bólogatásra számot tevő, nem épp zenei irányultságú felismerés.
És tényleg. Kötve hiszem, hogy a mai „jó harmicasok” között akadna olyan, aki ne gyűrte volna össze egyszer sem a lepedőt a No ordinary love-ra, vagy ne sóhajtozta volna tele - titokban vagy publikusan - a párna csücskét a Somebody Already Broke My Heart oda-vissza hallgatása közben.
Nem vagyok biztos benne, hogy a Sade Adu vezette brit együttes ilyen jellegű elismerésre is vágyott, de szó mi szó, az 1992-es Love DeLuxe, de főleg a 2000-ben megjelent Lovers Rock igazán dörgölőzősre és népszerűre sikerült. Olyannyira, hogy az utóbbi, ötödik stúdió albumukból 3,9 millió példány kelt el az USA-ban, és a hangos sikerrel egy Grammy-t is besöpörtek. A formáció amúgy a nyolcvanas évek eleje óta alkot, még ha az egyes albumok megjelenése között eltelt idő exponenciális növekedése alapján nem mondhatnánk, hogy gőzerővel dolgoztak. Valószínű viszont épp ennek köszönhető, hogy a Sade összes régebbi és új albuma akár egy szusszra is végighallgatható, ellentétben a középszerű R&B, soul együttesek némelyikével, melynél már a negyedik szám magasságában unott transzba esünk.
Úgy tűnt, hiába volt a nagy és hangos siker, ugyanis az ezredfordulós nagy előbukkanást gyakorlatilag tíz évig akkora csend követte Sade-ék háza táján, hogy még a legelszántabb romantikusok is új aláfestés után néztek az idő alatt.
2010-ben a nagy semmbiből katonásan nagyot durrant viszont a Soldier of Love, és főleg az album címadó dala, mely meg sem állt az US Billboard lista első helyéig. A banda ekkor egyből kapott egy újabb Grammy-t cserébe, mely végre arra ösztönözte a csapatot, hogy tíz év után ismét koncertturnéra induljanak, és a második felvonásban Budapestet is útba ejtsék.
Hála az égnek. Mert Sade-ékban és személy szerint Sade-ban kétség kívül van valami. Valami, amitől az ember egy kicsit szerelembe esik…valakivel, akárkivel, Sade-val, vagy a világgal…
A DEX Songwriting Expót 2018-ban indította el az Artisjus azzal a céllal, hogy hiánypótló kezdeményezésként támogassa az információmegosztást és kapcsolatépítést a dalszerzői közösségen belül, valamint lehetőséget teremtsen a szakmai fejlődésre. A rendezvénysorozat most őszi kiadással várja a tanulni és inspirálódni vágyó zenei alkotókat. A meghívott szakemberek tematikus mesterkurzusain az érdeklődők novemberben és decemberben vehetnek részt az Artisjus székházban. A continua
Legutóbbi, zsinórban harmadik teltház előtt bemutatott koncertjén Moriones bohóc karaktere meghalt, s ezzel egy új, titkokkal átszőtt epizód kezdődött el. Az őszi hosszúhétvégén, november 1-jén az Akvárium Klub nagytermében egy különleges este keretein belül végre megismerkedhetünk a TENEBRIS-történettel. A jegyértékesítés elindult és már most látszik: a TENEBRIS* című album megjelenését követően töretlen az óriási érdeklődés, rohamos tempóban fogynak a szabad férőhelyek. A continua
Jubileumi évet ír a Mayhem, éppen 40 éve (!) indult útjára az a black metal gépezet, mely most múltidézésre hívja rajongóit és az olykor kaotikus, vagy éppen véres történetéből hoz korábban soha nem látott képeket és felvételeket. A continua
A Glastonbury, a Wilderness és a Bestival fellépéseikről begyűjtött dicsérő kritikák, valamint az év elején lezajlott, pár fellépésből álló európai turnén debütált vadonatúj show fogadtatása után a dance műfaj úttörője, a Faithless bejelentette 21 állomásból álló egyesült királyságbeli és európai turnéját. A continua
A tavalyi első INOTA Fesztivál fényművészeti programjának egyenes ági folytatásaképp jelentkezik most augusztus 30-tól a háromnapos INOTA Focus: RADIANCE, hogy ismét összekapaszkodjon az üzemen kívüli Inotai Hőerőmű és a kortárs vizuális kultúra. Az INOTA Fesztivál az ERSTE támogatásával ráadásul fényművészeti pályázatot hirdetett, a nyertes installációkat a Turbinacsarnokban mutatják majd be. A continua