2009. december 9.
A Terne Chave manapság a cseh vidék egyik legvibrálóbb, és legaktívabb zenekara, amely a közép- kelet-európai roma zene gyökereiből táplálkozik. Repertoárjuk morva és a kelet-európai cigányság autentikus hangzásán alapuló, flamenco, blues, arab és zsidó behatásokkal tűzdelt, páratlan szépségű dalcsokor. A szájhagyományokra épülő, anyanyelven énekelt dalok újszerű zenei hangzással egészülnek ki a házigazda Romano Drom együttes játékában, ahol a kanna ás a kanál hagyományos játékát kiegészíti a gitár egyre erősödő jelenléte, a nagybőgő és a tangóharmonika. Előttük a holland-magyar kooprodukció a Dubstah Sound System live act-je, utánuk Hollandia vezető balkan beats és dub specialistája, DJ Ramses és a Balkan Beats alapító Robert Soko keverik a talpalávalót reggelig.
DUBSTAH SOUND SYSTEM LIVE ACT, DJ RAMSES
A Dubstah Sound System holland - magyar közös vállalkozás ötlete, amely DJ Ramses és Hetesi Péter Pál egyik amszterdami kávézgatásának eredményeképpen született idén augusztusban. DJ Ramses (Hoppa! Selector) Hollandia vezető balkan beat és dub specialistája, aki szívesen keveri a tradicionális balkáni melódiákat korszerű nyugati ütemekkel, gipsy és klezmer elemeket szavadon vegyítve egymással némi reggae hozzáadásával. Az amszterdami DMF rádió Blackboard Jungle show-jának házigazdája sikerrel abszolvált számos fellépést (Balkan Beats Melkweg, Paradiso, Camping Rotterdam, de Nijmeegse Vierdaagse, Oerol Festival, Sziget, Hanna Hanna, Exit), most pedig hozzánk is ellátogat, hogy közösen magyar kollégájával és egyedül is pörgesse a lemezeket a táncolni vágyóknak.
Hetesi Péter Pál/G3 a ccMixter nemzetközi remixközösség elismert törzsgárdistája, akitől szintén nem áll távol sem Boban Markovic, sem Frank London sem Bob Marley vagy az Israel Vibartion munkássága. Ő is maga mögött tudhat néhány DJ set-et (Nincs Pardon, Banán Klub, Sziget, Tilos Rádió).
A Dubstah Sound System live act preimerjéhez vendégeket is hívott: Garda Zsuzsa (Red Pill) - ének (az Örömtánc dalverseny első helyezettje), Subitz Gábor - trombita (a Magyar Rádió tehetségkutatójának harmadik helyezettje) és Balla Gergely András (Kingston Cruisers) - gitár mellett a Nonamevj VJCentrum alapítója VJ Mao közreműködése teszi teljessé a programot.
TERNE CHAVE
A Terne Chave zenéjében a roma folk-zene határait feszegető témákban keverednek a jazz, a latin, a blues, a rock, a flamenco elemei a modern, nagyvárosi grooveokkal. A nyolc tagú (két gitár, tangóharmónika és hegedű, basszus, dob és ütőhangszerek) 1999-ben újjáalakult zenekar, rögtön a következő évben megnyerte a kitüntető, legjobb új cseh világzenei produkciónak járó díjat, ami szélesre tárta az otthoni klubok kapuját a formáció előtt. Játszottak közösen Vera Bíla & Kale-val, Iva Bittova-val, Ida Kelarova-val, majd az Avjam pale album megjelenése után megindultak az európai turnék, jártak Lengyelországban, Belgiumban, Skóciában, Olaszországban, most ismét Magyarországra érkeznek bemutatni milyen is a tradicionális roma zene új felfogásban.
ROMANO DROM (H)
Romano Drom, romani nyelven "cigányok útja", egy sajátos kultúra közvetítését is jelenti generációról generációra. A szájhagyományokra épülő, anyanyelven énekelt dalok újszerű zenei hangzással egészülnek ki, ahol a kanna ás a kanál hagyományos játékát kiegészíti a gitár egyre erősödő jelenléte, a nagybőgő és a tangóharmonika.
Érzelmek, őszinteség és energia, ezzel jellemezhetjük igazán a Romano Drom játékát, amely büszkén viszi tovább ősei hagyományait, de ugyanilyen nyitott a különböző más kultúrákra is.
A zenekar, amelyet idősebb és ifjabb Kovács Antal, Gojma és Anti alapított, néhány év alatt referenciává vált a magyarországi oláh-cigány zene előadásában. Bár a 2005-ben elhunyt nagyszerű id. Kovács Antal, Gojma űrt hagyott maga után, ez nem törte meg a tagok lelkesedését és törekvését arra, hogy folyamatosan megújulva, igényes előadásmódban a roma kultúrát tovább vigyék. Az eredeti hangzás, Anti kreativitásának köszönhető. Úgy szólaltatja meg a tradicionális cigány zenét, romani nyelven, hogy az egy sokkal tágabb közönséget is megérintsen. Dalaik megőrizték az oláh-cigányzene energiáját, de új hangzással, hangszerekkel gazdagították őket, teret adva új zenei inspirációknak. Koncertjeik során követhetjük az oláh-cigányzene fejlődését is, hiszen ez a 30 éve csak szűk közösségben játszott, ritmusra és énekhangra alapozott muzsika mára tovább fejlődött, táplálkozva a modern zenei irányzatokból is.
DJ ROBERT SOKO (D)
A Balkan Beats berlini alapítója nem hiányozhat ebben a hónapban sem. DJ Robert Soko multikulturális, egymást ezer szállal átszövő érzésvilágból kever nagyszabású balkáni mulatságot óriási sikerrel. Az idei év utolsó és egyben előszilveszteri Balkan Beats partyán sem garantálhatunk mást, mint eddig: zene, buli, tánc reggelig!
2009. december 30. 21:00
BALKAN BEATS
előszilveszteri party
Guest: Cseh Köztársaság
Dubstah Sound System (NL-HU), Romano Drom, Terne Chave (Cz),
DJ Ramses Hoppa (NL), Robert Soko (Balkan Beats- Berlin)
Gödör Klub
belépő: 1000 Ft