2009. október 10.
Palya Bea Novák Péterrel és Dés Andrással készül az október 10-én, szombaton Dürer-kertben rendezendő Roma Ikonra. Az énekesnő nagyszerű kezdeményezésnek tartja a fesztivált, hiszen úgy véli, a romakérdés megoldása a kultúrában rejlik, nem pedig a hatalmi kérdésektől túlfűtött politikában. Bea kíváncsian várja a többi előadó produkcióját is.
Palya Bea nemzetközi szinten és hazánkban is elismert énekesnő, és lelkesen vállalta a felkérést: lépjen fel a Roma Ikon fesztiválon, és előadásával is segítsen felhívni a figyelmet a roma kultúrára.
„Nagyon jó ötletnek tartom a Roma Ikon fesztivált, mert tágítja és színesítheti azt a kört, aki a cigány kultúrával, zenével kapcsolatba kerülhet – kezdte Palya Bea, aki elárulta, még nincs teljesen kész a produkciójával, hiszen partnerével, Dés Andrással gyakran improvizál. - Még most készülök dalokkal, de az biztos, hogy Dés Andrással duózni mindig nagy öröm nekem is, sosincs két dal ugyanúgy játszva, mindig improvizálunk, hagyjuk a tér, az emberek energiáját hatni a zenénkre. Ha ketten vagyunk a színpadon, annak ellenére, hogy vannak kidolgozott, szigorú szerkezettel felépített számok, mégis minden sokkal képlékenyebb, szabadabb, izgalmasabb.”
Palya Bea Novák Péterrel is készül, és ígéri: egy-két közös régi kedvencüket egészen biztosan előveszik majd. Az énekesnő bízik abban, hogy a Roma Ikon eléri a célját, és szélesebb körben is megismerteti, és elfogadtatja a roma kultúrát – nem a politikát, hanem a kultúrát hívva segítségül.
„Remélem, így lesz, és tudom, ebben a szervezők is nagyon hisznek. Én abszolút csatlakozom ehhez a hithez, ezért leszek ott. Sőt, azt gondolom, hogy a kultúra az út, nem a hatalmi kérdésekkel túlterhelt politika. A zenében, táncban nagyon nagy erő van, főleg, ha közösen csináljuk. Hát akkor csináljuk!” – tette hozzá az énekesnő.
Továbbá:
- A roma életet bemutató szociofotók kivetítése (a hétesi alkotótábor gyermekeinek szemszögéből)
- Fényfestészet cigány motívumokkal – Laluz Visuals
- Filmvetítés (Bódis Kriszta filmjei: Amari kris, Báriséj)
- Gyermekrajz kiállítás az Igazgyöngy Alapfokú Művészetoktatási Intézmény cigánytanulóinak munkáiból, a berettyóújfalui kistérségből.
Az előzmény:
Sajnálatos módon napjainkban szinte minden híradásban szerepel a romák diszkriminálásáról, az ellenük történő támadásokról, sajnos már sorozatgyilkosságokról szóló hír. A szélsőségek egyre drasztikusabb megjelenése okán a fesztivál szervezői szeretnék felhívni Magyarország fiataljainak figyelmét - akiknek még remélhetőleg formálható a véleménye, megítélése - arra, hogy ne ítélkezzenek, ne sémákban, sztereotípiákban gondolkodjanak, ne ismételjenek mások által kántált szólamokat, hanem ismerjék meg egymást, ismerjék meg egymás szokásait, a velük élők kultúráját, azon keresztül pedig magát a roma társadalmat! A cél: tanuljunk meg békében együtt élni.
Bővebben a hétesi telepről:
A Hétes telepen (Magyarország egyik legszegényebb ózdi roma telepén) 80 családot, közel 400 embert, főként gyerekeket érint. A Hétesben emberhez méltatlan körülmények között élnek a családok, és ez kilátástalanná teszi a jövőjüket. Az ott élő gyerekek ritkán, vagy soha sem jutnának el táborba, gyakran még az iskolából is kimaradoznak. A mostoha körülmények miatt sokat betegeskednek, lemaradnak az iskolából, ezért (is) külön megbélyegzik őket. A program a telepi családokkal együttműködő, egyenrangú kapcsolaton alapuló külső segítség, ami nélkül gyakorlatilag nincs esélyük saját életük jobbá tételére.