2009. november 6.
A lengyel Dikanda együttes akusztikus hangszerelésű, egyedi hangzásvilágú dalai a kelet-európai kultúrából, a balkáni – főként macedón, és román – valamint a magyar népzenéből táplálkoznak. Számos világvárosban, köztük rangos zenei fesztiválokon léptek már fel, most végre a Gödörben is láthatjuk, hallhatjuk őket, sőt velük táncolhatunk!! Előttük a Balkan Beats házigazda zenekara, a Romano Drom, utánuk pedig az alapító DJ Robert Soko lép fel.
ROMANO DROM (H)
Romano Drom, romani nyelven "cigányok útja", egy sajátos kultúra közvetítését is jelenti generációról generációra. A szájhagyományokra épülő, anyanyelven énekelt dalok újszerű zenei hangzással egészülnek ki, ahol a kanna ás a kanál hagyományos játékát kiegészíti a gitár egyre erősödő jelenléte, a nagybőgő és a tangóharmonika.
Érzelmek, őszinteség és energia, ezzel jellemezhetjük igazán a Romano Drom játékát, amely büszkén viszi tovább ősei hagyományait, de ugyanilyen nyitott a különböző más kultúrákra is.
A zenekar, amelyet idősebb és ifjabb Kovács Antal, Gojma és Anti alapított, néhány év alatt referenciává vált a magyarországi oláh-cigány zene előadásában. Bár a 2005-ben elhunyt nagyszerű id. Kovács Antal, Gojma űrt hagyott maga után, ez nem törte meg a tagok lelkesedését és törekvését arra, hogy folyamatosan megújulva, igényes előadásmódban a roma kultúrát tovább vigyék. Az eredeti hangzás, Anti kreativitásának köszönhető. Úgy szólaltatja meg a tradicionális cigány zenét, romani nyelven, hogy az egy sokkal tágabb közönséget is megérintsen. Dalaik megőrizték az oláh-cigányzene energiáját, de új hangzással, hangszerekkel gazdagították őket, teret adva új zenei inspirációknak. Koncertjeik során követhetjük az oláh-cigányzene fejlődését is, hiszen ez a 30 éve csak szűk közösségben játszott, ritmusra és énekhangra alapozott muzsika mára tovább fejlődött, táplálkozva a modern zenei irányzatokból is.
Tagok:
Kovács Antal - dalszerző,ének, gitár, Balogh József - ének, gitár, Rafael Zsigmond – szájbőgő, kanna, Kovács Máté – ütőhangszerek, Farkas Róbert – harmónika, hegedű, Dobi Matild – ének
DIKANDA (PL)
A lengyel Dikanda zenekar 1997-ben alakult Szczecinben, Lengyelországban. Akusztikus hangszerelésű, egyedi hangzásvilágú dalaik a kelet-európai kultúrából, a balkáni – főként macedón, és román – valamint a magyar népzenéből táplálkoznak. 4 albummal a hátuk mögött számos világvárosban, köztük rangos zenei fesztiválokon léptek már fel nemcsak Európában, hanem a világ számos országában (Montreux Jazz Fesztivál, India, Ororszország, Németország, Görögország). 2005-ben megjelent „Usztijo” albumuk a Folker Magazin díját nyerte el. A I. díjat nyertek a Nowa tradycja Fesztiválon, 1999-ben, szintén ebben az évben az EurofolkFesztivál I. díját is. 2002-es „Jakhana Jakhana” albumuk az Év Fonogram Albuma III. helyezett díját kapta A Plaueni “Folkherbst Fesztiválon" 2004-ben az első díjat és a közönség díját is besöpörték.
Tagok:
Ania Witczak – tangóharmónika, ének , Kasia Dziubak – hegedű, ének , Daniel Kaczmarczyk – ütőhangszerek , Piotr Rejdak - gitár , Grzegorz Kolbrecki – nagybőgő
DJ ROBERT SOKO (D)
A Balkan Beats berlini alapítója nem hiányozhat ebben a hónapban sem. DJ Robert Soko multikulturális, egymást ezer szállal átszövő érzésvilágból kever nagyszabású balkáni mulatságot óriási sikerrel. Hatalmas buli, garantált hangulat!